in , ,

Як виховується певний менталітет.

У 1967 році Рон Джонс викладав історію в середній школі Еллвуда Кабберле в Пало-Альто, Каліфорнія. Під час вивчення Другої світової війни, один з школярів запитав Джонса, як рядові жителі Німеччини могли прикидатися, що нічого не знають про концентраційні табори і масовому винищуванні людей в їх країні. Так як клас випереджав навчальну програму, Джонс вирішив виділити один тиждень для присвяченого цьому питанню експерименту.

У понеділок він прочитав дітям лекцію про силу дисципліни. Про те, що відчуває спортсмен, який старанно і регулярно тренувався, щоб домогтися успіху в якому-небудь виді спорту. Про те, як багато працює балерина або художник, щоб зробити досконалим кожен рух. Про терпіння вченого, захопленого пошуком наукової ідеї. Джонс велів школярам сісти в положення “струнко”, так як воно краще сприяє навчанню. Потім він наказав учням кілька разів встати і сісти в нове положення, потім також неодноразово велів вийти з аудиторії і безшумно зайти і зайняти свої місця. Школярам «гра» сподобалася і вони охоче виконували вказівки. Джонс велів учням відповідати на питання чітко і жваво, і вони з цікавістю слухали, навіть зазвичай пасивні учні.

У вівторок, вчитель зайшов до класу і виявив, що всі мовчки сидять в положенні “струнко”. Деякі з учнів посміхалися. Але більшість дивилися прямо перед собою з щирим зосередженим виразом, м’язи шиї напружені, ніяких ознак посмішок, думок і навіть питань. Джонс пояснив класу силу спільності. Він велів учням хором скандувати: «Сила в дисципліні, сила в спільності». Учні діяли з явним натхненням, бачачи силу своєї групи. В кінці уроку Джонс показав учням вітання, яке ті повинні були використовувати при зустрічі один з одним – підняту вигнуту праву руку до плеча – і назвав цей жест салютом Третьої Хвилі. У наступні дні учні регулярно вітали один одного цим жестом.

У середу Джонс видав членські квитки всім учням. Жодна людина не захотів покинути аудиторію. Тринадцять учнів пішли з інших уроків, щоб взяти участь в експерименті. Учитель видав кожному членський років. На трьох квитках він поставив червоні хрестики і повідомив їх одержувачам, що їм дано спеціальне завдання повідомляти про всі, хто не підкоряється правилам класу. Однак на практиці добровільним доносительством зайнялися близько 20 осіб. Один з учнів, який відрізнявся великим статурою і малими здібностями до навчання, заявив Джонсу, що буде його охоронцем, і ходив за ним по всій школі. Три найуспішніші учениці класу, чиї здібності в нових умовах виявилися не затребувані, повідомили про експеримент батькам. В результаті Джонсу зателефонував місцевий рабин, який задовольнився відповіддю, що клас на практиці вивчає німецьку тип особистості. Рабин обіцяв пояснити все батькам школярок. Джонс був вкрай розчарований відсутністю опору навіть з боку дорослих, директор школи привітав його салютом Третьої хвилі. До кінця дня в організацію було прийнято більше двохсот учнів. Багато поставилися до своєї участі в Третій Хвилі з повною серйозністю. Вони вимагали від інших учнів суворого дотримання правил і залякували тих, хто не брав експеримент всерйоз.

До четверга чисельність класу зросла до вісімдесяти чоловік. Джонс говорив про те, що таке гордість. “Гордість – це щось більше, ніж прапори і салюти. Гордість – це те, чого у вас ніхто не може забрати. Бути гордим – значить знати, що ти кращий … Це почуття не можна знищити …” Він пояснив учням, що вони – частина загальнонаціональної молодіжної програми, чиїм завданням є політичні перетворення на благо народу. “Все, що ми до цих пір робили, було підготовкою до цій справі. По всій країні викладачі набирають і тренують молодіжні загони, які за допомогою дисципліни, спільності, гордості і дій могли б показати нації, що суспільство може стати краще. Якщо ми зможемо змінити порядки в цій школі, то ми зможемо змінити порядки на фабриках, магазинах, в університетах і в усіх інших організаціях. ви – обрана група молодих людей, які допоможуть цій справі. Якщо ви виступите вперед і покажете, чому ви навчилися за останні чотири дні … ми зможемо змінити снаучілісь за останні чотири дні … ми зможемо змінити долю нашого народу “. Джонс велів чотирьох конвоїрів вивести з аудиторії і супроводити в бібліотеку трьох дівчат, чия лояльність була сумнівна. Потім він розповів, що в полудень п’ятниці про Третю Хвилі по телебаченню оголосить лідер руху і новий кандидат на президентський пост.

У п’ятницю 200 учнів набилися в кабінет. Не було жодного вільного місця. Усюди висіли прапори Третьої Хвилі. Рівно о дванадцятій годині Джонс закрив двері і виставив у кожної по часовому. Друзі Джонса зображували фотографів, кружляючи по аудиторії. “Перед тим, як включити національну прес-конференцію, яка розпочнеться через п’ять хвилин, я хочу продемонструвати пресі, як ми підготовлені”. З цими словами учитель віддав салют. У відповідь відразу ж автоматично злетіло двісті рук. Тоді він виголосив девіз “Сила в дисципліні”. Його повторив багатоголосий хор. Девіз вимовляли знову і знову. З кожним разом відгук натовпу ставав все голосніше. О п’ятій хвилині на першу Джонс включив телевізор, але на екрані нічого не з’явилося. Тоді він звернувся до учнів “Слухайте уважно. Немає ніякого вождя! Не існує ніякого загальнонаціонального молодіжного руху під назвою Третя Хвиля. Вами маніпулювали, вас підштовхували ваші власні амбіції, і ви опинилися в тому положенні, в якому перебуваєте зараз. Ви нічим не краще і не гірше тих німців, яких ми вивчали. ви думали, що ви – обрані, що ви кращі за ті, кого немає в цій кімнаті. ви продали свою свободу за зручності, які дають дисципліна і зверхність. ви вирішили відмовитися від своїх власних переконань і прийняти волю групи і велику брехню “. Після цього Джонс показав учням фільм про нацистської Німеччини. З її дисципліною, парадами і факельними ходами. І чим все це закінчилося.

Потім Джонс підбив підсумок: Якщо нам вдалося повністю відтворити німецький менталітет, то жоден з вас ніколи не зізнається, що був на останньому зборі Третьої Хвилі. Так само як німцям, вам буде важко зізнатися самим собі, що ви зайшли настільки далеко. Школярі розходилися в пригніченому стані, багато хто не міг стримати сльози.

407 / 5000

Результати перекладу

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Постанова Великої Палати ВС щодо правових підстав для реалізації АРМА земельної ділянки, на яку накладено арешт

Визнання протиправним конкурсного відбору членів НАЗЯВО не є підставою для автоматичної переоцінки рішень цього Нацагентства Входящие