in

Історія свідок: 80 років червневої депортації народів в СРСР.

80 років тому, 14 червня 1941 року, були занурені в вагони для худоби і  вивезені на спецпоселення  в Сибір або в табори ГУЛAГа 15 425 жителів Латвії, в тому числі 3750 дітей у віці до 16 років.

Депортовані в червні 1941 року українці та естонці сплавляють ліс в Кіровській області

Ця депортація була частиною четвертої хвилі виселення вглиб СРСР населення з Бессарабії, Північної Буковини, Литви, Латвії, Естонії, західних областей України та Білорусі. Всі ці території були приєднані після початку Другої світової війни відповідно до радянсько-німецьким пактом від 23 серпня 1939 року і договором від 28 вересня 1939 року. Три перші операції по виселенню провели в 1940 році на східних територіях довоєнної Польщі. Людей вивозили сім’ями.

Так згадували про ті події брати Едгарс і Едвінса Абеле, а також Аусма Алтмане (Гурецкого) – ті, що вижили в засланні латиські діти –  в книзі  “Діти Сибіру”, складеної зі спогадів депортованих Дзінтра Геки і Айварсом Лубаніетісом:

Найпохмуріший момент був, коли померла дитина. Мати рвала на собі волосся

“Приїхали на машині, з собою дозволили взяти лише стільки, скільки можна було винести. Відвезли нас на станцію в Салдус, загнали у вагони. Отця відразу відокремили. Вагони були битком набиті. Спали, тісно притулившись один до одного. Спочатку потрапили в Красноярськ, потім перевезли нас на станцію, яка називалася Журавлинна, потім 30 кілометрів на конях в радгосп, де вирощували свиней. у двох кімнатках поселили п’ять сімей – всього нас було 12 чоловік “.

“На наступний ранок поїзд рушив. Двері були закриті. Чергувала охорона. На станціях зупинялися, так як по дорозі до поїзда весь час чіпляли вагони. У кордону зрозуміли, що везуть нас у Росію. Їхали три тижні. По дорозі видали цеглинка [хліба] – солоний. Дали відро з супом, був і окріп. Найважче доводилося людям з маленькими дітьми, з немовлятами. Їжі у матерів не було, діти плакали. Найпохмуріший момент був, коли померла дитина. Мати рвала на собі волосся. на наступній станції трупик забрали. Цей день я згадую щоразу, коли заходить розмова про висилку “.

“З’їхалися колгоспні начальники, і почалося, як на ринку рабів. Спочатку відібрали тих, у кого не було дітей, потім інших … Працювали всі – просівали зерно, збирали картоплю, в полі працювали. Треба було возити дрова. Мама мало не замерзла – бики втомилися і лягли в сніг, була заметіль, а вони ні з місця … Жили в старому розваленому будові, раніше там був курник. Гною було з півметра. Мама вичистила. Мови не знали, спочатку пояснювалися жестами. Посеред приміщення стояв величезний чавунний казан. Коли замерзали, сідали всередину, а внизу підпалювали. Поки можна було терпіти, сиділи і грілися “.

Меморіал в Ризі в пам'ять про жертви депортацій
Меморіал в Ризі в пам’ять про жертви депортацій

Про обставини червневої депортації розповідає історик, співробітниця Латвійського музею окупації Інесе Дреймане:

– У 1940 році Латвія була окупована і включена до складу Радянського Союзу так само, як і інші балтійські республіки, Литва і Естонія, західні частини Білорусі та України, які були відірвані від Польщі. Це були нові зайняті СРСР країни, в яких – у всякому разі, в Латвії – відразу ніяких актів опору не відбувалося. Але вже до кінця року люди стали висловлювати невдоволення, а воно наростало. У процесі націоналізації у них забирали майно: будинки, заводи, землі. Йшли арешти, були розпущені всі громадські організації, колишніх співробітників різних установ звільняли з роботи і не брали в інших місцях як політично неблагонадійних. Це відбувалося скрізь, куди зайшла Червона армія. І НКВД (з березня 1941 року НКДБ) став відчувати, що невдоволення буде рости, що рутинних арештів і затримань недостатньо для утримання контролю над ситуацією і радянська влада можуть зіткнутися з масовим протестом. Тому вирішили в один день “вилучити” з територій щойно окупованих країн людей, які можуть чинити опір, а також тих, на кого вже доносили. Причому забрати передбачалося не тільки їх, але і членів їх сімей, тому що якби йшлося тільки про індивідуальні арешти, то на місці залишилося б ще більше незадоволених.

