in , ,

«Вільні медіа», або Перший пішов…

«Вільні медіа», або Перший пішов…

Усі ми пам’ятаємо діалог двох кандидатів у президенти на виборчих перегонах під час публічної зустрічі на стадіоні «Олімпійський», коли Володимир Зеленський заявив Петру Порошенко, що він є його вироком. Тоді це було сприйнято за несподіваний і жартівливий хід кандидата. Проте події останніх тижнів свідчать, що в кожному жарті є лише доля жарту. Решту треба сприймати серйозно.

Кроком подалі від вироку екс-президенту можна назвати об’єднання телеканалів «П’ятий» та «Прямий», що належали Петру Порошенку, в медіахолдинг «Вільні медіа», якому було передано 100% корпоративних прав цих телеканалів, це — позитивний крок політика. Правда, він опісля став приводом для іронічного привітання Володимира Зеленського персоналу каналів зі здобуттям «реальної незалежності». Це він зробив після засідання Ради національної безпеки оборони в середу. «Дехто говорив, що насправді закон про олігархів — пустушка, фікція, яка не працюватиме. Деякі – це один відомий політик-олігарх. За ці його слова я щиро дякую йому. Те, що закон працює, у перший же день після ухвалення, довів саме цей політик-олігарх, переконуючи всіх у тому, що він лише політик. Сьогодні Порошенко мужньо втратив частинку себе та своїх медіа-активів, я щиро вітаю колективи двох інформаційних телеканалів, які здобули реальну незалежність та можливість вільно працювати під керівництвом нових, незаангажованих і незалежних власників – це народні депутати з партії цього політика-олігарха», — сказав В. Зеленський.

У той же день голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев ініціював перевірку продажу телеканалів щодо фіктивності та сплати податків. Водночас за кордоном пролунали заяви про недоречність закону з протидії олігархам у такому вигляді. Так, колишній спеціальний радник МЗС Великої Британії Девід Кларк у статті, опублікованій на сайті Atlantic Council, зазначив, що «для об’єктивного та справедливого застосування положень даного законопроекту потрібна участь незалежного агентства з належними слідчими повноваженнями за умови прозорої та підзвітної практики роботи. Без цього він видається загрозливим механізмом виконавчої влади, спрямованим насамперед на зведення рахунків з певними суперниками, особливо з колишнім президентом України Петром Порошенком».

І в цьому є доля правди. Поки, як бачимо, все сходиться, адже критерії кваліфікації олігарха є суб’єктивними й відкритими для маніпуляцій. Скажімо, як можна визначити участь у політичному житті,  якщо зв’язок між багатством і владою зазвичай має приватний характер? І чи зберігається  монополія, якщо володіння і контроль бізнес-активів часто здійснюється через довірених осіб? У нашому випадку такими особами стали близькі до Петра Порошенка депутати. Сумнівна ефективність закону. Про продаж «Прямого» та «5 каналу» новому медіахолдингу «Вільні медіа», без озвучення суми виплат стало відомо 8 листопада, наступного дня після набрання чинності «закону про олігархів». В ньому дається юридичне визначення  поняття «олігарх». Вплив на медіа – один із критеріїв «олігарха». Й саме для того, аби уникнути цього статусу, П. Порошенко і продав обидва свої телеканали. При тому холдинг «Вільні медіа» розташований за тією ж адресою, що й телеканал «Прямий», а серед його співвласників, як уже зазначалося, народні депутати від партії Порошенка «Європейська солідарність» Ірина Геращенко, Вікторія Сюмар, Володимир Арʼєв, Ірина Фріз та ще пʼять медійників із «5 каналу» та «Прямого». У десяти співвласників по 9% часток у «Вільних медіа». З іншими 10% все складно: половина належить ТОВ «Телеканал Прямий», половина – ТОВ «Телерадіокомпанія НБМ», а їх власник – ті самі «Вільні медіа». Тобто компанія має частку в своїй же юридичній особі. Частки менше 10% обрані спеціально, щоб ніхто не був змушенним розкривати власні доходи та інформацію про повʼязані компанії, кажуть медіа-юристи. Відповідно до закону про телебачення та радіомовлення, кінцевий бенефіціарний власник медіа – це той, хто володіє понад 10% компанії. Таким чином, усі ці люди уникли розкриття даних про себе.

Отже, Петро Порошенко став першим, хто відреагував на «закон про олігархів», назвавши його тиском на медіа з боку Президента Володимира Зеленського. Водночас в Офісі Президента вважають, що, оголосивши про продаж своїх медіа, П. Порошенко підтвердив статус олігарха. Постає запитання: а що далі? Чого можна очікувати? Може, того, що РНБО  нарешті чесно розгляне зв’язки між Коломойським та оточенням Президента, або чи буде щось зроблено, аби розкрити бізнес-імперію Коломойського, враховуючи, що більшість його статків перебуває за межами України? І чи будуть враховані недоліки закону про олігархів щодо місцевих «олігархічних мереж». Думається, що упродовж наступних місяців в Україні відбудеться переформатування медіапростору, бо вже у травні 2022-го набуде чинності цей закон, згідно з яким одним із критеріїв для визнання людини олігархом буде її значний вплив на ЗМІ. Це, як вважає команда Президента, змусить частину бізнесменів позбутися медіаактивів в Україні. І перший таки пішов…

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Loading…

0

Анонс засідань Верховного Суду у справах, які можуть бути цікавими для правників, ЗМІ та громадськості

Діна Рубіна – майстерний та читабельний автор сучасності. Її роман “Синдром Петрушки” в українському перекладі.