in ,

Актуальні новини!

Будівництво на об’єктах Збройних Сил можна вести без дозвільних документів

 

28.07.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію» від 7 липня 2021 р. № 763, якою зазначений перелік, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 406, доповнено такими роботами:

– роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення, капітального ремонту об’єктів, які виконуються безпосередньо на території військових частин (підрозділів), установ та організацій Збройних Сил та становлять державну таємницю відповідно до Закону України «Про державну таємницю».

 

До 8 рокі позбавлення волі за подання недостовірних даних при реєстрації лікарських засобів

 

28.07.2021 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення встановленого порядку доклінічного вивчення, клінічних випробувань і державної реєстрації/перереєстрації лікарських засобів» № 5815.

Зокрема новими ст.ст. 45-2, 45-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення пропонується встановити, що умисне порушення встановленого порядку доклінічного вивчення, клінічних випробувань лікарських засобів, – тягне за собою накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Умисне порушення встановленого порядку державної реєстрації (перереєстрації) лікарських засобів, – тягне за собою накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Новою редакцією ст. 321-2 КК запропоновано встановити відповідальність за умисну фальсифікація результатів доклінічного вивчення, клінічних випробувань лікарських засобів, а також умисне подання до уповноваженого органу завідомо недостовірних відомостей щодо якості, безпечності чи ефективності лікарських засобів з метою їх державної  реєстрації/перереєстрації, якщо такі дії спричинили смерть потерпілого або інші тяжкі наслідки – у виді обмеженням волі на строк до п’яти років, позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років.

 

Обов’язковий збір біометричних даних для оформлення в’їзних віз в Україну уведуть з 2022 р.

 

28.07.2021 Кабінет Міністрів прийняв постанову про запровадження збору біометричної інформації іноземців та осіб без громадянства, які звертатимуться до закордонних дипломатичних установ України за оформленням віз для в’їзду в Україну.

Так, з 1 січня 2022 р. під час подання візового клопотання уповноважені органи здійснюватимуть обов’язкову фіксацію біометричних даних візових аплікантів (фотографування обличчя та сканування відбитків пальців обох рук).

Дані зберігатимуться у візовій інформаційно-телекомунікаційній системі 5 років, після чого знищуватимуться.

Вимога не застосовуватиметься до деяких категорій заявників, або застосовуватиметься в обмеженому обсязі (діти до 12 років, особи з дипломатичними або службовими паспортами, особи з фізичними вадами, які унеможливлюють подання біометричних даних тощо).

 

До 12 років позбавлення волі за невиконання Правильного рішення Президента

 

28.07.2021 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін і доповнень до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України» № 5672-1.

Новою ст. 108-1 Кримінального кодексу пропонується встановити, що Президент України може ухвалювати Правильне рішення як винятковий управлінський захід, зокрема у формі кримінально-правового заходу, яке має своїм завданням правове забезпечення реалізації повноважень Президента, які прямо не визначені Конституцією України, але є необхідними з огляду на політичну доцільність та запит суспільства на рішучі реформи та з інших питань.

Про ухвалення Правильного рішення Президент України видає указ.

Правильне рішення є тимчасовим кримінально-правовим заходом. Норми, що його регулюють, підлягають скасуванню через 10 (десять) років, після припинення виконання повноважень чинним Президентом України.

Правильне рішення, ухвалене Президентом України, є обов’язковим, остаточним і оскарженню не підлягає.

Також передбачається, що невиконання або неналежне виконання громадянами України, іноземцями та особами без громадянства Правильного рішення, – каратиметься позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років.

 

Змінено розміри щорічної грошової допомоги до 5 травня

 

29.07.2021 Кабінет Міністрів схвалив проект Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня», яким пропонується внести зміни до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», визначивши розмір грошової допомоги у відсотках від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України про Державний бюджет України на 1 січня поточного року, в якому виплачується така допомога.

Зокрема передбачено встановити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у таких розмірах:

– учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, – 85 %;

– особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин I групи – 255 %, II групи – 225 %, III групи – 195 %;

– членам сімей загиблих і дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, – 55 %;

– учасникам війни та колишнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога – 35 %;

– осіб, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною – 255 %.

