in , ,

Рада ухвалила закон про “Клуб білого бізнесу”: які пільги матимуть його члени

Верховна Рада України 18 червня 2024 року прийняла закон про створення “Клубу білого бізнесу” – переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. За відповідний законопроєкт №11084 проголосували 263 народних депутати, повідомляє Комерсант українськийKomersant.Info.

Згідно із законом, до “Клубу білого бізнесу” увійдуть юридичні особи та фізичні особи-підприємці, резиденти Дія.City, які відповідатимуть низці критеріїв. Серед вимог – своєчасна та повна сплата всіх податків, дотримання належного рівня нарахування заробітної плати тощо. Критерії будуть різнитися залежно від системи оподаткування підприємства.

Підприємства, включені до переліку “Клубу білого бізнесу”, отримають низку преференцій. Зокрема, для них буде запроваджено мораторій на більшість видів документальних перевірок (за винятком деяких). Крім того, для цих компаній скоротяться строки камеральних та документальних перевірок, необхідних для бюджетного відшкодування ПДВ. Члени “клубу” також матимуть право на пріоритетні індивідуальні податкові консультації протягом 5 календарних днів.

Для оперативної взаємодії з податковими органами за кожним сумлінним платником буде закріплено комплаєнс-менеджера, з яким можна спілкуватися, зокрема, за допомогою відеоконференцій.

Державна податкова служба забезпечуватиме ведення переліку “Клубу білого бізнесу” та оприлюднюватиме його на своєму сайті разом із критеріями включення. Підприємства дізнаватимуться про потрапляння до переліку через “Електронний кабінет”.

Очікується, що ухвалений закон сприятиме налагодженню партнерських відносин між бізнесом та контролюючими органами, а також забезпечить соціальну справедливість у податкових питаннях.

Правка про бронювання 25% працівників

Одним із найбільш резонансних положень документу є правка голови фінансового комітету Ради Данила Гетманцева, яка передбачає додаткове бронювання від мобілізації 25% працівників для “членів клубу”. Спочатку нардеп Ярослав Железняк повідомив, що правку відхилили, однак пізніше виявилося, що її таки врахували в законопроєкті.

Правка рекомендує Кабінету Міністрів України внести зміни до порядку бронювання військовозобов’язаних осіб від призову. Згідно з нею, підприємствам, що увійдуть до “Клубу білого бізнесу”, має бути надана можливість автоматичного бронювання частини своїх працівників-військовозобов’язаних. Ця частка не повинна перевищувати 25% від загальної кількості таких співробітників.

Гетманцев наголосив, що ця правка лише рекомендує уряду розглянути таку ініціативу, однак не означає обов’язкового запровадження бронювання для “клубників”.

Гетманцев також підкреслив, що можливе бронювання працівників “Клубу білого бізнесу” не замінить й не вплине на загальну систему економічного бронювання в країні. Це лише додаткова опція преференцій для сумлінних платників податків, а не основний механізм. Наразі у Верховній Раді перебувають на розгляді ще три окремі законопроєкти щодо економічного бронювання, і ухвалена правка жодним чином не стосується їхнього змісту.

Реакція

Представники бізнесу та активні користувачі мережі уже розкритикували документ.

PR-стратег Сергій Дідковський вважає, що “Клуб білого бізнесу” офіційно закріплює презумпцію винуватості платника податків.

Блогер та політик Антон Швець також наголошує, що тепер увесь бізнес, який не є членом клубу, офіційно вважатиметься не зовсім білим.

“Вітаю вас у «Клубі Чорного бізнесу»! Адже, якщо ви все ще не у «Клубі Білого Бізнесу імені Гетманцева», то ви, виходить, не дуже і білий бізнес. А чи будете ви у клубі, це вирішить податкова… закон… буквально на законодавчому рівні закріплює можливість податкової в ручному режимі вирішувати білий у вас бізнес, а чи може якийсь кольоровий. Якщо згадати, скільки проблем у бізнесу із блокуванням податкових накладних, яке відбувається лише на рівні постанови, можна тільки уявити, яку ізжогу зробить нам всім цілий закон”, – написав блогер.

Він також зауважив, що законопроєкт лише додав податковій можливостей вирішувати все про бізнес на власний розсуд, тому він безумовно є корупціогенним: “між першим і другим читанням в законі збільшили до 11 кількість критеріїв, які переміщають вас до економічного гетто кольорових бізнесменів. Але цього все одно замало, тому про всяк випадок для СПРОЩЕННЯ та СПРАВЕДЛИВОСТІ до 11 критеріїв додали на рівні закону ще позицію, що «додаткові критерії може розробити контролюючий орган». Ахаха, ну дякую, ну спростили та впорядкували, моя повага. Контролюючий орган це, якщо хтось не зрозумів, це Податкова. Надзвичайно чесна податкова, надзвичайно справедливо визначить колір вашого бізнесу, а якщо їїй не вистачить аргументів, вона може видумати нові”.

Коментатори зазначають, що “Клуб білого бізнесу”, по суті, вимагає від підприємців додаткових дій (і витрат), щоб отримати від держави ті права, які у них і так є.

Закон ухвалено у другому читанні. Тепер він відправиться на підпис президенту, який може накласти на нього вето. У такому випадку депутати можуть подолати вето 300 голосами “За”.

Рейтинг публікації

Written by Інна

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Ворожі дрони атакували Львівщину: зруйновано науково-дослідний інститут

Поїзд вже не зупинити: президент Сербії прогнозує світову катастрофу через війну в Україні