in , , , ,

Світ негативно реагує на включення до складу Росії нових територій. Публічно ніхто цього не підтримав.

БОЖЕВІЛЬНІ…

Як світ відреагував на включення до складу Росії нових територій
Перша міжнародна реакція на виступ президента РФ Володимира Путіна виявилася переважно негативною: рішення РФ приєднати чотири нові території розкритикувало багато хто, а публічно поки що не підтримав ніхто. Влада України заявила про неможливість мирних переговорів з нинішнім російським керівництвом і подала заявку на прискорений вступ до НАТО. А США та Євросоюз схвалили нові персональні та секторальні санкції щодо Росії.

За підсумками засідання Ради національної безпеки та оборони України було оголошено: країна подає заявку на вступ до НАТО, а зусилля щодо відтиснення військ РФ із зайнятих ними територій триватимуть
За підсумками засідання Ради національної безпеки та оборони України було оголошено: країна подає заявку на вступ до НАТО, а зусилля щодо відтиснення військ РФ із зайнятих ними територій триватимуть
За підсумками засідання Ради національної безпеки та оборони України було оголошено: країна подає заявку на вступ до НАТО, а зусилля щодо відтиснення військ РФ із зайнятих ними територій триватимуть
У той час, як Володимир Путін виступав у Георгіївській залі Великого Кремлівського палацу, президент України Володимир Зеленський проводив спеціальне засідання Ради нацбезпеки та оборони. Після закінчення зустрічі він оголосив про низку рішень. Найбільш важливими з них є три.

По-перше, Володимир Зеленський оголосив про намір продовжувати зусилля щодо відтіснення військ РФ із зайнятих ними територій та відмови від переговорів із Володимиром Путіним. «Саме наша держава завжди пропонувала Росії домовитися про співіснування на рівних, чесних, гідних та справедливих умовах. Очевидно, що із цим російським президентом це неможливо. Він не знає, що така гідність та чесність,— сказав Володимир Зеленський у відеозверненні.— Ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим її президентом».

По-друге, український президент закликав Верховну раду вже на найближчому засіданні ухвалити рішення про націоналізацію всіх активів Росії в Україні.

По-третє, він підписав указ про подання заявки України на вступ до НАТО у прискореному режимі. “Україна – член НАТО зараз де-факто і має стати членом НАТО де-юре”, – заявив Володимир Зеленський. І додав: Київ хотів би піти шляхом Швеції та Фінляндії, які отримали запрошення до НАТО без підготовчого етапу. Водночас український президент визнав, що на відповідні рішення буде потрібен час, а тому закликав поки що підписати колективний договір, який передбачає надання Україні безпрецедентних гарантій безпеки провідними світовими гравцями. Проект цього документа був раніше оприлюднений Києвом (див. Ъ від 13 вересня).
Радник глави офісу президента України Михайло Подоляк пізніше пояснив журналістам, що подання заявки на членство в НАТО має дві мети: «визначити стратегічний вектор і прискорити постачання зброї НАТО в Україну» (цитата Страна.ua). З його коментаря випливає, що Київ не розраховує на інтеграцію до альянсу до закінчення військових дій, що передбачало б, що НАТО буде безпосередньо втягнута у конфлікт із Росією. «З цієї точки зору, подання заявки в НАТО саме сьогодні можна розглядати ще під одним кутом — як просто яскравий піар-хід команди президента у відповідь на проголошення Москвою анексії українських територій», — йдеться у публікації Країна.ua.

Євросоюз та США готові відгукнутися на заклик України активніше її підтримувати
Генсек НАТО Єнс Столтенберг на прес-конференції в Брюсселі оголосив, що члени Північноатлантичного альянсу “ніколи не визнають ці території (про приєднання яких оголосив Володимир Путін. – “Ъ”) частиною Росії”. «Ці землі належать українцям»,— сказав він, запевнивши, що НАТО й надалі продовжуватиме широку підтримку Києву. На питання щодо можливості вступу України до НАТО у прискореному порядку Єнс Столтенберг відповів ухильно. “Усі країни мають право подавати заявку на членство (в НАТО. – “Ъ”)”, – сказав він, додавши, однак, що для схвалення такої заявки потрібен консенсус усіх країн, що входять до альянсу.

Йєнса Столтенберга також запитали, чи НАТО радитиме Україні знизити активність боїв за території, які Росія проголосила своїми, щоб уникнути ескалації. З відповіді генсека альянсу випливало, що ні: «Якщо Росія припинить воювати, не буде війни. Якщо Україна припинить воювати, не буде України».

У відповідь заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв написав у своєму Telegram-каналі: «Який цинічний хлопчик — адже якщо (Україна.—Ъ) не припинить (воювати.—Ъ), то зникне значна частина українців». Розкритикував він і президента США Джо Байдена, який назвав «спробу Росії анексувати суверенну українську територію» «шахрайством».

