in

Володимир МАРЧЕНКО: «Нотаріальна палата України сьогодні об’єднує тисячі справжніх професіоналів, які відповідально ставляться до своєї справи»

У квітні виповнюється рік як Нотаріальну палату Украї-ни (далі – НПУ) очолює Володимир Марченко, харків’янин та нотаріус із 25-річним стажем. Його обрання на посаду президента організації, яка здійснює професійне самоврядування в сфері нотаріату, стало свідченням того, що нотаріуси готові до позитивних змін у професії та утвердження цінностей високого професіоналізму і відданості справі.

Сьогоднішня наша розмова з очільником нотаріальної спільноти про здобутки й прагнення, сподівання і пріоритети в діяльності НПУ: що досягнуто, та які питання залишаються на часі?

— Володимире Миколайовичу, в квітні буде рік, як Ви очолили НПУ. Що вдалося зробити за цей час, і які пріоритети визначені Нотаріальною палатою на 2017-й?

— 2016 рік був доленосним для нотаріальної спільноти: відбулися позачерговий та черговий з’їзди нотаріусів України, обрано президента й віце-президента Нотаріальної палати України, сформовано апарат НПУ, приведено у відповідність до норм чинного законодавства Статут палати, врегульовано питання розподілу доходів організації та уточнено розмір членських внесків для приватних і державних нотаріусів, налагоджено роботу комісій НПУ тощо.

Разом із тим важлива для організації і нотаріального самоврядування робота проводиться на рівні Адміністрації Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів. Нотаріальна спільнота бере активну участь у законопроектній роботі: підготовці пропозицій до нормативно-правових актів, що стосуються захисту конституційних прав та інтересів громадян, реформування нотаріату й удосконалення нормативно-правового забезпечення нотаріусів практично з усіх напрямків – адміністративного, цивільного та кримінального законодавства.

Відзначу також нашу активну співпрацю з Міністерством юстиції України в роботі над проектами нормативно-правових актів, що зачіпають інтереси нотаріальної спільноти, права та інтереси громадян і юридичних осіб. Це – важлива складова в процесі вдосконалення законодавства України, реалізації державної правової політики в сфері нотаріату та розвитку нотаріального самоврядування. Й сьогодні нотаріуси готові разом зі своїм міністерством втілювати в життя реформи, що сприятимуть виконанню обов’язку, покладеного на них державою, задля забезпечення прав та законних інтересів громадян, бути відповідальними й добропорядними в професії. При цьому разом із Мін’юстом ми працюємо над тим, щоб в професії працювали виключно професіонали як за фахом, так і за морально-етичними принципами.

Пріоритети діяльності НПУ

Серед пріоритетних напрямків діяльності Нотаріальної палати України залишається і методичне забезпечення нотаріальної діяльності та інформаційно-аналітична робота. На сьогодні палатою підготовлено близько 17 методичних рекомендацій, що стосуються актуальних питань нотаріальної практики: державної реєстрації прав на нерухоме майно, посвідчення попередніх договорів, посвідчення нотаріусами фактів, що мають юридичне значення, засвідчення вірності перекладу документа, вчинення протестів векселів та інші, які увійшли до збірника «Єдина нотаріальна практика: методичні рекомендації та правові позиції за 2016 рік». Цей посібник безкоштовно отримав кожен нотаріус, що не має заборгованості перед Нотаріальною палатою по сплаті членських внесків.

На часі – оновлення сайту НПУ, вдосконалення його функціональних можливостей як для нотаріусів, так і громадян; постійне інформування громадськості про роботу НПУ та її відділення через створену прес-службу, що вже результативно працює в напрямі комунікації й налагодження співпраці зі ЗМІ; інформаційно-методичне забезпечення нотаріусів.

Зазначу, що сумлінність сплати членами НПУ внесків сприяє реалізації багатьох проектів організації, в тому числі проведення безкоштовних семінарів та вебінарів за участю фахівців із питань нотаріату та суміжних професій – адвокатів, суддів, представників фіскальної служби тощо. Так, протягом 2016 року було проведено таких 14 заходів. У цьому році, на прохання нотаріусів, ми запланували проведення цих практикумів ще частіше.

Сьогодні нотаріальна спільнота об’єднується й вирішує досить важливі питання для нотаріату, про що свідчить чисельність нотаріусів на загальних зборах обласних відділень НПУ, що проходять зараз. Переконаний, що сила нотаріату – в єдності та взаємопідтримці.

— Розкажіть, будь-ласка, про міжнародне співробітництво Нотаріальної палати України та співпрацю з Міжнародним союзом нотаріату?

— Для нотаріальної спільноти України залишається важливим питання формування позитивного іміджу нашої держави серед країн Європейського співтовариства. В складі комісій НПУ працює комісія з міжнародного співробітництва, діяльність якої спрямована на розвиток співпраці з Міжнародним союзом нотаріату (далі – МСЛН), розширення двостороннього співробітництва з нотаріатами-членами МСЛН для обміну досвідом з актуальних питань нотаріальної практики.