 

Для прибулих з Росії чи Індії – обов’язкова 14-денна самоізоляція

 

29.07.2021 Кабінет Міністрів вніс зміни до постанови від 9 грудня 2020 р. № 1236, якими змінив правила перетину кордону для протидії «Дельта»-штаму коронавірусу.

Так, для іноземців обов’язково потрібно мати страховий поліс на випадок захворювання на COVID-19, та один з таких документів:

– негативний результат тестування на COVID-19 методом ПЛР (не більше як за 72 години до перетину кордону),

– негативний результат експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2 (не більше як за 72 години до перетину кордону),

– документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації від COVID-19 вакцинами, включеними ВООЗ до переліку дозволених для використання у надзвичайних ситуаціях, виданий відповідно до ММСП або відповідно до укладених Україною міжнародних договорів про взаємне визнання документів про вакцинацію.

Якщо документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації від COVID-19 вакцинами, включеними ВООЗ, відсутній, іноземець (крім осіб до 18 років та інших категорій іноземців, визначених постановою) встановлює застосунок «Вдома» та бере на себе зобов’язання розпочати самоізоляцію через 72 години в разі відсутності негативного результату тестування на COVID-19 методом ПЛР або експрес-тестування на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, зробленого протягом 72 годин з моменту перетину кордону.

Перетин державного кордону з будь-яких країн є безперешкодним для громадян України за умови наявності одного з 2 документів:

– документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації від COVID-19 вакцинами, включеними ВООЗ до переліку дозволених для використання у надзвичайних ситуаціях, виданий відповідно до ММСП або відповідно до укладених Україною міжнародних договорів про взаємне визнання документів про вакцинацію;

– довідка 063-О про перше щеплення з курсу вакцинації від COVID-19.

Іноземці з посвідкою на постійне проживання в Україні перетинають кордон безперешкодно за наявності документу, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації від COVID-19 вакцинами, включеними ВООЗ до переліку дозволених для використання у надзвичайних ситуаціях, виданий відповідно до ММСП або відповідно до укладених Україною міжнародних договорів про взаємне визнання документів про вакцинацію.

Якщо такі документи відсутні, громадяни та іноземці з посвідкою на постійне проживання в Україні (крім осіб до 18 років та інших категорій, визначених постановою) встановлює застосунок «Вдома» та бере на себе зобов’язання розпочати самоізоляцію через 72 години в разі відсутності негативного результату тестування на COVID-19 методом ПЛР або експрес-тестування на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, зробленого протягом 72 годин з моменту перетину кордону.

У разі неможливості використати застосунок «Вдома» громадянин перебуватиме в обсервації.

Для всіх осіб, незалежно від громадянства, які прибули з Росії чи Індії та перебували на території цих держав більше ніж 7 днів протягом останніх двох тижнів, діятимуть більш жорсткі правила перебування на самоізоляції, зокрема для них буде встановлена обов’язкова 14-денна самоізоляція без права її дострокового завершення.

Для перетину КПВВ за відсутності документу, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації від COVID-19 вакцинами, включеними ВООЗ до переліку дозволених для використання у надзвичайних ситуаціях або довідки 063-О про перше щеплення з курсу вакцинації від COVID-19 (крім осіб до 18 років), потрібно буде здати безплатний експрес-тест на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2.

Ці рішення почнуть діяти через 7 днів з моменту публікації постанови. Громадяни, які виїхали за кордон, до цього часу повертаються в Україну безперешкодно.

 

В додатках до дипломів спеціальності зазначатимуть за міжнародною класифікацієюм

30.07.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти» від 7 липня 2021 р. № 762, якою вказаний перелік гармонізовано з Міжнародною стандартною класифікацією освіти.

«Відтепер заклади освіти зазначатимуть у додатках до дипломів спеціальності за українським переліком та їхні міжнародні відповідники за Міжнародною стандартною класифікацією освіти. Тобто кожну спеціальність національного переліку гармонізовано до однієї або кількох деталізованих галузей МСКО для належної ідентифікації профілю освітніх програм підготовки майбутніх фахівців», – прокоментував Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

 

 

Для дієтичного харчування в дитячих закладах дозволили соняшникову олію

30.07.2021 Кабінет Міністрів прийняв постанову, яка вносить зміни до норм харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення і відпочинку.

