in , ,

Готуємо візію звільнення Донбасу та Криму: якім має бути “Шлях додому”.

Готуємо візію звільнення Донбасу та Криму: якім має бути “Шлях додому”.

У прес-центрі Українського кризового медіа-центру відбулася презентація під назвою “Чи маємо ми візію майбутнього звільнення від окупації регіонів Донбасу та Криму: проєкт “Шлях Додому”. Проєкт реалізується громадською організацією “Мережа захисту національних інтересів АНТС”, його автором є членкиня організації Наталя Веселова.  Як розповіла сама Наталя Веселова, проєкт має на меті запустити дискусію про майбутнє звільнення нині окупованих регіонів. Громадська діячка наголосила: коли настане день звільнення Криму та Донбасу від ворожої армії та їх проксі, тож трба буде розуміти, як будувати комунікацію з українцями, що проживають там.  “Восьмий рік вже триває війна і ми переконані, що настане день, коли вся територія України буде звільнена від ворожої армії та їх проксі, однак, яким буде план дій держави після деокупації? Як правильно налагодити комунікацію з тими українцями, які 7 років перебували під чужим прапором, залякуванням, бандитизмом та були сповнені тривоги та страху. Проєкт “Шлях додому” – це серія інтерв’ю з людьми, які мають певний досвід та комплексне бачення вирішення проблем, що можуть виникнути після деокупації території”, –  розповіла Веселова.

Ігор Козловський, український вчений, релігієзнавець, кандидат історичних наук, письменник, громадський діяч, відзначив категорії питань, відповіді на які треба шукати. Це правові аспекти, перехідне правосуддя, створення умов для адаптації місцевого населення, які не допустили б створення гетто чи стигматизації цього питання. Безпекові питання, зокрема заміновані території та свідомо створювані «схрони» зброї й відповідно підготовлені люди, для можливості створити вибухонебезпечну ситуацію в майбутньому, коли території будуть повернуті в склад України. Економічні проблеми, пов`язані зі зруйнуванням найпотужніших економічних центрів окупованих територій, масове безробіття місцевого населення. Блок інформаційних проблем, який існує і нині, тому що окуповані території знаходяться під постійною атакою російської пропаганди і «докричатися» до них не виходить. Гуманітарні проблеми, які включають в себе психологічну адаптацію, медичні проблеми, і проблеми, пов`язані зі свідомістю людей.  “Ми повинні повертати не тільки території, а й людей також. З цим важливо працювати…Є велика кількість людей, яка просто дезорієнтована, яка знаходиться просто в очікуванні сталого миру. Ця категорія людей має «пластичну» свідомість”, – наголосив Ігор Козловський на необхідності методичної бази для роботи з цими людьми та професіоналів, які мають цим займатися.

Лариса Артюгіна, кінорежисерка, активістка ГО “Новий Донбас”, зазначила, що “в гібридній війні має бути і гібридна перемога”, розділивши її на мілітарну та перемогу “над серцями”. Маючи відповідні кейси з діяльності власної громадської організації в школах на Донеччині та Луганщині, кінорежисерка вважає, що це можливо і потрібно займатися цим вже зараз, не просто розробляючи методики, а й готуючи відповідних фахівців, які будуть в потрібний час готові поїхати і займатися цим в умовах не завжди дружнього середовища. Перший крок, на думку Лариси Артюгіної, мають зробити прості українці, прийнявши те, “що люди- травмовані” і їх треба підтримати на простому людському рівні, однак “маючи за спиною фахівців-психологів”.  Їхати на Добасс, на думку Лариси Артюгіної громадянське суспільство має “не з порожніми руками, а з будівельними матеріалами, з картами України, з іграшками, з цукерками, з пирогами…Громадянське суспільство має зараз найбільшу силу впливу і буде мати. Тільки громадянське суспільство може змінити радикально цю ситуацію і вже потім державні структури. Як тільки з`явиться довіра, тоді можна буде робити наступні кроки”.  На думку Лариси Артюгіної, свідомість дітей і підлітків більш пластична і тому, при роботі фахівців налагодити діалог з ними можна відносно швидко, на це знадобиться приблизно рік, а от щодо дорослих, то часу необхідно буде більше, це, щонайменше три роки.

