in , , , ,

Російські ізолятори заповнені на 96%

ФСВП заявила, що російські ізолятори заповнені на 96%
ФСВП Росії відповіла на запит ЗМі про нестачу місць у СІЗО – за даними відомства, російські ізолятори заповнені на 96%. Проте правозахисники наполягають, що в московських ізоляторах спостерігається серйозне перевищення ліміту наповнення, і вказують на сотні зайвих арештантів в одному лише СІЗО-1 (Матроська Тиша). ЗМІ опитали представників регіональних управлінь ФСВП та членів ОНК і переконався, що в ряді регіонів ситуація є критичною.

Станом на 1 серпня в російських СІЗО утримувалося 114 172 особи, повідомили у ФСВП РФ. При цьому ізолятори країни розраховані на 118 495 осіб. “Загальний ліміт наповнення не перевищений, – зробили висновок у федеральній ФСВП. – Це число (кількість арештантів на 1 серпня. – “Ъ”) менше загального ліміту наповнення на 4%”.

У відомстві зазначили, що у травні ситуація була навіть гірша: тоді у російських СІЗО утримувалося на 545 осіб більше.

Нагадаємо, у травні член президентської Ради з прав людини Єва Меркачова заявляла, що столичні СІЗО зіткнулися з «жахливим перелімітом». За її словами, вони розраховані на 9 тис. осіб, але їх виявилося на 2786 більше. Тоді ж проблему перевищення ліміту підтвердили у ФСВП Росії. Начальник управління виконання вироків та спеціального обліку Ігор Вединяпін заявляв, що чверть російських ізоляторів — 50 із 203 — переповнені. При цьому співрозмовники в регіональних установах називали як одну з причин «переліміту» спеціальну військову операцію, через яку частину приміщень російських СІЗО та колоній відвели під громадян України.

Наприкінці липня Єва Меркачова та адвокат Любов Волкова перевірили умови утримання людей у ​​«Матроській тиші» (СІЗО-1 Москви). Як стверджує пані Меркачова, вони зафіксували «переліміт» ізолятора на 43%: «Тут “зайвих” понад 600 ув’язнених. Хоча офіційно говорять про меншу кількість, бо за підрахунками додають до площі камер ще й площу лікарні». Особливо важка ситуація у третьому корпусі: «Люди сплять на підлозі, камери та коридори у грибку, чорні туалети, іржаві труби. Морок». Правозахисниця наголошує, що адміністрація СІЗО «не сперечається» про проблему «переліміту» і «обіцяє» розселити «найважчі» камери. Але ніхто не знає, куди подіти 600 «зайвих» людей, багато з яких заарештовано за підозрою в економічних злочинах.

За словами пані Меркачової, у Москві «і по всій країні» проблему переповнення вирішували переведенням арештантів у сусідні регіони: «Але тепер відправляти нікуди — буквально забиті всі СІЗО. Наприклад, москвичів сусідні регіони не приймають, кажуть прямо: вибачте, у нас своїх повно, селити нема куди».

Правозахисниця зазначає, що співробітники Слідчого комітету «в останні місяці все частіше виходять із клопотаннями про арешт», причому у таких справах, за якими раніше, як правило, призначалися домашній арешт чи підписка про невиїзд.

«Це економічні злочини і навіть дрібні крадіжки,— каже вона.— Хоча зараз усі в такій ситуації, що з країни й не виїхати нікуди. Отже, людину можна точно залишити під підпискою, а не поміщати у СІЗО. Але у СІЗО відправляють усіх. Ймовірно, слідчі не хочуть працювати — чи вони мають якусь норму “арештної” звітності».