Так, доповнено групи харчових продуктів, що використовуються для організації харчування в межах встановлених норм такими позиціями, як олія соняшникова та кукурудзяна, зернові культури (наприклад, гречка), плоди сушені (наприклад, шипшини), молоко безлактозне.

До внесення змін дозволялось використовувати лише рафіновану олію, що містить більше ніж 50 % мононенасичених жирів і менше ніж 40 % поліненасичених жирів. Під зазначені характеристики соняшникова олія не підпадає.

Також уточнено кількість певних груп харчових продуктів, а також частоту їх включення до певних прийомів їжі, наприклад, сік можна давати на сніданок, обід або вечерю.

Окрім цього, розширено інформацію про харчові продукти щодо вмісту глютену для організації дієтичного харчування, уніфіковано термінологію, що зазначена в нормах харчування з тією, що використовується в технологічній документації на страви та вироби.

 

Фонд гарантування вкладів може скасувати результати аукціонів з продажу майна ліквідованих банків

 

02.08.2021 Набрало чинності рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб «Про затвердження Змін до Положення щодо організації продажу активів (майна) банків, що ліквідуються» від 20 травня 2021 р. № 497.

Зокрема доповненням до Положення щодо організації продажу активів (майна) банків, що ліквідуються, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 24 березня 2016 р. № 388, передбачено, що виконавча дирекція Фонду має право скасувати результати відкритих торгів (аукціону) до моменту підписання договору купівлі-продажу активу (майна) у таких випадках:

– вжиття судом заходів забезпечення позову шляхом заборони продажу активу (майна);

– накладення органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем, або судом арешту на актив (майно) банку, заборони відчуження;

– порушення умов продажу активу (майна) банку, встановлених Фондом, у тому числі невиконання потенційним покупцем обов’язку внести гарантійний внесок у вигляді грошових коштів та/або надати банківську гарантію;

– порушення вимог цього Положення під час передпродажної підготовки або проведення відкритих торгів (аукціону).

Уповноважена особа Фонду (у разі делегування Фондом відповідних повноважень як ліквідатора банку) або Фонд (у разі здійснення повноважень ліквідатора банку Фондом безпосередньо) надає організатору відкритих торгів (аукціону) письмове повідомлення про скасування результатів відкритих торгів (аукціону).

 

Порядок створення старостинських округів врегулювали

 

02.08.2021 Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку інституту старост».

«Ще один важливий крок для просування реформи децентралізації зроблено. Підписаний Президентом Закон покликаний удосконалити правове регулювання інституту старост та утворити старостинські округи. Старости – це представники невеликих сіл та селищ для яких близькі соціальні та побутові потреби місцевих мешканців. Обов’язок старост – представлення інтересів жителів свого округу в територіальній громаді та надання відповідних адміністративних послуг. Саме у цьому суть реформи децентралізації – щоб потреби громад були почуті та вирішені на місцях», – прокоментував Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.

Закон зобов’язує перед призначенням або звільненням старости округу проводити громадські обговорення з жителями. Водночас староста може не входити до складу виконавчого комітету ради громади, але мати право брати участь у засіданнях ради, виконкому або інших органах ради та виступати на них.

Також, за рішенням органу місцевого самоврядування, за старостою закріплюються окремі завдання адміністратора ЦНАПу.

Окрім того, врегульовано й інші питання: порядок створення старостинських округів, затвердження радою громади положень про старосту, суміщення посади старости тощо.

 

Визначено функції Національної телекомунікаційної мережі

02.08.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування Національної телекомунікаційної мережі» від 16 грудня 2020 р. № 1358, якою затверджено:

– Порядок, що визначає механізм функціонування, призначення, суб’єктів та об’єкти Національної телекомунікаційної мережі;

– Правила , які визначають порядок, критерії та вимоги щодо надання послуг Національної телекомунікаційної мережі, їх тарифікації для споживачів Національної телекомунікаційної мережі, зокрема користувачів бюджетної сфери.

