in , ,

ВРУ нарешті проголосувала за зміну статусу НАБУ, забезпечивши незалежність органу

Верховна рада 304 голосами прийняла законопроєкт 5459-1, який приведе Закон про НАБУ у відповідність Конституції України, усуне прогалини в законі та невизначеність щодо чинного Директора Бюро, які виникли після минулорічних рішень Конституційного Суду.

Законопроєкт передбачає зміну статусу НАБУ на орган виконавчої влади, але при цьому закріплює гарантії незалежності його від Уряду і чітко забороняє Кабміну втручатись в діяльність органу, забороняє скасовувати акти НАБУ, не дозволяє надавати вказівки чи доручення щодо діяльності, зокрема щодо конкретних кримінальних проваджень, звільнити Директора НАБУ Уряд зможе лише з чітко визначених підстав та за підтримки такого рішення 2/3 членів КМУ тощо. Зміна статусу НАБУ не потребуватиме ніяких додаткових рішень і орган  зможе безперешкодно продовжувати свою роботу.

Також запроваджується нова процедура добору Директора НАБУ. Новий директор органу буде обраний на прозорому конкурсі, з визначальним голосом міжнародних експертів.

Комісія, яка обиратиме директора НАБУ складатиметься із 6 осіб, трьох з яких визначає Уряд, а ще троє є міжнародними експертами. Рішення прийматиметься 4 голосами, із яких принаймні 2 голоси міжнародних експертів. Однак, у разі рівного розподілу голосів та неможливості його подолати при наступних голосуваннях – вважатиметься прийнятим рішення, яке підтримали троє членів комісії, з яких принаймні двоє мають бути міжнародними експертами.

Аудит НАБУ має проводитись міжнародними експертами, які визначатимуть методику та критерії для такого аудиту.

Чинний Директор НАБУ продовжить виконувати усі свої повноваження до призначення свого наступника, добір якого має розпочатись після набрання чинності законом, але не довше строку своїх повноважень, який спливає у квітні 2022 року.

“У цьому випадку виконано обіцянку влади – незалежність НАБУ збережено і закон дозволяє забезпечити прозорий добір наступного керівника органу. Далі ж має  бути ефективна імплементація цього рішення Ради. Попри десятки спроб проросійських сил, олігархів та підозрюваних у корупції підірвати незалежність НАБУ, це наразі не вдалося”, – коментують експерти у ЗМІ.

Нагадаємо також, що у вересні 2020 року КСУ ухвалив рішення у справі за поданням 50 нардепів від ОПЗЖ та груп впливу олігархів щодо неконституційності деяких положень Закону про НАБУ. Верховна рада була зобов’язана внести зміни до закону.

За публікаціями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Нотаріальний процес також має сприяти у здійсненні прав і законних інтересів – КЦС ВС

Хто обирається до КСУ за квотою Президента