Добрий день!
1. Минулий тиждень закінчився інформаційним вибухом: затримано голову і колишнього власника заводу «Мотор Січ»(МС) Вʼячеслава Богуслаєва. Його підозрюють у колабораціонізмі. Його підприємство постачало в РФ двигуни для військових гвинтокрилів навіть після 24 лютого. Ми розібрались, куди і як постачала свою продукцію МС, і максимально прояснили історію із загадковим китайським інвестором. Але все одно залишається багато запитань: МС офіційно була постачальником російського ВПК до 2017 року, потім її схеми обходу заборони на постачання в РФ були шиті білими нитками – просто використовували треті країни, яким навіть теоретично не потрібні двигуни для військових гвинтокрилів. СБУ опублікувала записи 2021 року, де Богуслаєв домовляється з росіянами про постачання. Чого чекали рік? Що державі робити з МС далі?
Будемо й надалі досліджувати цю тему.
2. 25 жовтня відбулась украй важлива, але не дуже цікава українським медіа, конференція донорів у Берліні. Обговорювали план відновлення України. Якщо на червневу конференцію в Лугано український уряд привіз презентацію хотілок на $700 млрд, то в Берліні говорили про плани на 2023-й, і цифри були скромніші – $38 млрд на покриття дефіциту бюджету й $17 млрд на швидке відновлення. Чи вдалося Денису Шмигалю і Ко знайти гроші та привезти з Берліна український «План Маршала»?
Не все і не одразу. Як пройшла друга спроба українського уряду знайти гроші на відбудову країни
3. Justin – служба доставки, яку пʼять років будували власники «Фоззі Груп» («Сільпо»). Плани були амбітні – створити конкурента «Новій пошті». Війна, якщо не вбила проєкт, то поставила на довгу паузу. З весни Justin не приймає посилок, а тільки видає ті, що переслані раніше. Чому стартап Володимира Костельмана (основний власник «Фоззі Груп») не витримав випробування війною.
4. Що робити з українським Альфа-Банком? Це запитання вже давно обговорюється у владних кабінетах. Націоналізувати – дорого для держави, залишати Михайлу Фрідману і Ко, які під санкціями в ЄС та Україні, – політичне самогубство. Вочевидь, влада обрала зберегти рейтинги, а не гроші. Шість співрозмовників із різних гілок влади кажуть, що банк буде націоналізовано за схемою, подібною до ПриватБанку. У цього сценарію багато сигналів: швидке ухвалення і підписання нового закону про націоналізацію системно важливих банків, вихід СЕО Альф-Банку Рафала Ющака. Але остаточне рішення за Зеленським. Чекаємо.
5. Важливі події відбуваються зараз у Босфорській протоці. Відповідно до зернової угоди судна, які перевозять українське зерно, має перевіряти спільна група з представників України, ООН, Туреччини та Росії. РФ останні тижні саботує і всіляко затягує процес перевірки. Через це на підʼїзді до портів «великої Одеси» утворились черги із сотень вагонів з українським збіжжям. Зупинка морського експорту коштуватиме Україні два мільярди доларів на місяць. Росіяни це знають і цього прагнуть. Чи вдасться зберегти експорт?
6. Наостанок два інтервʼю з яскравими представниками української бізнес-спільноти: засновницею TA Ventures Вікторією Тігіпко та власником інвесткомпанії Concorde Capital Ігорем Мазепою. У них зовсім різні бізнес-моделі й підходи до інвестицій, але є одне спільне – оптимізм щодо подальших місяців. Прочитайте – підзарядитеся.
Коментарі
Loading…