Національна телекомунікаційна мережа призначена для:

– обігу (передавання, приймання, створення, оброблення, зберігання) та захисту національних інформаційних ресурсів;

– забезпечення захищених електронних комунікацій;

– надання послуг Національної телекомунікаційної мережі в інтересах здійснення управління державою у мирний час, в умовах надзвичайного стану та в особливий період;

– надання споживачам послуг із кіберзахисту.

Також постановою:

– визначено Адміністрацію Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації уповноваженим органом управління Національною телекомунікаційною мережею як об’єктом державної власності;

– доручено центральним органам виконавчої влади, силам безпеки та силам оборони, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям для забезпечення функціонування мереж та систем спеціального зв’язку, призначених для обміну інформацією, що становить державну таємницю, у межах території України використовувати ресурс Національної телекомунікаційної мережі.

Окрім цього, внесено зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України.

 

 

Оренда легковиків Управлінням держохорони в дні 30-річчя Незалежності – без обмеження витрат

02.08.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення проведення урочистих заходів, присвячених 30-й річниці незалежності України» від 21 липня 2021 р. № 744, якою встановлено, що у зв’язку з проведенням вказаних урочистих заходів Управлінням державної охорони під час укладання договорів оренди легкових автомобілів не застосовуються:

граничні суми витрат на придбання легкових автомобілів, меблів, іншого обладнання та устаткування, комп’ютерів, придбання і утримання мобільних телефонів державними органами, а також установами та організаціями, які утримуються за рахунок державного бюджету, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2001 р. № 332;

ліміт легкових автомобілів, що обслуговують державні органи, які здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, органи і підрозділи цивільного захисту, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, встановлений згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2009 р. № 1284.

Постанова діє до 31 серпня 2021 р.

 

НБУ не каратиме надавачів фінпослуг за порушення строків подання  XBRL- звітності у 2021 р.

 

02.08.2021 Національний банк опублікував для обговорення проект постанови «Про подання учасниками ринку небанківських фінансових послуг фінансової звітності на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами».

Національний банк пропонує надати додатковий час фінансовим установам для складання та подання фінансової звітності, складеної на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами в єдиному електронному форматі. Регулятор упродовж 2021 р. не застосовуватиме до надавачів фінансових послуг заходи впливу за порушення строків подання такої фінансової звітності. Водночас відповідна звітність має бути подана до 31 грудня 2021 р.

Отже, Національний банк вирішив надати додатковий час для складання та подання фінансової звітності за 2020 р., проміжної фінансової звітності за 2021 р. (перший квартал, перше півріччя, дев’ять місяців), які складені на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами у форматі XBRL до системи фінансової звітності. Водночас надавачі фінансових послуг мають дотримуватися встановлених строків подання до Національного банку:

– даних фінансової звітності у форматі XML відповідно до Реєстру показників, який розміщений на веб-сайті НБУ;

– фінансової звітності в іншому форматі, ніж XBRL, якщо таке подання передбачено діючими нормативно-правовими актами Нацкомфінпослуг/Держфінпослуг та прийнятими на їх заміну актами НБУ.

Зауваження та пропозиції до проекту приймаються до 30 серпня 2021 р. на електронну адресу: NBFI.regulations@bank.gov.ua.

 

Ставку ПДВ 20% для деяких видів сільгосппродукції відновлено

 

03.08.2021 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість при оподаткуванні операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції» від 1 липня 2021 р. № 1600-IX, яким відновлено 20% ставку податку на додану вартість при ввезенні на територію України та постачанні великої рогатої худоби, свиней та овець, молока, жита, вівса, насіння льону, олійних культур, цукрових буряків. При цьому залишається ставка 14% при операціях з постачання пшениці та жита (меслин), ячменю, кукурудзи, соєвих бобів, свиріпи або ріпаку, соняшнику.

