in , ,

Оцінка збитків України внаслідок територіальних втрат та війни на сході країни

Оцінка збитків України внаслідок територіальних втрат та війни на сході країни
ЗМІ публікують унікальне дослідження про те, скільки коштували для української економіки, суспільства і держави війна на Донбасі та анексія Кримського півострова. Цифри, озвучені його авторами, раніше публікувалися у розрізненому вигляді (коментарі експертів, висновки міжнародних організацій тощо). Більше того, дослідники пішли ще далі, включивши у свою роботу орієнтовні цифри економічних втрат від загибелі наших громадян, розраховані за методологією американської корпорації RAND.

Від авторів
Ми, експерти Українського інституту політики, презентуємо майже дворічну роботу “Ціна війни: вартість та наслідки війни на сході України та анексії АР Крим”. Це оцінка збитків України, які зазнали внаслідок територіальних втрат та війни на сході.

У дослідженні ми спробували простежити динаміку змін основних економічних та соціальних процесів у країні після початку бойових дій. Ми не претендуємо на точність визначення відсотка змін (трудової міграції, збільшення рівня безробіття, зменшення кількості підприємств та ін.), що сталися саме через війну, а не з інших причин.

У кожному разі, ми вважаємо цю роботу точним підрахунком втрат і претендуємо на абсолютну достовірність. Це дослідження, швидше, є експертною оцінкою, а також спробою оглянути весь комплекс соціально-економічних та державно-правових втрат та наслідків, які зазнала Україна.

Результати дослідження показали, що внаслідок бойових дій на Донбасі, втрати Криму, частини Донецької та Луганської областей Україна втратила близько 15% населення, та 7% території, зазнала непоправних людських втрат у результаті загибелі людей, виникнення хвилі біженців та посилення трудової еміграції, появи внутрішньо переміщених осіб.

Виросло навантаження на систему соціальної підтримки. Істотно підвищилися витрати на оборону країни та знизилася економічна активність. Лише земельних активів було втрачено у розмірі 1,6 млн га, вартість яких можна оцінити на суму понад $2 млрд. Ще як мінімум $12–13 млрд Україна втратила за рахунок “націоналізації” підприємств у “ЛНР/ДНР”. Відбувся спад виробництва та скорочення внутрішньої ресурсно-сировинної бази ПЕК.

У зв’язку із різкою девальвацією гривні та зростанням комунальних тарифів реальні доходи громадян значно зменшилися порівняно з 2013 роком. Знизилася купівельна спроможність та суттєво погіршився рівень життя.

Через закриття промпідприємств знизилася ділова та економічна активність, спостерігалося зростання кількості безробітних та рівня злочинності. Істотно підвищилася соціальна напруженість та протестні настрої.

Загальні втрати економіки України у розрізі показників номінального ВВП України та з урахуванням можливого зростання порівняно з показниками 2013 року становлять від $33 млрд до $208 млрд.

Решта збитків держави, за нашими підрахунками, становить близько $280 млрд (з урахуванням втрати територій, суб’єктів економіки, ресурсної бази, загибелі людей, скорочення податкових надходжень, транзитних обмежень, зміни структури міжнародної торгівлі, скорочення експортного потенціалу, надходжень до Пенсійного фонду, зростання навантаження на систему соціальної підтримки та додаткових витрат на військовий бюджет).

Загальні втрати населення України з урахуванням зростання тарифів, військового збору, заборгованості за пенсіями жителям непідконтрольних територій, за нашими підрахунками, склали приблизно 601,4 млрд грн, або $11,3 млрд. За нашою оцінкою, загальні втрати України внаслідок бойових дій на Донбасі , сепаратизації частини суспільства та території лише за період 2014–2020 років. перебувають у діапазоні від $317 млрд до $491 млрд.

Зменшується експортний потенціал країни. Знижується конкурентоспроможність української транспортної системи, відбувається стрімка втрата транзитного потенціалу. Запуск “Північного потоку – 2” може позбавити Україну найважливішої ролі основного транзитера газу з Росії до Європи.

Серйозно змінилося інформаційний простір. Склалася політична динаміка, у межах якої діалог щодо моделі мирного врегулювання та реінтеграції територій ОРДЛО фактично відсутня. Натомість зазначаються системні факти використання ЗМІ з пропагандистською метою, самоцензури та тиску на редакційну політику та власників.

Публічно, дедалі популярнішою стає позиція про “відсікання” або “стіни”, що передбачає остаточну відмову України від непідконтрольної частини Донбасу.

Проте у суспільстві існує величезний запит на світ. І, як ми переконалися у цьому дослідженні, економічно, політично, соціально та стратегічно це вигідно Україні. А головне, що без повернення ОРДЛО складно буде побудувати суверенну, демократичну та процвітаючу державу.

Певні показники збитків для країни зростають з часом. Через те, що втрачені національні ресурси продовжують блокуватися та експлуатуватися іншими суб’єктами, державні бюджети та компанії недоотримують належний їм прибуток і зазнають втрат. Будь-яке дослідження не безперечно. І методологію можна вдосконалити. Але основний висновок, зроблений авторами, вочевидь лякає перспективами: щодня війна на Донбасі вбиває нашу країну, знищуючи навіть найменшу можливість повернення до щасливого, повноцінного життя.

Руслан Бортник, Оксана Красовська, Єва Антоненко

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Президент і Конституційний Суд України: як мають формуватися їх взаємини.

Новорічні конкурси від House of Europe