in , , ,

Наступного року будуть впроваджені зміни у виплатах та обліку ВПО

Кабмін вніс зміни до низки урядових постанов щодо обліку ВПО та виплат їм держдопомоги.

Зокрема, запроваджено наступні нововведення:

 • Переселенці, які деякий час проживали за кордоном, можуть звертатися за призначенням виплат через 15 робочих днів після повернення в Україну. Це стосується тих, хто оформлює виплати вперше.
 • У разі повторного переміщення в результаті обов’язкової евакуації після 1 серпня 2023 року особи, які раніше отримували виплати, зможуть отримувати допомогу протягом ще 6 місяців. Але за умови їх включення до списків евакуйованих, які затверджуються обласними військовими адміністраціями. А у разі евакуації за допомогою волонтерів чи самостійно необхідно повідомити ОВА.
 • ВПО отримуватимуть виплати 3 місяці після дати завершення бойових дій (можливих бойових дій) або тимчасової окупації у населених пунктах, із яких вони перемістилися. Раніше виплати припинялися на наступний місяць.
 • Непрацююча особа працездатного віку за відсутності поважних причин упродовж 3 місяців із дня призначення виплат ВПО повинна посприяти своїй зайнятості. Зокрема, шляхом працевлаштування, реєстрації як фізичної особи — підприємця, подання заяви для отримання гранту на бізнес / ваучера на навчання тощо. Або набути статусу безробітного, зареєструвавшись у центрі зайнятості.

Кому з ВПО планують продовжити виплати в 2024 році

В уряді пропонують продовжити виплати вразливим категоріям осіб з-поміж внутрішніх переселенців. Цей проєкт має на меті підтримати найбільш незахищені категорії ВПО, яким була призначена державна допомога на проживання до 1 серпня 2023 року.

Нагадаємо, що постановою КМУ від 11 липня 2023 року № 709 передбачено припинення виплат частині ВПО з 1 лютого 2024 року.

Зокрема, є пропозиції щодо автоматичного продовження виплат ВПО ще на 6 місяців:

 • особам, які втратили працездатність, або пенсіонерам із низьким рівнем пенсії;
 • особам з інвалідністю або особам, які доглядають за дитиною з інвалідністю;
 • дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування.

Також планують продовжити виплати певним особливо вразливим категоріям внутрішніх переселенців після подачі нової заяви.

Раніше Мінсоцполітики розробило проєкт постанови про продовження виплати допомоги тим ВПО, які отримували її до 1 серпня 2023 року і період виплат для яких завершується наприкінці січня 2024 року.

Проєкт постанови пропонує продовжити виплати для наступних категорій внутрішньо переміщених осіб:

 • ВПО пенсійного віку;
 • ВПО, які не мають можливості працевлашуватись через обʼєктивні обставини, одночасно поєднуючи це з наданням важливих соціальних послуг (передусім, послуг з догляду за дітьми, таких як «муніципальна няня»);
 • безробітних ВПО, стимулюючи працездатних членів таких родин шукати роботу, звертатись по грантові програми для започаткування власної справи, проходити перенавчання тощо.

Йдеться про щомісячну державну допомогу на проживання у розмірі 3 тис. грн особам з інвалідністю й дітям і 2 тис. грн для всіх інших внутрішніх переселенців.

Кому з ВПО продовжать виплати в 2024 році без додаткового звернення

Згідно з постановою КМУ № 332, виплати ВПО можуть призначатися на другий шестимісячний період без додаткового звернення тим переселенцям, які вперше звернулися за виплатами після 1 серпня 2023 року.

Таким чином, виплати визначеним категоріям ВПО будуть продовжувати автоматично ще на пів року, починаючи з 1 лютого 2024 року, оскільки перший шестимісячний період закінчується для них 31 січня 2024 року.

Раніше прийняли рішення, що з 1 грудня 2023 року виплати ВПО продовжуватимуть деяким категоріям отримувачів на другий 6-місячний період без додаткового звернення. Це нововведення передбачено постановою КМУ від 21 листопада 2023 року № 1226.

Відповідна допомога сім’ї буде продовжена автоматично ще на пів року, якщо:

 • середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача не перевищує 4 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність;
 • у складі сім’ї є особи працездатного віку, які доглядають за дітьми віком до 6 років (включно) або тяжко хворими дітьми; особи з інвалідністю I чи II групи; громадяни, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; громадяни, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або неповнолітніми дітьми з інвалідністю, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку;
 • а також — фізичні особи, які надають соціальні послуги й отримують компенсацію за їх надання; студенти, які навчаються за денною або дуальною формою в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, місце проживання яких не задеклароване/зареєстроване в гуртожитку;
 • у складі сім’ї є працездатна особа, яка протягом перших 6 місяців отримання виплат ВПО посприяла своїй економічній самостійності (працевлаштувалася, розпочала діяльність як ФОП або отримала грант на бізнес/ваучер на навчання тощо) й середньомісячний дохід якої не перевищує 3 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.

Що буде з оформленням статусу ВПО і фізичною ідентифікацією в банку

У 2024 році за оформленням статусу ВПО для усієї сім’ї може звернутися одна особа від імені усіх інших. Раніше кожен мав це робити окремо. Це нововведення стосується лише тих, хто звертатиметься по допомогу вперше.

Також нагадаємо, що період для фізичної ідентифікації одержувачів пенсійних та соціальних виплат в Ощадбанку може бути продовжений з 31 грудня 2023 року до 31 березня 2024 року. Це стосується внутрішньо переміщених осіб, яких було взято на облік до 24 лютого 2022 року.

Для виплат ВПО, яких було взято на облік після 24 лютого 2022 року, від ідентифікації зовсім відмовились, оскільки термін виплат обмежений 6 місяцями.

Джерело

Рейтинг публікації

Written by Інна

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про мобілізацію: його ключові положення

Якою буде війна в Україні у 2024 році, – прогноз американського видання CNBC