in , ,

Політика перехідного періоду в “законі”

Урядовий законопроєкт № 5844 «Про засади державної політики перехідного періоду» містить такі терміни, як «амністія» та «люстрація», але не визнає їхні підходи та принципи. На це звернула увагу виконавча директорка БО «Восток-SOS», членкиня Ради Коаліції РПР Олександра Дворецька в ефірі телеканалу «Рада».

Так, в ньому лише уточнюється, що не підлягають амністії воєнні злочини. “Але в нас досі не набув чинності закон про гармонізацію українського законодавства з міжнародним, який читко  визначав би про воєнні злочини за міжнародними підходами», — каже Дворецька.

Також законопроєкт № 5844 детально не розкриває термін «люстрація», а лише говорить про ухвалення окремого закону в майбутньому: «Тобто йде посилання на ще неіснуючі  документи, чого не має бути загалом, а пропонують голосувати за те, що буде розроблено не відомо коли.

Ба більше, проєкт закону № 5844 не визначає, кого саме вважати жертвою збройного конфлікту, хоче він кілька разів апелює до цього терміну.

«Невідомо: чи ми вважаємо жертвами збройного конфлікту тих, хто втратив життя та здоров’я, чи всіх мешканців окупованих територій, у тому числі і внутрішньо переміщених осіб. Тому в питанні відновлення прав жертв збройного конфлікту ми не можемо рухатися далі, поки не визначимо цей термін», — наголошує експертка.

Сам текст законопроєкту № 5844 містить багато політичних декларацій, чого варто було уникнути, вважає вона: «Адже перехідне правосуддя намагається посадити всіх за стіл переговорів для побудови подальшого бачення спільного майбутнього».

За міжнародною практикою, перехідне правосуддя не має визначати шлях звільнення окупованих території. Воно говорить, як буде проходити життя на деокупованих територіях і що потрібно робити вже сьогодні, ще до їхнього звільнення.

Нововведенням законопроєкту № 5844 є поняття «конвалідація» — підтвердження українськими документами правочинів, здійснених на окупованих територіях (набуття чи припинення права власності на майно тощо) — але сам цей механізм не прописаний.

«Мешканці окупованих територій не мають боятися деокупації: вони не повинні вважати, що в них заберуть якесь майно. Необхідний чіткий сигнал людям про відсутність будь-якої відповідальності за факт проживання на окупованих територіях, якщо вони не вчиняли воєнні злочини. На жаль, цього сигналу в законопроєкті № 5844 не прозвучало», — резюмує Дворецька

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Стратегічне партнерство має зобов’язувати.

КАС ВС роз’яснив, чи має право особа на оскарження містобудівних умов та обмежень у порядку адміністративного судочинства