Можу сказати, що Нотаріальна палата України була представлена серед світового нотаріату під час Генеральної асамблеї нотаріатів – членів МСЛН і ХХVІІІ Міжнародного конгресу нотаріату в Парижі (жовтень 2016 р.), на заходах у Грузії, – на святкуванні 20-річчя Нотаріальної палати цієї країни, і в Литві, – в складі української делегації на чолі із заступником міністра юстиції Павлом Морозом, де вивчала досвід литовських колег у сфері запровадження системи електронних торгів та механізму взаємодії між реєстрами. Приємно констатувати, що Литва підтримує Україну і готова допомагати в розвитку нотаріату, про що зазначив президент НПЛ Марюс Страчкайтіс у вітальному слові на Міжнародній конференції нотаріусів, присвяченій 450-річчю професії нотаріуса в Литві.

Додам також, що завдяки членству в МСЛН, наші молоді нотаріуси отримали можливість щорічно підвищувати рівень знань у Міжнародному університеті нотаріусів (МУН) МСЛН, що проводиться союзом за участю відомих іноземних фахівців у нотаріальній сфері. Зокрема, в 2016 році четверо представників України пройшли навчання в Римі.

Ми також активно працюємо в рамках діяльності робочих органів МСЛН: представники України входять до складу Генеральної ради союзу та окремих комісій і робочих груп (комісії з європейських справ, комісії із соціального захисту нотаріусів, комісії з нотаріальної деонтології та комісії з тем і конгресів). У ході цієї роботи відбувається постійний обмін інформацією з питань законодавства в нотаріальній сфері, реформування та імплементації європейських стандартів у нотаріальній діяльності, вивчається передовий досвід технічної модернізації тощо.

Нас постійно запрошують на заходи, організовані як МСЛН, так і європейськими колегами. Так, цього року в Лозанні (Швейцарія) проходитиме семінар з міжнародного спадкування, в квітні запланована конференція європейських нотаріатів у Зальцбурзі (Австрія), у травні – засідання робочих органів МСЛН 2017 – 2019 років скликання в Тбілісі, два спортивних заходи – міжнародна нотаріальна регата (м. Анціо, провінція Рома, Італія) та XV міжнародна спортивна нотаріальна олімпіада (м. Мшана Дольна, Польща). До речі, збірна нотаріусів України також виступатиме на цій олімпіаді. У червні колеги з Білорусі запросили на міжнародну конференцію з питань позасудового захисту прав фізичних і юридичних осіб, що відбудеться в червні, в Мінську.

Щодо реформи нотаріату і співпраці з профільними відомствами

— Що зараз турбує нотаріальну спільноту, і які виклики постали перед нею за останні роки? Як вирішуєте ці завдання?

— Реформи в сфері нотаріату є необхідними й повинні бути спрямованими на розвиток професії нотаріуса, підвищення рівня довіри громадян до нотаріального корпусу, забезпечення ефективної реалізації їх прав та інтересів в Україні. Децентралізація та демонополізація функцій із реєстрації майна та бізнесу фактично перетворили кожного нотаріуса на окремий «будинок юстиції» для наших громадян. Нотаріусам планується передати функції і в сфері реєстрації актів цивільного стану.

Кардинальні зміни відбулися і в процесі отримання права займатися нотаріальною діяльністю: завдяки створенню прозорої й повністю відкритої процедури тестів на отримання свідоцтва на право займатися нотаріальною діяльністю конкурси стали відкритими. Варто зазначити й те, що в 2016 році Міністерство юстиції здійснило критично необхідні кроки в рамках боротьби з рейдерством. З метою посилення заходів захисту прав власників нерухомості та бізнесу, запроваджено «антирейдерську реформу», в результаті якої прийнято низку змін до законодавчих актів та повернено обов’язкове нотаріальне засвідчення підписів на протоколах та установчих документах як гарантію захисту власності громадян та бізнесу.

Нотаріальна спільнота готова й надалі якісно виконувати функції щодо державної ре-єстрації бізнесу та нерухомості й активно продовжувати спів-працю з Мін’юстом. Наші пропозиції щодо вдосконалення законодавства як у сфері державної реєстрації, так і нотаріальної діяльності постійно надаються міністерству для подальшого опрацювання та врахування в роботі профільних департаментів і підвідомчих підприємств. Зокрема, така взаємодія налагоджена з ДП «Національні інформаційні системи» в питаннях приведення функціонування Єдиних та Державних реєстрів Міністерства юстиції у відповідність до законодавства в частині, що стосуються використання користувачами ре-єстрів захищених носіїв ключової інформації, забезпечення доступу нотаріусів до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного реєстру боржників, а також, надалі, до інших реєстрів з метою ефективного виконання нотаріусами своїх функцій.

З Офісом Ради Європи, Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України та Мін’юстом ми працюємо над проблемними питаннями, що стосуються захисту прав внутрішньо переміщених осіб. Уже цього року проведено два засідання робочої підгрупи з питань удосконалення національного законодавства щодо питань, які виникають при оформленні спадщини після померлих, що проживали на території, непідконтрольній українській владі та тимчасово окупованій території України, та при відчуженні нерухомого майна, розташованого на вказаній території. Напрацьовані учасниками пропозиції надані до профільного міністерства, які, сподіваємось, будуть враховані при внесенні змін до чинного законодавства.