Історик Інесе Дреймане
Історик Інесе Дреймане

Розробка операції розпочалася в Москві, в центральному апараті комуністичної партії і НКВС / НКДБ. Категорії населення, що підлягали висилці, всюди, за винятком деяких місцевих особливостей, були одні й ті ж. У Латвії це були власники великих націоналізованих підприємств, заводів, землевласники, у яких відібрали значні наділи, великі домовласники. Репресіям і депортації підлягали керівний склад поліції, члени добровільного ополчення – айзсарги ( воєнізовані формування в Латвії в 1919-40 роках. – Прим. РС) І офіцери збройних сил, в тому числі молоді лейтенанти, недавно закінчили училище. Вислати збиралися також членів сімей заарештованих і засуджених до розстрілу. Люди, які проходили по цій категорії, в більшості випадків навіть не знали, що заарештований член родини, найчастіше йшлося про чоловіків, главі сім’ї, засуджений до смертної кари. Іноді, вже в 1980-х або 1990-х, в процесі перегляду справи і посмертної реабілітації ставало очевидним, що мова йшла не про горезвісні десять років без права листування, і смерть члена сім’ї не настала з природних причин в таборі, як повідомлялося рідним.

–  Який був етнічний склад депортованих?

– Він включав пропорційно практично всі національності, які проживали в Латвії, оскільки етнічна приналежність не мала значення, списки складалися за класовим принципом. Звичайно, більшість були латишами, представниками домінуючої нації, але були і євреї, росіяни, поляки. У травні 1941 року на місцях були отримані накази, і чекісти приступили до збору інформації. Будь-яка організація, будь-яке підприємство, не кажучи вже про армію і мілітаризованих структурах, вели детальну документацію, фінансові звіти. І все це після окупації виявилося доступно органам, тому що архіви в СРСР були підвідомчі НКВД. Звичайно, чекісти використовували і оперативну інформацію: доноси, матеріали стеження за тими, хто був узятий в оперативну розробку. На всіх окупованих територіях це була цілком таємна операція. Відомості про неї не покидали межі будівель повітових відділів НКВД / НКГБ аж до моменту, коли останні документи були підготовлені, і знадобилося знайти людей для її реалізації – таких людських ресурсів у комісаріату держбезпеки на той момент не було. Тому створювалися оперативні групи висилки, до складу яких включався один кадровий співробітник НКДБ (керівник), один-два озброєних чоловіків – солдати або курсанти училищ військ НКГБ – і по два-три людини радянсько-партійного активу. Комплектувався совпартактів в більшості з місцевого населення, прихильно ставився або співпрацював з окупаційною владою. і знадобилося знайти людей для її реалізації – таких людських ресурсів у комісаріату держбезпеки на той момент не було. Тому створювалися оперативні групи висилки, до складу яких включався один кадровий співробітник НКДБ (керівник), один-два озброєних чоловіків – солдати або курсанти училищ військ НКГБ – і по два-три людини радянсько-партійного активу. Комплектувався совпартактів в більшості з місцевого населення, прихильно ставився або співпрацював з окупаційною владою. і знадобилося знайти людей для її реалізації – таких людських ресурсів у комісаріату держбезпеки на той момент не було. Тому створювалися оперативні групи висилки, до складу яких включався один кадровий співробітник НКДБ (керівник), один-два озброєних чоловіків – солдати або курсанти училищ військ НКГБ – і по два-три людини радянсько-партійного активу. Комплектувався совпартактів в більшості з місцевого населення, прихильно ставився або співпрацював з окупаційною владою.

