in , ,

І прийде день Перемоги! Юридичний фронт працює на Україну

І прийде день Перемоги! Юридичний фронт працює на Україну
Для правничого життя час і простір завжди мають надважливе значення. Юристи традиційно конкретні в своїх діях, адже прив’язують їх до часових і просторових параметрів. У такому ж ключи діють право, нормативно-правові акти, договори, готуються рішення та документи. Виняток тут становлять питання відповідальності військових злочинців та осіб, що вчинили кримінальні правопорушення проти миру, безпеки та міжнародного правопорядку. Наразі правова дійсність та життя всіх нас поділилася на періоди “до” та “після” війни.
Натомість під час війни правники, як і більшість громадян України, самі того, мабуть, не усвідомлюючи разюче змінилися. Зрештою це можна сказати про всіх українців, всю нашу націю, яка в часи лихоліття стала, як ніколи єдиною, коли кожен працює з найбільшою віддачою. Стосується це і юристів провідних начальних закладів країни, які стали прикладом для інших. Так, в Науково-навчальному Інституті права КНУ імені Тараса Шевченка запроваджено проект “Юридична оборона”, якій орієнтує наших громадян в особливостях захисту прав у військовий час, актуальних змінах чинного законодавства, можливостях застосування механізмів, закріплених міжнародними актами, при захисті прав людини тощо. Правники “Могилянки” створили проект «Право в умовах війни» і працюють над пошуком рішень у сфері публічних послуг, інших юридичних питань. Фахівці цього університету розробили, зокрема проект заяви Верховної Ради України «Про вчинення Російською Федерацією геноциду в Україні», інші важливі документи. Продуктивними є й ініціативи Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Тут створено Оперативний штаб університету, що працює в режимі 24/7. Харків із початку війни активно протистоїть російським загарбникам і юристи входять до числа його найактивніших захисників. Зрештою практично кожен ЗВО перебуває на передовій протидії військовій агресії незалежно від місця свого знаходження.
Якщо подивитися на представників правничого цеху, зокрема, суддів, прокурорів, слідчих, адвокатів або нотаріусів, то багато з них свідомо призупинили сьогодні свою професійну діяльність або поєднують її з участю в організаціях територіальної оборони чи взагалі стоять на передовій у лавах ЗСУ або тероборони.
Безумовно важливу роль має юридичний супровід встановлення кримінальних правопорушень та винуватців злочинів, скоєних на нашій землі. І це теж фронт юристів.
Свій внесок у нашу перемогу роблять і судді Верховного Суду та інших судових інстанцій, які перераховували частину свого заробітку на потреби військових. Теж саме стосується й працівників прокуратури, слідчих органів, дізнавачів та інших правників, як і колективів закладів юридичної освіти.
Поточною проблемою воєнного часу все ж залишається потреба в бронежилетах, касках, взутті, турнікетах, аптечках тощо. Це – крик душі військових та тероборони. Тому допомогу постійно надають і юридичні фірми, адвокатські об’єднання, нотаріальні контори та інші правники.
На сьогодні внаслідок російської агресії зруйновано тисячі об’єктів цивільної інфраструктури, включаючи й ту, що забезпечувала видавничу діяльність та доступ до навчальної та наукової продукції. Водночас, не зважаючи на війну, в більшості ЗВО України, як участь в освітньому фронті, відновлено навчання студентів та аспірантів, багато з яких отримали можливість продовжити своє навчання, перебуваючи при цьому як у Західній Україні, так і взагалі за кордоном (як в рамках академічної мобільності, так і приєдналися безпосередньо онлайн до університетських пар). Саме з метою збереження наукових зв’язків, сприяння розвитку національної науки, забезпечення доступу студентів-правників, викладачів та всіх заінтересованих осіб до українського наукового надбання юридичні видавництва, зокрема, наш «Юрінком Інтер», надали можливість авторам учбових та наукових творів розміщувати їх на сайтах видавництв із вільним доступом. Хоча самі видавництва перебувають наразі в надважкому становищі.
Не в останню чергу варто згадати й наших законодавців. Весь законотворчий процес нині повністю підкорений вимогам військового часу, питанням захисту національної безпеки, прав людини в такий складний період. Зміни правозастосовчого процесу торкнулися кримінальних проваджень, реєстраційних процедур, статусу та повноважень прокурорів, слідчих, суддів, нотарів, виконавців й адвокатів.
І наостанок про юридичні казуси, що трапилися з колишнім Генпрокурором України, головою КСУ, деякими народними депутатами, які покинули державу в скрутний час. Імен їх згадувати не варто. Окрім одного. Український політик, народний депутат, до того ж, академік НАПрНУ Віктор Медведчук днями звернувся до президентів України і Росії з проханням обміняти його на жителів і захисників Маріуполя. Що ж, кожен захищає себе, як може. Хтось – віддаючи своє життя, здоров’я, всі свої сили на захист держави, а хтось обмінюючи честь і гідність на відданість ворожій стороні. Що поробиш, юристи теж люди і серед них є, на жаль, зрадники та підлі особи. Це їх вибір і їх безславний кінець.
Слава ж має належати тим, хто на передовій чи в тилу віддає всі свої сили боротьбі за свою Вітчизну, її незалежність, суверенітет, європейський вибір України, який ніхто не зможе в нас відібрати.
Юридичний вісник України, № 8-11, 2022 року

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Loading…

0

Юридический треш или о правовых последствиях признания в РФ компании Мета (Фейсбук) экстремистской организацией.

СИСТЕМА БПД – НА ЗАХИСТІ ПРАВ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