Сьогодні НПУ і Фонд держмайна України об’єднали свої зусилля в боротьбі за встановлення прозорості послуг з оцінки майна та підвищення якості оціночної діяльності. Результатом нашої співпраці став проект постанови КМУ «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 р. № 1440 і від 21 серпня 2014 р. № 358», спрямований на запровадження законодавчих важелів, що стимулюватимуть прозорість та якість послуг з оцінки майна з метою оподаткування. Сподіваємося, що 2017 рік буде вдалим для нотаріальної спільноти з точки зору співпраці з комітетом Верховної Ради України з питань правової політики щодо розробки та опрацювання законодавчих актів з питань медіації, державної реєстрації прав на нерухоме майно та бізнесу, внесення змін до Кримінального кодексу України та Закону України «Про нотаріат» з метою захисту професійних прав нотаріусів і вдосконалення державного регулювання нотаріальної діяльності.

Переконаний, що співпраця палати з органами державної влади, як законодавчої, так і виконавчої, – це запорука здійснення ефективних реформ у сфері нотаріату та захисту прав громадян і юридичних осіб.

Щодо «чорних нотаріусів»

— Пане Володимире, останнім часом в ЗМІ почастішали сюжети про квартирні афери, в яких згадуються і прізвища деяких нотаріусів. Як у Нотаріальній палаті реагують на подібні повідомлення?

— Справді, сьогодні нотаріуси знаходяться в центрі уваги як громадськості, так і засобів масової інформації. Ми часто чуємо термін «чорні нотаріуси». Вважаю, що його загальне вживання до представників юридичної професії, які в абсолютній більшості є порядними і доброчесними людьми, є некоректним і неприпустимим, порушує ділову репутацію нотаріусів, формує в громадян негативний образ професії.

Нотаріальна палата України, яка представляє та захищає інте-реси нотаріусів України, завжди гостро реагує на подібні повідомлення. Переконаний, що в нотаріаті повинні бути виключно професіонали. І разом з Міністерством юстиції ми працюємо в цьому напрямі. В Україні діє Вища кваліфікаційна комісія нотаріату (ВКК), до складу якої входять 11 осіб, з яких 7 – це представники НПУ, 3 – з Мін’юсту. Саме вона має право анулювати свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю. Так, 16 лютого відбулося чергове засідання ВКК, за результам якого було анульовано 6 свідоцтв нотаріусів, а саме – з міст Києва, Рівного та Дніпра та 3 свідоцтва нотаріусів із окупованої території.

НПУ діє виключно на підставі Закону України «Про нотаріат» та Статуту організації. Повноважень щодо проведення будь-яких «розслідувань» діяльності нотаріусів чи скасування свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю в палати немає. Крім того, в Україні діє презумпція невинуватості особи, а, її вину мають довести в порядку, передбаченому законодавством, і якщо вона винна, то має понести покарання. А до того звинувачувати, говорити про участь особи, в тому числі нотаріуса, у шахрайських схемах, є неприпустимим та безпідставним.

Звертаю увагу, що в більшості випадків, про які говорять у ЗМІ, нотаріуси стають заручниками си-туацій, навіть не підозрюючи про це.

— Хто, на Вашу думку, є зараз обличчям українського нотаріату?

— З огляду на динамічні зміни законодавчого регулювання економічного обороту та запровадження сервісних функцій, які здійснюються за принципом «єдиного вікна», визначальним стало не просто вчинення нотаріальних дій, а задоволення потреб споживачів такої діяльності фахівцем у галузі права. Сьогодні до нотаріуса звертаються не лише за вчиненням нотаріальної дії, а й за отриманням (у необхідному обсязі) кваліфікованої правової допомоги. І я переконаний, що український нотаріус – це фахівець, який поєднує високу професійну підготовку з бажанням вірного служіння закону. Бути нотаріусом означає взяти на себе непомірну відповідальність, з гідністю та честю забезпечувати повноцінний захист прав та інтересів громадян, проявляючи активну громадянську позицію, непідкупність, об’єктивність і порядність.

Сьогодення нотаріату творять ті, для кого печатка нотаріуса – не інструмент для збагачення, а символ високої довіри держави, мати спеціальні повноваження – не можливість ними зловживати, а спосіб реалізувати юридичні можливості сторін і захистити їх права та інтереси, професія – не просто імідж, а покликання.

Тож вірю, що нотаріальна спільнота об’єднує тисячі справжніх професіоналів, які відповідально ставляться до своєї справи, і вдячний кожному, хто сумлінно виконує свій обов’язок.

Спілкувалася
Леся АРНАУТОВА,
спеціально для ЮВУ

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Україна хоче статусу основного союзника США поза НАТО

Двом чиновникам СБУ повідомлено про підозру