–  Це були соціал-демократи і комуністи?

На той момент люди ще не боялися так, як після депортацій, сподівалися “все пояснити”

– У 1940 році місцеві соціал-демократи одноголосним рішенням влилися в комуністичну партію і як окрема партія свою діяльність припинили. Ті, хто відмовився це робити, могли навіть самі бути арештовані і вислані, а найбільш активно чинили опір в липні 1941 року було страчено, а масові їх поховання виявлені набагато пізніше. Так що це були комуністи, комсомольці, місцева міліція, секретарі виконкомів і сільрад. Їх загальна кількість і імена не всі відомі, але цю інформацію можна знайти, якщо пройтися по депортації справах, так як весь склад опергрупи було вказано в так званих листах вилучення. Цих людей інформували про операцію тільки напередодні її виконання, але, тим не менш, траплялося, що хтось когось намагався попередити. Але навіть це не завжди спрацьовувало, тому що на той момент люди ще не боялися так, як після депортацій, сподівалися “все пояснити”. До того ж такий нюанс: протягом всього попереднього року арешти були індивідуальними, і в основному брали чоловіків, ось вони-то і приймали рішення сховатися, а жінки і діти залишалися вдома. Коли приходила опергрупа, батька або чоловіка відзначали в списку як відсутнього, і якщо протягом найближчого часу, поки в окрузі стояли вантажівки, його не знаходили, то і не розшукували, оскільки ешелони пішли з Латвії протягом доби. Людина повертався і бачив, що забрали дружину, дітей, старих батьків. і якщо протягом найближчого часу, поки в окрузі стояли вантажівки, його не знаходили, то і не розшукували, оскільки ешелони пішли з Латвії протягом доби. Людина повертався і бачив, що забрали дружину, дітей, старих батьків. і якщо протягом найближчого часу, поки в окрузі стояли вантажівки, його не знаходили, то і не розшукували, оскільки ешелони пішли з Латвії протягом доби. Людина повертався і бачив, що забрали дружину, дітей, старих батьків.

Кожна опергрупа йшла за своїм списком, скажімо, по одному кварталу. Людям зачитували постанову про те, що їх переміщують, іноді не вказуючи куди, дозволяли взяти речі не більше 100 кг на сім’ю. Іноді хтось, наприклад радянський солдат, знайомий з сибірськими морозами, міг шепнути: “Беріть теплі речі, коштовності, все цінне”. Але багато хто не брали зайвих речей, сподіваючись, що їх скоро відпустять. На збори офіційно давали годину, людей квапили. Брали строго за списком. Про те, що членів сімей і близьких, які не включені в списки, але проживали в квартирі, не забирали, можна судити по депортації справах, тому що на їх зберігання формально залишали речі в квартирі. В інших справах розписатися про зберігання речей запрошували двірника або сусіда. Далі людей саджали у вантажівки. Водіїв мобілізували примусово. Це були в основному цивільні особи, яким не повідомляли про те, до чого їх залучають. На завод, наприклад, приходило розпорядження направити таких-то туди-то в такий-то час. У сільській місцевості людей на найближчу залізничну станцію доставляли на возах. На яких станціях будуть стояти ешелони, в НКГБ продумали заздалегідь. Людей вантажили у вагони. При від’їзді ешелону деяких, частіше за чоловіків, відокремлювали від сімей, обіцяючи, що в пункті призначення сім’ї возз’єднаються. Іноді для цього зупинялися потяги вже на території Росії. Пояснювали, що це робиться з метою санітарії і для запобігання скупченості, тому що, наприклад, туалетом для всіх служила пробита в підлозі дірка. Але в підсумку цих чоловіків заарештовували і відправляли не в місця поселення, а в табори. В основному латиші потрапляли в Вятлаг, УСОЛЬСЬКИЙ ВТТ і Норильлазі.