Марія Варфоломєєва, колишня журналістка з Луганська та колишня полонянка російських бойовиків, вважає, що питання повернення Донбасу необхідно піднімати з новою силою, оскільки останнім часом увага до нього стала спадати.  Варфоломєєва зазначила, що мрії жителів Донбасу про багате життя, на яке вони сподівалися в складі Росії, нині повністю зруйновані і тому при звільнені територій за наявний стан речей їх жителі не триматимуться, оскільки ворожі позиції по відношенні до України не були сформовані на справжніх ідеологічних установках, а лише були питанням економічної вигоди та результатом пропаганди, що впливає на емоції людей. “Давши людям правильні емоції того, що їхні базові потреби у безпеці, у їжі, у прийнятті своєю країною – якщо ці потреби будуть закриті, то я не бачу жодної проблеми, щоб їхня свідомість змінилася”, – наголосила Варфоломєєва.

Денис Казанський, блогер та журналіст, член делегації України у Тристоронній контактній групі, висловив думку, що планувати бюджети і конкретні заходи з реінтеграції окупованих територій до складу України дуже передчасно, адже у досягнення миру немає жодного поступу. Росія, за словами Дениса Казанського, продовжує своє протистояння з Заходом і сусідами, і не налаштована від нього відмовитись, тому сподіватися на припинення збройного конфлікту і деокупацію територій найближчим часом немає приводів.  “Я б зараз думав би про бюджети не на відновлення тієї території, бо ми не знаємо, коли це станеться, а думав би про бюджет на укріплення збройних сил, бо нам постійно погрожують посиленням агресії і займався би підконтрольною територією, яку ми контролюємо, і можемо зараз укріпляти і розвивати”, – заявив Казанський.  На його думку, Україна уже має достатньо досвіду та теоретичних напрацювань для того, щоб розібратися з питанням реінтеграції в разі звільнення окупованих територій, проте, наразі все це немає сенсу, оскільки Росія блокує всі ініціативи, пов`язані з цим.

Антон Кориневич, постійний представник Президента України в Автономній Республіці Крим, наголосив, що боротьба за деокупацію має відбуватися не тільки на макрорівні, але й на персональному.  “Державний суверенітет складається з двох складових: це юрисдикція територіальна та юрисдикція персональна. І, звісно, в ситуації, коли держава тимчасово не може здійснювати територіальної юрисдикції, відповідно, юрисдикція персональна, а це про людей, про наших громадян, які проживають в умовах окупації – це є основа і ці зв`язки з ними – це є основа для повернення нашого прапора на ці території”, – наголосив Кориневич.  Чиновник зазначив, що Україною вже зараз багато робиться для підтримання зв`язків з окупованими територіями та надання їх жителям важливих державних послуг: навчання, електронні адміністративні послуги, вільна безкоштовна вакцинація на підконтрольних територіях. Проте, російська пропаганда блокує всі інформаційні повідомлення України про наявні можливості для її громадян. Тому в цьому напрямку Кориневич вбачає необхідність посилюватися, щоб доносити потрібну інформацію до жителів окупованих територій. Крім того, чиновник відзначив низку серйозних напрацювань України відносно цього питання в правовій сфері.

Деталі проєкту за посиланням https://youtu.be/1xreoITD6Sk

Оригінал статті – на сайті Українського кризового медіа-центру: https://uacrisis.org/uk/chy-mayemo-my-viziyu-zvilnennya-donbasu-ta-krymu-proyekt-shlyah-dodomu

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Діна Рубіна – майстерний та читабельний автор сучасності. Її роман “Синдром Петрушки” в українському перекладі.

Незалежний аналіз проектів рішень КиївРади. Чи допоможе це подолати корупцію?