in , , , ,

В Ірані смерть затриманої поліцією дівчини призвела до потужних протестів…

Загибель 22-річної іранки Махси Аміні, затриманої поліцією вдач, сколихнула Іран. Країною прокотилася потужна хвиля протестів проти жорстких релігійних законів та засилля духовенства. Вибух невдоволення стався в період політичної невизначеності в Ірані, спричиненої чутками про стан здоров’я 83-річного верховного лідера Алі Хаменеї та обговорення кандидатури його потенційного наступника. Ситуація посилюється перспективами зняття з Ірану західних санкцій через ймовірний зрив переговорів щодо ядерної угоди.
У неділю іранські газети, які репрезентують консервативні та реформістські ЗМІ, вийшли з кардинально різними передовицями. Консервативна преса зробила акцент на участі в суботу верховного лідера Ірану Алі Хаменеї — на тлі чуток про його тяжку хворобу — у траурній церемонії Арбаїн (присвячена сороковому дню після трагічної загибелі у VII столітті імама Хусейна, проходить щороку в Ірані місячним календарем). Реформісти присвятили центральні публікації історії 22-річної дівчини Махси Аміні з Іранського Курдистану.
Махса Аміні приїхала до Тегерана минулого тижня і була затримана поліцією вдач, коли виходила з метро зі своїм братом. Причиною затримання став неправильно одягнений хіджаб, носіння якого є обов’язковим для всіх жінок в Ірані після Ісламської революції 1979 року.
Останнім часом іранські дівчата стали дозволяти собі не закривати волосся повністю, і Махса Аміні була винятком. Сили безпеки Ірану опублікували заяву, в якій стверджувалося, що пані Аміні раптово знепритомніла від серцевого нападу в центрі затримання, коли проходила навчання за правилами носіння хіджабу, і була доставлена ​​до лікарні, де впала в кому. У п’ятницю з’явилися офіційні повідомлення про її смерть. За версією ЗМІ, близьких до іранської влади, дівчина страждала на епілепсію та інші захворювання. Проте її рідні заперечують цю інформацію. Вони вважають, що смерть стала наслідком побиття у центрі затримання.
Похорон дівчини вилився в протести в її рідному місті Секкезе, а також в адміністративному центрі Іранського Курдистану в місті Сенендедже. За повідомленням іранських правозахисних організацій, внаслідок зіткнень із силами безпеки постраждали понад 30 людей. Протестувальники зривали плакати із зображенням Алі Хаменеї та скандували гасла «Смерть диктатору!» і «Ганьба вам!».
Опозиційні іранські ЗМІ також повідомляють про акцію протесту, яка відбулася в неділю в Тегеранському університеті. Студенти тримали в руках плакати фарсі та курдською мовами, у тому числі з написами: «Я не хочу вмирати!» і «Твоя кров не буде розтоптана!», а також «Жінки, життя та свобода».

Хвиля обурення буквально підірвала іраномовний сегмент інтернету. Історії Махси Аміні присвячені понад 2,5 млн публікацій у Twitter та кілька десятків тисяч у Telegram.

Багато хто згадує інших жінок, закатованих в іранських в’язницях, і говорять про те, що на місці померлої дівчини міг опинитися кожен. «Уряд застосовує до жінок єретичне насильство і жорстокість, небачені навіть за диктатурів Середньовіччя»,— написала у Twitter відома іранська журналістка Сара Масумі, яка зазвичай пише про дипломатію та зовнішню політику Ірану. Багато хто говорить про те, що ситуація в країні гірша, ніж при талібах в Афганістані (рух “Талібан” офіційно заборонено в РФ. – “Ъ”).

Враховуючи градус обурення в іранському суспільстві, президент Ірану Ебрахім Раїсі доручив терміново провести офіційне розслідування причин смерті Махси Аміні. Однак поки що розпал пристрастей не спадає.

