in , ,

Відновне правосуддя для неповнолітніх. Програма підвела підсумки.

Конференція щодо результатів реалізації проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» проведена Представництвом дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) спільно з партнерами – Офісом Генерального прокурора, Міністерством юстиції України, Координаційним центром з надання правової допомоги та Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх.

У заході взяли участь представники Офісу Генерального прокурора, Міністерства юстиції України, Координаційного центру з надання правової допомоги, Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх, обласних та окружних прокуратур, регіональних центрів з надання БВПД, адвокати-посередники, судді, психологи та представники громадських організацій, пробації, ювенальної превенції, науковці та інші спеціалісти.

Ця програма була запущена у січні 2019 року на базі системи безоплатної правової допомоги у шести пілотних областях, а у квітні 2020 року поширена на всю територію України. Її метою є раннє виведення неповнолітніх, які вперше вчинили кримінальний проступок або нетяжкий злочин, із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації та запобігання повторним кримінальним правопорушенням.

Станом на 1 жовтня цього року 158 неповнолітніх звільнені від кримінальної відповідальності або кримінальні провадження стосовно них закрито. Щодо 50 неповнолітніх кримінальні провадження перебувають на розгляді судів.

Про результати реалізації Програми йшлося під час конференції щодо результатів реалізації проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

«Програма відновлення дає дитині другий шанс в житті. Результати її реалізації – це не лише успіх заради українських дітей. Цей досвід може слугувати взірцем для інших країн, які підуть таким шляхом, запроваджуватимуть відновні підходи до здійснення правосуддя щодо неповнолітніх», — зазначив Голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Мурат Шахін.

Метою традиційного карального правосуддя є покарання винного або виправдування невинуватого. Натомість відновне правосуддя спрямоване на відновлення порушених соціальних зв’язків через усунення шкоди, завданої потерпілій особі, й примирення на цій підставі потерпілого з правопорушником.

«Перебування дітей у слідчих ізоляторах під час розслідування кримінальної справи дуже часто призводить до порушення їхніх прав. Субкультура, в якій вони знаходяться, пригнічує свідомість дітей, які потрапили у кримінальну систему. Дитина має потрапляти до системи відновного правосуддя, яка сприяє її перевихованню та поверненню в суспільство», — говорить Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова.

Загалом у 2019—2021 роках, за час дії Програми відновного правосуддя, у ній взяли участь 240 неповнолітніх. Понад 200 дітей вже успішно пройшли передбачені угодами про застосування Програми заходи з розвитку особистості, корекції поведінки та ресоціалізації.

Досвід впровадження Програми відновного правосуддя став основою для внесення змін у законодавство з метою найкращого забезпечення інтересів дитини і суспільства загалом. Так, минулого тижня Комітет з питань правової політики Верховної Ради України попередньо схвалив законопроєкт 5617 — це загальний законопроєкт про юстицію, дружню до дитини.

«Ми очікуємо, що результати сьогоднішнього обговорення, роботи в групах можуть увійти до пропозицій щодо доопрацювання цього законопроєкту до другого читання. Реалізація цієї Програми є дуже хорошим прикладом того, що насправді законопроєкт — не просто теоретичне викладення наших кабінетних думок, а результат майже дворічної історії реалізації Програми, яка лягла в основу відповідного законопроєкту, відповідного регулювання. Дуже важливо, щоб на цьому етапі ми проєкт відновного правосуддя для неповнолітніх зафіксували уже на рівні закону, але зафіксували як те, що точно безспірно, і ми точно розуміємо, що ці положення далі не потрібно буде змінювати», — зазначив заступник Міністра юстиції України, голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук.

До реалізації Програми відновного правосуддя для неповнолітніх залучено 118 адвокатів-посередників, які пройшли навчання з проведення процедури медіації у кримінальному процесі. Залучено також понад 200 партнерів та організацій у сфері освіти, соціальної та психологічної допомоги.

«Усі, хто бере участь у Програмі відновного правосуддя для неповнолітніх, розуміють, що без залучення громад, органів місцевого самоврядування реалізація такого проєкту неможлива. Громада є першою зацікавленою стороною в самому процесі відновного правосуддя. Не тільки держава має просувати цей процес уперед, а й на місцях люди також мають бути зацікавлені», — переконаний в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Під час конференції був представлений звіт щодо реалізації проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» та презентовані приклади успішного застосування Програми. Серед розглянутих питань – ресоціалізація як компонент відновного правосуддя, медіація як складова Програми, розгляд у судовому засіданні справ за участі неповнолітніх, які пройшли Програму.

Обговорено також можливість розширення умов застосування Програми відновлення, перегляд строків медіації для неповнолітніх, які вчинили кримінальні проступки. Багато уваги учасники конференції приділили обговоренню шляхів популяризації Програми, що зумовить переважне застосування відновного підходу в роботі з неповнолітніми.

 

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Знайомимо з пенітенціарною системою Польщі.

Що принесе нам закон про адмінпроцедуру?