Керуючий партнер колегії адвокатів Pen & Paper Олексій Добринін каже, що «переліміт» СІЗО Петербурга та Ленобласті спостерігається з минулого року: «Суди продовжують надмірно і необґрунтовано застосовувати взяття під варту як основний запобіжний захід. Незважаючи на позицію Верховного суду, який зобов’язує суддів оцінювати можливість обрання іншого, м’якшого, запобіжного заходу». Він зазначає, що керівництво СІЗО просто не може відмовити у прийнятті нових ув’язнених зі свого регіону, навіть якщо їх нема де розселяти: «У таких випадках, як правило, за розпорядженням керівника СІЗО відбувається “ущільнення” камери — туди додають додаткові спальні місця». Однак у петербурзькій установі заявили, що останні перевірки не виявляли переповненості. Проблема була, погоджується член комісії Андрій Малков, проте її вирішили, відкривши ізолятор «Хрести-2». У Петербурзі, нагадаємо, розташовані шість СІЗО загальною наповнюваністю 7,1 тис. чоловік.

Хронічне навантаження СІЗО визнає регіональне управління ФСВП Ставропілля. Ліміт у П’ятигорську та Ставрополі перевищено щонайменше на 700 осіб. Управління ФСВП Краснодарського краю відповіло лише, що їм «вживаються заходи щодо недопущення переповненості СІЗО». У відповіді наголошується, що всі арештанти «забезпечені індивідуальними спальними місцями та постільними речами». У Краснодарському краю ув’язнених з України в СІЗО на території регіону «ні і не було», а переповнення на 40–50 осіб «може відбуватися напередодні святкових днів», коли затриманих переводять до слідчих ізоляторів з ізоляторів тимчасового утримання.

Раніше найважчим у плані переповненості СІЗО регіоном правозахисники називали Ростовську область. Тут знаходяться п’ять ізоляторів, розрахованих на 3,6 тис. осіб. У травні голова місцевої установи Ігор Омельченко підтверджував, що “переліміт майже кожного СІЗО регіону на 100-300 осіб”. Сьогодні пан Омельченко каже про «невелике» перевищення лімітів: «В ізоляторах перебувають транзитні заарештовані, вони ночують кілька днів, а потім відбувають до інших установ. На момент їх перебування у СІЗО може бути переліміт. Крім того, в області не працює СІЗО №2, розраховане на 500 осіб, із нього люди були переміщені до інших ізоляторів». СІЗО-2, про який говорить пан Омельченко, розташований у Таганрозі, він «порожніє» з квітня, і регіональні правозахисники припускають, що саме тут можуть утримуватися полонені.

В Криму стало відомо, що «вільних місць в ізоляторах немає і не було з травня». Головна в’язниця півострова — СІЗО №1 у Сімферополі, збудована за часів Катерини ІІ, є за умовами утримання однієї з найгірших. Замість 800 із лишком підсудних там утримується чи не вдвічі більше людей. Проблему ускладнює приплив громадян України, яких розміщують у сімферопольському СІЗО.

Правозахисники Іркутської області наполягають, що проблема переповнених ізоляторів не вирішується вже кілька років. Представник організації «Сибір без катувань» Святослав Хроменков звертає увагу на «арештний ухил» слідства з економічних та «дрібних» кримінальних справ. Перевищення ліміту п’яти місцевих СІЗО визнають і в апараті уповноваженого з прав людини Іркутської області. “Відомство намагається нівелювати проблему, але вона є”, – сказав співрозмовник. Управління ФСВП по Іркутській області запевняє, що «місць вистачає».

Заступник начальника ГУФСІН по Новосибірській області Олег Тишечко повідомив, що в регіоні є три СІЗО з лімітом 3599 осіб, зараз там утримуються 3353 особи. Станом на 1 серпня 2022 року у двох томських СІЗО утримувалися 1133 особи; загалом вони розраховані на 1263 особи. В управліннях ФСВП Челябінської області, Республіки Бурятія, Дагестану і Владивостока повідомили, що практично вкладаються в чинні ліміти арештантів СІЗО.

За повідомленнями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Торгівля в Україні має здійснюватися за безготівковими розрахунками

Российский взгляд на войну в Украине: война до последнего дипломата Сергей Строкань о будущей победе на Украине