in , , ,

Верховний Суд відступив від раніше сформованої ним позиції щодо оскарження платником податків наказу про проведення перевірки

Відповідно до податкового законодавства платники податків мають право не допускати податківців до документальної виїзної та фактичної перевірки у випадку непред’явлення або ненадіслання податківцями направлення на проведення перевірки та відповідного наказу, або ж пред’явлення цих документів, оформлених з порушенням визначених законом вимог.

Водночас, реалізація цього права може призвести до адміністративного арешту майна, яке застосовується після відповідного рішення суду за результатами розгляду заяви податківців про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна.

Окремі платники податків, незважаючи на вищезгаданий ризик, активно користувалися своїм правом недопуску до перевірки у випадку порушень з боку податківців. Аби уникнути потенційного арешту майна, такі платники оскаржували до суду наказ про проведення перевірки. Адже оскарження платником податків до суду такого наказу було достатньою підставою для закриття провадження у справі про адміністративний арешт майна. Причина — наявність між платником податків і податковою спору про право.

Фактично, лише одна дія, а саме — оперативне звернення до суду з позовом про оскарження наказу про перевірку, дозволяла платникам податків уникати арешту майна. Така «стратегія» діяла роками, а її дієвість неодноразово підтверджував Верховний Суд.

Проте, з 23 лютого 2023 року уникнення адміністративного арешту в разі недопуску до перевірки в такий спосіб вже не є можливим, адже Верховний Суд вирішив відступити від раніше сформованої ним позиції.

Розглядаючи справу № 640/17091/21, Верховний Суд зробив висновок, що оскарження платником податків наказу про проведення перевірки або дій податківців при її проведенні не може розглядатися як «спір про право» і не перешкоджає розгляду судом заяви податківців про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна такого платника.

Фактично, суд підтвердив, що адміністративний арешт може бути накладений навіть у разі звернення платника до суду з позовом про визнання протиправним наказу на перевірку. Відповідно, та «стратегія», яка раніше дозволяла платникам уникати адміністративного арешту майна в разі недопуску до перевірки, відтепер не є дієвою.

Враховуючи вищезгадану практику Верховного Суду, зрозуміло, що хоч законодавство і передбачає право платників не допускати податківців до перевірки, проте ризикувати своїм майном задля реалізації цього права не варто.

Водночас, звертаємо увагу, що навіть у разі допуску до перевірки, оскаржуючи податкові повідомлення-рішення, прийняті за її результатами, платник податків не позбавлений права посилатися на порушення податковою вимог законодавства щодо проведення такої перевірки. Хоча б щодо цього питання позиція Верховного Суду поки не змінилась.

Джерело: https://biz.nv.ua/ukr/experts/

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІ МАЮТЬ ОТРИМУВАТИ БЕЗОПЛАТНУ ПРАВОВУ ДОПОМОГУ

Огляд практики Європейського суду з прав людини за рішеннями, ухваленими впродовж лютого 2023 року