in ,

Земельний парадокс, або Не реєструвати ділянки стало вигідно

Андрій МАРТИН, завідувач кафедри землевпорядного проектування Національного університету біоресурсів і природокористування України
Андрій МАРТИН,
завідувач кафедри
землевпорядного проектування
Національного університету
біоресурсів і природокористування України

Чому новий механізм оцінки земельних ділянок геть відбиває бажання реєструвати їх у Держгеокадастрі?

Нормативна грошова оцінка земель для вітчизняного обивателя представляє собою досить складну й заплутану матерію. Але для власників і користувачів земельних ділянок даний показник досить важливий.

На підставі цієї самої оцінки в подальшому визначається земельний податок, орендна плата за державні і комунальні землі, а також інші фіскальні платежі. Слід відразу чесно визнати, що нормативна оцінка не має нічого спільного з ринковою вартістю вашої земельної ділянки. Визначається вона територіальними органами Держгеокадастру на підставі хитрих методик і порядків, які затверджувалися переважно ще в 1990-х роках.

2017 рік став революційним для оцінки земельних ділянок. Кабінет Міністрів України затвердив нову методику нормативної грошової оцінки сільськогосподарських земель (яка запрацює в березні), а Мінагрополітики оновило порядок нормативної оцінки земель населених пунктів. І хоча вони займають лише близько 12% території України, в їх межах знаходиться 74% від загальної кількості земельних ділянок, причому вартість цих ділянок є досить високою.

Новий порядок нормативної оцінки земель населених пунктів, який розроблявся і приймався, очевидно, у великому поспіху, виявився не без сюрпризів. Одна з найбільш цікавих новацій — скромна примітка під додатком, що визначає так звані коефіцієнти функціонального призначення земельних ділянок. Наприклад, якщо ваша ділянка використовується для торгівлі, то коефіцієнт буде максимальним — 2,5, а якщо у вас на ділянці, наприклад, футбольний стадіон — всього 0,5.

А тепер найголовніше. Якщо ваша земельна ділянка не зареєстрована в Державному земельному кадастрі, не біда – його функція тепер взагалі не гратиме жодної ролі. Скрізь буде застосовуватися зрівнялівка у вигляді коефіцієнта 2.0. Інакше кажучи, якщо ви є законним власником або користувачем земельної ділянки житлової, громадської або промислової забудови, але у вас немає ні грошей, ні бажання «домовлятися» про реєстрацію ділянки в кадастр, — отримаєте в покарання оцінку в подвійному розмірі. Якщо ж ви власник магазину (де коефіцієнт раніше дорівнював 2,5), то тепер бажання зареєструвати ділянку в кадастрі у вас має атрофуватися повністю, оскільки завдяки новому у порядку можна буде економити 20% на рівному місці.

Та, напевно, все-таки неправильно співвідносити розмір оцінки й пов’язане з нею оподаткування з фактом «реєстрації» або її відсутності в об’єкта нерухомості в будь-якому державному реєстрі. Люди і бізнес, які законно володіють і користуються нерухомістю з 1990-х років, не повинні страждати від того, що з 2013 року держава вирішила по-новому вести земельний кадастр. Використання оцінки земельної ділянки в якості «батога» для стимулювання наповнення земельного кадастру виглядає, м’яко кажучи, нечесним і несправедливим.

Ну й останнє. Юристам сподобається. Новий порядок оцінки населених пунктів вже діє. А найсмішніше в тому, що старий порядок, затверджений ще в 2006 році, так і не скасували. І вони тепер діють обидва. Вибирайте, що вам більше до душі.

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Loading…

0

На хабарі «погорів» прокурор

Інформація про виконання бюджету Вищим адміністративним судом України за 2016 рік