Дорога була важка, продукти, взяті з собою, кінчалися і псувалися, води не вистачало. Від стресу годувальниці втрачали молоко. Люди почали вмирати вже по дорозі. Були випадки, коли вони позбавляли себе життя, іноді одночасно вбивали дітей – в основному, розкривали вени. Оскільки незабаром після депортації почалася війна, склади довго стояли на шляхах, пропускаючи військові ешелони, що мали пріоритет. В основному до кінця червня і в липні все були доставлені до місць призначення.

Головний фон спогадів тих, хто вижив – постійний голод

Одну частину депортованих доставили в табори – тоді вони були загальні, “політичні” сиділи разом з кримінальниками. Людей одразу стали виганяти на роботи, прирівнявши до ув’язнених і за статусом, і за нормою продовольства. І нерідко люди не доживали навіть до слідства, яке починалося в кращому випадку восени 1941 року. Смертність в таборах під час війни була катастрофічна, виживав добре якщо один зі ста. По всій-то країні люди голодували, а в місцях позбавлення волі розмір пайка завжди був менше, ніж на волі. Можна сказати, ГУЛАГ вимер від голоду під час війни, і це стосувалося всіх, і кримінальників, і “політичних”, і депортованих, і заарештованих раніше і етапованих на початку війни з різних територій, які перебували поблизу від фронту. Люди вмирали і від хвороб і епідемій при повній відсутності медичної допомоги. Практично ніхто не був готовий до сибірської зими, почалися обмороження, а потім і гангрена, і сепсис. Від голодного виснаження починалася пелагра, що викликала набряки ніг і порушення роботи мозку. Після закінчення слідства були можливі тільки два вироки: або розстріл, або термін 5, 10 або 15 років. Людина залишався в таборі і вже не вірив, що дотягне до кінця терміну. Матеріали слідства відправляли в Особлива нарада при НКВС / НКДБ, і вони розглядалися в позасудовому порядку. Доля тих, хто був відправлений на поселення, відрізнялася хіба що тим, що територія навколо них не була обгороджена колючим дротом. Щомісяця потрібно було відзначатися в комендатурі. Дітей відзначали з батьками, але на дитину, яка досягла 16 років, заводився окремий лист, і він повинен був бути самостійно. Годувальник часто сидів в таборі,

Три справи, які велися КДБ Латвійської РСР і були знайдені в старому будинку в Відземе ДИВИСЬ ТАКОЖ

Всупереч наказу Крючкова. Документи КГБ з латвійського схованки

–  А де їх розміщували? Як вони жили?

– В основному місця поселення знаходилися в селах Омської, Томської та Красноярської областей. Місцеві нерідко були самі колись вислані звідкись в процесі колективізації, але все одно спочатку часто вороже ставилися до новоприбулих через пропаганду. У 1942-1943 роках проходили кампанії по набору людей на Крайню Північ на рибні промисли. Сім’ї знову розділяли, відбираючи найбільш працездатних. На промислах, на збиранні врожаю люди шили спеціальні кишені, в які ховали рибу, зерно, картоплю і овочі. Але за це можна було опинитися в таборі за кримінальною статтею. Діти жебракували, взимку ловили дрібних тварин в петлі. Їли полеглих тварин, збирали незнайомі тайгові рослини, тому були частими отруєння. Головний фон спогадів тих, хто вижив – постійний голод. Були випадки втечі. Якщо ловили – то заводили кримінальну справу, етапували назад. У 1946 році латвійський МОЗ звернулося до партійного керівництва республіки з проханням повернути в Латвію дітей, які залишилися сиротами. І на це було отримано дозвіл. У 1946 році з таборів почали повертатися засуджені до 5 років ув’язнення. Перші переглянуті справи відносяться вже до 1955 року, а в 1956-57 роках почалося масове звільнення з таборів, зняття з обліку і повернення на батьківщину, – каже історик Інесе Дреймане.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Росія є стороною конфлікту на Донбасі, а не посередником – лідери G7

Реформа нотаріату: укладення шлюбів у нотаріуса