in , , ,

Порушення принципу верховенства права обійдеться кожному угорцю в  2160 євро

 

 

Порушення принципу верховенства права обійдеться кожному угорцю в  2160 євро

 Олена Стойко, політичний експерт

У липні 2022 Європейська Комісія вдруге опублікувала звіт щодо дотримання державами-членами Євросоюзу одного з основоположних принципів спільноти – верховенства права, зафіксованого у ст. 2 Договору про Європейський Союз. Поява першого в історії спільноти звіту в 2021 році була зумовлена катастрофічним падінням якості демократичних інститутів у низці нових країн-членів, насамперед Польщі та Угорщині.

Аналізуючи ситуацію з верховенством права, Єврокомісія брала до уваги насамперед: незалежність, якість та ефективність судової системи держав-членів; ефективність їх антикорупційної політики; ступінь незалежності ЗМІ та плюралізму; злагодженість функціонування механізму стримувань і противаг (законотворчий процес, діяльність конституційних судів та омбудсменів тощо).

Що стосується судової системи, то певні кроки до її удосконалення зробили Болгарія, Ірландія, Іспанія, Словаччина та Португалія. Водночас Польща та Угорщина не вирішили проблеми незалежності органів судової влади, про які згадувалося ще у першому звіті. Досягти успіху в удосконаленні процедур відбору суддів вдалося Ірландії, Кіпру Нідерландам, Хорватії та Чехії.

Через рік після виходу першого звіту, низка країн (Греція, Литва, Мальта, Румунія, Хорватія) переглянули чи прийняли нову стратегію боротьби з корупцією, а Італія, Латвія, Німеччина та Чехія все ще працюють над її оновленням. Масштабні антикорупційні реформи реалізуються в Португалії та Фінляндії. Прикметно, що Єврокомісія вперше звернула увагу на те, що механізми надання громадянства і посвідок на проживання інвесторам несуть корупційні ризики, загрожують безпеці спільноти, сприяють відмиванню коштів та ухиленню від податків. До того ж надання громадянства ЄС в обмін на інвестиції без реального зв’язку інвестора з державою-членом нищить суть громадянства ЄС та є порушенням законодавства Євросоюзу.

У сфері незалежності ЗМІ ситуація практично не змінилася, однак згідно з результатами першого Моніторингу плюралізму медіа найгірша ситуація склалася у Болгарії, Греції, Мальті, Польщі, Румунії та Словенії. За результатами першого звіту Естонія, Кіпр, Нідерланди, Словаччина, Словенія та  Франція вжили кроків щодо посилення незалежності державних органів, що займаються ЗМІ, однак в інших країнах прогрес відсутній. Певні проблеми з доступом до інформації зафіксовано у Австрії, Бельгії, Литві, Мальті та Угорщині.

Низка країн, зокрема Болгарія, Естонія, Іспанія та Франція, вжили заходів для покращення процесу законотворчості, однак серйозні проблеми з громадськими консультаціями присутні на Кіпрі і Мальті, в Греції, Латвії, Люксембурзі, Словаччині, Польщі, Румунії та Угорщині. Єврокомісія також зазначила, що за останнє десятиліття майже 40% основних рішень  Європейського суду з прав людини не були виконані державами-членами, особливо загрозлива ситуація склалася в Болгарії, Греції, Італії, Польщі, Румунії та Угорщині.

З початком російської агресії проти України Польща взяла на себе нову роль – східного форпосту Союзу та найближчого союзника і друга України – і докладає зусиль для врегулювання суперечностей з Брюсселем, у тому числі щодо дотримання принципу верховенства права. Дещо складніша ситуація з Угорщиною, проросійський курс якої не зазнав жодних змін, так само як і авторитарна політика В. Орбана. У відповідь Єврокомісія дала Будапешту строк до кінця серпня 2022 року, перш ніж відмовити у виділенні коштів з бюджету 2021-2027 років. Встановлений граничний термі є складовою «механізму обумовленості» (conditionality mechanism) – нового фінансового інструменту впливу ЄС на держави-члени, що порушують принцип верховенства права. Законність такого інструменту впливу була підтверджена Судом Європейського Союзу на початку 2022 року. Для Угорщини нехтуванням верховенством права обійдеться в 21 млрд. євро, які планується виділити з фондів Євросоюзу. Раніше ЄС заморозив виплату Будапешту 5,8 млрд. євро з фонду відновлення. Іншими словами через порушення принципу верховенства права кожен угорець не отримає майже 2160 євро допомоги від Євросоюзу.

 

 

 

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Отримання допомоги та подачі заявок через соціальну платформу єДопомога

Система надання безоплатної правової допомоги долучилася до Всеукраїнської інформаційної кампанії із захисту прав споживачів фінансових послуг