Москва, за словами пана Байдена, порушує міжнародне право, зневажає Статут ООН та демонструє свою зневагу до мирних народів.

«Ми продовжуватимемо підтримувати зусилля України щодо відновлення контролю над своєю територією, зміцнюючи її позиції у військовому та дипломатичному плані, у тому числі за допомогою додаткової допомоги в галузі безпеки у розмірі $1,1 млрд», — оголосив Джо Байден. Виділення ще $12 млрд на підтримку України найближчим часом, за його словами, має схвалити Конгрес США.

США відреагували на промову Володимира Путіна не лише словами, а й уведенням санкцій щодо сотень російських фізичних та юридичних осіб. До нового чорного списку потрапили голова ЦБ Ельвіра Набіулліна, заступник голови уряду Олександр Новак, члени Держдуми та Ради федерації, родичі російських чиновників. Крім того, обмеження за підтримку Росії були вперше введені проти компаній з Китаю, Білорусії та Вірменії. Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив про досягнуту в рамках G7 домовленість «притягати до відповідальності будь-яких осіб, будь-які структури чи країни, які надають політичну чи економічну підтримку незаконним спробам Росії змінити статус української території».

Під нові санкції США потрапили голова ЦБ та розробники безпілотників
Тим часом країни-члени Євросоюзу у п’ятницю погодили вже восьмий за рахунком з початку військової операції РФ в Україні пакет персональних та економічних санкцій. Очікується, що остаточно нові рестрикції схвалять наступного тижня. За повідомленнями ЗМІ, ЄС, крім санкцій щодо фізичних та юридичних осіб, може заборонити імпорт з Росії металів та деяких видів дорогоцінного каміння, а також запровадити заборону на надання будівельних та інженерних послуг, юридичних консультацій та IT-консалтингових послуг компаніям та особам у Росії чи російському уряду.

У опублікованій у п’ятницю заяві лідерів країн-членів ЄС йдеться, що вони «ніколи не визнають незаконні “референдуми”, які Росія організувала як привід для подальшого порушення незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, а також їх сфальсифіковані та незаконні результати». «Загроза ядерною зброєю з боку Кремля, військова мобілізація і стратегія, спрямована на те, щоб помилково представити територію України як територію Росії і стверджувати, що війна, можливо, зараз відбувається на території Росії, не похитнуть нашої рішучості», – наголосили в Брюсселі.

В Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), куди входить і Росія, приєднання до неї чотирьох нових територій також різко засудили.

Під відповідною заявою підписалися чинний голова ОБСЄ, міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау, генсек ОБСЄ Хельга Шмід та генсек Парламентської асамблеї ОБСЄ Роберто Монтелла. На думку підписантів, вжиті Росією кроки «є кричащим порушенням основоположних норм міжнародного права, принципів ОБСЄ та Статуту ООН», «образою зобов’язань, з якими погодилися всі держави-учасниці».

Генсек ООН Антоніу Гутерріш засудив намір Росії приєднати чотири нових суб’єкти ще днем ​​раніше. За його словами, Росія як один із п’яти постійних членів Ради безпеки ООН несе особливу відповідальність за дотримання статуту організації, але при цьому вона «порушує все, за що виступає міжнародне співтовариство», і веде справу до «небезпечної ескалації». «Цьому не повинно бути місця у сучасному світі. Це неприйнятно»,— наголосив пан Гутерріш.

Член ЦВК знайшов юридичні обґрунтування для визнання статусу нових територій
У постпредстві РФ при ООН, у свою чергу, звинуватили Антоніу Гутерріша у порушенні свого мандата, упередженості та прояві подвійних стандартів. «Ми жодного разу не чули від генерального секретаря жодного слова засудження на адресу київського режиму, який з моменту організованого та проспонсованого Заходом незаконного держперевороту ось уже вісім років веде війну з власними громадянами, а також усім російським, включаючи культуру, мову та ідентичність»,— заявили у постпредстві. У МЗС РФ зазначили, що генсек ООН перевищив свої повноваження та фактично солідаризувався з колективним Заходом у виборчому трактуванні подій навколо референдумів.

Втім, у п’ятницю публічно трактування, прямо протилежне трактуванню «колективного Заходу», не висловили в жодній зі світових столиць. Навіть у Пекіні виступили із заявою, яку ніяк не можна було трактувати як підтримку Москви. «Наша позиція щодо України послідовна та зрозуміла. Ми завжди виступаємо за повагу до суверенітету та територіальної цілісності всіх країн. Необхідно дотримуватися статуту та принципів ООН»,— заявила речник МЗС КНР Мао Нін, висловивши сподівання, що всі сторони конфлікту «зможуть належним чином врегулювати розбіжності шляхом діалогу та консультацій».

За публікаціями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Хто з іноземців шукає притулку в Україні?

Новини від Forbes