У неділю іранські ЗМІ повідомили, що в Секкезі, як і раніше, напружена обстановка, мобільний зв’язок працює з перебоями, хоча відключений напередодні інтернет знову функціонує. Ряд іранських курдських партій та організацій закликали до загального страйку, а також оголошення жалоби у зв’язку зі смертю Махси Аміні. До них приєднався і Реза Пехлеві — син останнього шаха Ірану, який у вигнанні. Він закликав вшанувати не тільки пам’ять дівчини, яка померла, але «і всіх загиблих дітей Ірану».

Смерть Махси Аміні викликала також широку реакцію там. Зокрема, її прокоментували помічник президента США з національної безпеки Джейк Салліван та спецпосланець США з Ірану Роберт Маллі, які звинуватили Тегеран у черговому порушенні прав людини.

Історія Махси Аміні збіглася з періодом політичної нестабільності в Ірані.

Останніми тижнями активно обговорюється стан здоров’я 83-річного верховного лідера Алі Хаменеї, який практично перестав з’являтися на публіці і 6 вересня пропустив засідання Асамблеї експертів, яка триває двічі на рік з його обов’язковою присутністю. У п’ятницю американська газета The New York Times повідомила, що верховний лідер скасував усі зустрічі після перенесеної операції і високої температури, що зберігається. Ще сім років тому повідомлялося, що Алі Хаменеї страждає на онкологічне захворювання. На цьому фоні активно обговорюється, хто стане його наступником на посаді верховного лідера Ірану, який він обіймає з 1989 року. Найчастіше згадуються дві кандидатури – чинний президент Ебрахім Раїсі та син Хаменеї – 53-річний Моджтаба. Передбачається, що майбутнього лідера обере Асамблея експертів, однак чіткої практики не існує, враховуючи, що процедура обрання проводилася лише один раз, 1989 року. У суботу Алі Хаменеї все ж таки з’явився на публіці під час церемонії Арбаїн, але питання про майбутнє Ірану це не зняло. Тим більше, доля країни досить туманна — надія на зняття західних санкцій, пов’язана з переговорами навколо іранської ядерної програми, практично розтанула. США вважають, що Тегеран висунув неприйнятні умови для відродження Спільного всеосяжного плану дій, який обмежив би іранську ядерну програму в обмін на зняття санкцій.

Доля іранської «ядерної угоди» знову опинилася під питанням
«Зважаючи на те, що Раїсі зайняв президентське крісло в дуже нестабільний для Ірану час (ядерна угода не відновлена, санкції посилюються, рівень інфляції перевищує 50%), можна припустити, що президентство стало для нього чимось на зразок “політичного самогубства”. І хоча ситуація спадкової передачі влади верховного лідера може викликати невдоволення, але, враховуючи тісні зв’язки Моджтаби Хаменеї з силовими структурами і військовим сектором, зокрема з Корпусом вартових ісламської революції (КШІР), його кандидатура може стати зручним варіантом, який гарантує стабільність режиму, якому військові та служби безпеки збережуть свої переваги», – сказала відомий експерт по іраніських питаннях Поліна Василенко.

«Немає гарантії, що перехід влади після Хамені призведе до позитивних змін в Ірані. Врешті -решт, Xirir вже підготував грунт для безпечного переходу таким чином, щоб нинішня політична еліта залишалася на своєму місці “, – сказав експерт з безпеки та міжнародних питань Хамідзре Азізі. За його словами, все це зменшує надії Іранського суспільства на зміни – як політичного, так і економічного. «Смерть Махси Аміні спричинила таке сильне обурення, яке не спостерігалося в Ірані з 2009 року, коли інша молода Іранка була застрелена силами безпеки під час протестів. Але зараз буквально всі відчували на місці Махса Аміні. Не потрібно виходити на протест, щоб стати жертвою », – пояснив експерт. Він підкреслив, що влада просто змушена провести розслідування смерті Махси Аміні, щоб заспокоїти ситуацію, хоча люди не вірять, що почують правду. “Але навіть якщо зараз хвиля протестів приходить до нікчем, кожен новий інцидент спричинить все більшу розчарування серед іранців. Втративши надію на реформи, вони перестануть боятися », – додав містер Азізі.

За публікаціями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Том Купер: ВІЙНА В УКРАЇНІ, 18 ВЕРЕСНЯ 2022

Принципи щодо електронних доказів