in

Рейдерство: як захистити свій бізнес?

Тетяна МАЛЬЦЕВА, юрист ЮК «Liquidator Pro»
Тетяна МАЛЬЦЕВА,
юрист ЮК «Liquidator Pro»

Тема недружнього поглинання завжди була характерна для країн з перехідною економікою, де при мінімально витрачених зусиллях є можливість миттєво стати власником господарського товариства, за безцінь приватизувати стратегічне підприємство або навіть цілу галузь. У порівнянні з попередніми роками хвиля рейдерства істотно спала, але це питання все ще є одним з найактуальніших у сфері корпоративних правовідносин.

Тож як захистити свій бізнес?

Власники бізнесу можуть самостійно вживати заходів для захисту свого підприємства від рейдерського захоплення й своїх прав. Для цього ми рекомендуємо підприємцям провести наступні дії: періодично відстежуйте інформацію про свої підприємства в єдиному державному реєстрі. В такому разі ви завжди володітимите актуальною інформацією і зможете стежити за ходом проведення всіх реєстраційних дій щодо вашого бізнесу. А оскільки централізований бізнес набагато більш вразливий, рекомендується зареєструвати/перереєструвати частину частки на ще одного учасника (хорошим варіантом буде створення мережі кількох юросіб). Також для того, аби захистити своє майно, яке ви хочете надати підприємству для роботи, подібний внесок варто із зазначенням лише права користування цим майном, оцінюючи вартість використання цих активів як розмір частки в статутному капіталі. Тобто власником майна залишаєтеся ви, а підприємство лише користується ним. У разі рейдерства через банкрутство це майно не буде враховуватися як власність підприємства.

Що робити, якщо захоплення все ж відбулося?

Першим кроком, який ви повинні зробити як тільки дізналися про рейдерське захоплення, — це подача заяви в правоохоронні органи. Чим швидше ви це зробите — тим краще. Якщо ж ви підозрюєте ймовірність рейдерського захоплення, скористайтеся послугами охоронних фірм для фізичного захисту території та майна підприємства від незаконних посягань. Водночас одним із найбільш ефективних способів захисту своїх прав на сьогодні залишається звернення до суду з позовною заявою.

Законодавча база

Слід зазначити, що не лише представники середнього або великого бізнесу стурбовані цією ситуацією. Держава також визнає, що проблема рейдерських захоплень є дуже гострою й вимагає якнайшвидшого вирішення. Тому нині Мін’юст активно працює над удосконаленням українського законодавства. В 2016 році вже було прийнято низку нових законодавчих актів і змін до чинних законів, покликаних захистити бізнес від рейдерства. Серед основних позитивних змін можна виділити наступні: посилення відповідальності державних реєстраторів – введена кримінальна відповідальність за злочини в сфері державної реєстрації бізнесу і прав на нерухоме майно; децентралізація державної влади на право проведення реєстраційних дій – для проведення реєстраційних дій тепер можна звернутися до нотаріуса; істотне звуження принципу «екстериторіальності» – реєстраційні дії щодо бізнесу можна проводити лише в межах області регіону реєстрації; скасування вимоги подавати для проведення реєстраційних дій статут попередньої редакції – всі установчі документи також будуть зберігатися в електронному вигляді; обов’язкове нотаріальне засвідчення підписів на установчих документах (на статутах і протоколах загальних зборів учасників); це нововведення стосується лише реєстраційних дій щодо внесення змін до відомостей в ЄДР, порядок засвідчення документів щодо первинної реєстрації або ліквідації залишився колишнім; залучення до співпраці з Мін’юстом Національної поліції і Національного антикорупційного бюро України – удосконалено порядок обміну інформацією про рейдерські захоплення.

Але це далеко не єдині вжиті заходи для вирішення проблем. 2017 рік також обіцяє бути багатим на новації в законодавчій базі. Наприклад, у грудні 2016 року в першому читанні був прийнятий проект закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», в якому будуть вказані положення, що захищають права власників бізнесу, новий порядок набуття права на частку в підприємстві й нові можливості для подачі документів для проведення перереєстрації.

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Розкриття злочинів впало до 30 відсотків

Службовців відбиратимуть на конкурсах