in , , , ,

Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» (відповідний законопроєкт №7137-д).

Пліч-о-пліч: чому спрощено оподаткування для українського бізнесу під час воєнного стану

Фото: depositphotos.com

Напередодні Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» (відповідний законопроєкт №7137-д). Що саме передбачає документ для українського бізнесу пояснила Mind адвокатка, експертка з питань ЄСПЛ та судової практики, сертифікований медіатор Тетяна Ігнатенко.

«Ще буде: неба чистої блакиті,
добробут в нас підніметься, як ртуть,
заблискотять косарки в житі,
заводи загудуть…»
П. Тичина

Законодавець у надзвичайно важкий для України час намагається також підтримати бізнес і тим самим забезпечити продовження сплати податків до бюджету на пільгових умовах. У період воєнного стану заслуговує на увагу ухвалення Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану». Його метою, серед іншого, є сприяння продовженню ведення бізнесу на території України та підвищення необхідного забезпечення військових і правоохоронних підрозділів у протистоянні та відбитті збройного нападу російської федерації.

Після ухвалення документу Верховною Радою в Президента України є 15 днів на підписання зазначеного закону. Проте сподіваємося, що в цих умовах його буде підписано найближчим часом, і закон набуде чинності з моменту його опублікування.

Законом передбачено застосування особливостей оподаткування з 1 квітня 2022 року до припинення чи скасування воєнного стану.

Кого стосується закон?

Закон стосується фізичних осіб-підприємців (ФОП) 1–3 груп та юридичних осіб.

Так, фізичні особи-підприємці – платники єдиного податку першої та другої групи отримають право не сплачувати податки. Така сплата податку є добровільною.

Що стосується ФОП – платників єдиного податку третьої групи, то розмір податку з отриманого прибутку становитиме не 5%, а 2%.

Також перейти на таку систему оподаткування мають право юридичні особи, будь-якої організаційно-правової форми, якщо обсяг доходу протягом одного року не перевищуватиме 10 млрд грн. Отже, такі юридичні особи будуть звільнені від сплати податку на прибуток та ПДВ.

Юридичні особи зможуть перейти на таку систему оподаткування, якщо направлять відповідну заяву до контролюючого органу за місцем податкової адреси до останнього дня місяця і відповідно отримають таке право в наступному місяці.

Хто не зможе скористатися законом?

Слід зазначити, що таке право надається не всім суб’єктам господарювання. Зокрема, це не стосується суб’єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність у сфері:

  • азартних ігор, лотерей (не стосується розповсюдження лотерей), букмекерських парі, парі тоталізатора;
  • обміну іноземної валюти;
  • видобутку та реалізації корисних копалин;
  • виробництва, продажу, експорту, імпорту підакцизного товару.

Проте є винятки. Зокрема, виняток стосується роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів і діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру (без додавання спирту) і столових вин.

Також не зможуть перейти на сплату єдиного податку третьої групи юридичні особи, а саме: страхові компанії, банки, кредитні спілки, лізингові компанії, ломбарди, інвестиційні компанії, фінансові компанії, реєстратори цінних паперів, фізичні та юридичні особи-нерезиденти та представництва, філії, відділення, які не є платниками єдиного податку.

Як звітувати після застосування норм закону?

Податковим (звітним) періодом для суб’єктів господарювання, які використовують особливості оподаткування, є календарний місяць.

Закон також визначає, до якого часу суб’єкти господарювання зможуть користуватися таким правом особливого оподаткування, а саме: після закінчення воєнного стану на території України з першого числа наступного місяця автоматично втрачається право використання особливостей оподаткування.

Також суб’єкт господарювання може відмовитися у будь-який час від використання особливостей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому було прийнято таке рішення.

Загалом, дійсно, закон є позитивним для бізнесу в період воєнного стану. Проте не дивлячись на особливі умови оподаткування, думаю, що ми, українці, готові сплачувати податки без будь-яких пільг, аби було мирне небо та всі були живі. Ми дуже віримо в наших захисників! Все буде Україна!

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Спрощено звільнення робітників. Війна все змінює.

Россию ждет тяжкое возмездие за содеянное!