Новим п. 54-2 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України встановлено, що для платників податку на додану вартість, які здійснюють операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України сільськогосподарської продукції (товарів), що класифікується за такими кодами згідно з УКТ ЗЕД: 0102, 0103, 0104 10, 0401 (в частині молока незбираного), 1002, 1004, 1204 00, 1207, 1212 91, у зв’язку з встановленням ставки податку на додану вартість 20% на ці операції, встановлюються такі особливості:

1) у разі якщо перша подія при постачанні товарів, визначених абзацом першим цього пункту, відбулася до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість при оподаткуванні операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції», перерахунок ставки податку на додану вартість і суми податку на дату настання другої події не здійснюється;

2) у разі якщо після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість при оподаткуванні операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції» відбувається повернення попередньої оплати (авансу) або поставлених товарів, визначених абзацом першим цього пункту, у зв’язку зі зменшенням кількості або вартості таких товарів, перша подія при постачанні яких відбулася до вказаної дати, коригування сум податкових зобов’язань з податку на додану вартість здійснюється, виходячи із ставки податку на додану вартість 14%;

3) у разі якщо після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість при оподаткуванні операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції» відбувається постачання товарів, визначених абзацом першим цього пункту, або перерахування коштів у зв’язку із збільшенням кількості або вартості таких товарів, перша подія при постачанні яких відбулася до вказаної дати, коригування сум податкових зобов’язань з податку на додану вартість здійснюється, виходячи із ставки податку на додану вартість 20%.

У разі здійснення платником податку операцій з постачання на митній території України товарів, визначених абзацом першим цього пункту, які були придбані до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість при оподаткуванні операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції», за таким платником податку зберігається податковий кредит з податку на додану вартість у розмірі, який був нарахований при придбанні таких товарів.

Закон застосовується до податкових періодів, починаючи з першого числа місяця, наступного за місяцем опублікування цього Закону.

 

Небанківські надавачі платіжних послуг зможуть відкривати рахунки, випускати  картки та е-гроші

 

03.08.2021 Набрав чинності Закон України «Про платіжні послуги» від 30 червня 2021 р. № 1591-IX, який визначає поняття та загальний порядок виконання платіжних операцій в Україні, встановлює виключний перелік платіжних послуг та порядок їх надання, категорії надавачів платіжних послуг та умови авторизації їх діяльності, визначає загальні засади функціонування платіжних систем в Україні, загальні засади випуску та використання в Україні електронних грошей та цифрових грошей Національного банку України, установлює права, обов’язки та відповідальність учасників платіжного ринку України тощо.

Як інформує Офіційне інтернет-представництво Президента України, Закон адаптує українське законодавство до правового поля Європейського Союзу, що в майбутньому дасть змогу інтегрувати платіжну систему України із системою ЄС.

 

Так, в Україні буде визначено дев’ять категорій надавачів платіжних послуг. З’являться нові учасники ринку – установи електронних грошей, філії іноземних платіжних установ, надавачі послуги з надання відомостей з рахунків, платіжні установи.

Існуватиме дев’ять платіжних послуг, з яких дві – нефінансові (послуги з ініціювання платіжної операції та послуги з надання відомостей з рахунків).

Небанківські надавачі платіжних послуг (платіжні установи, установи електронних грошей, поштові оператори та деякі інші надавачі платіжних послуг) зможуть відкривати платіжні рахунки, випускати платіжні картки та електронні гроші, а від небанківських фінансових установ не вимагатиметься участь у платіжних системах для здійснення переказу.

НБУ отримає право випускати «цифрову валюту Національного банку України», а також створити регуляторну «пісочницю» – платформу для тестування послуг, технологій та інструментів на платіжному ринку, заснованих на інноваційних технологіях (її функціонування передбачає тісну взаємодію регулятора зі стартапами).

Також створюються умови для запровадження в Україні концепції відкритого банкінгу (Open banking), що має об’єднати різних надавачів платіжних послуг і технологічні платформи в єдину платіжну екосистему. Планується, що Open banking запрацює в Україні в 2023 р.

Крім того, посилюється захист прав споживачів платіжних послуг і забезпечується прозорість їхнього надання, зокрема встановлюються вимоги до управління ризиками та аутентифікації користувача.

Закон вводиться в дію через 12 місяців (з винятками).

Водночас, визнано таким, що втратив чинність з дня введення в дію цього Закону, Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».

 

 

Ввезення зразків засобів захисту рослин для досліджень та випробувань розблоковано

 

03.08.2021 Набрав чинності Закон України «Про внесення зміни до статті 4 Закону України «Про пестициди і агрохімікати» щодо ввезення пестицидів на митну територію України» від 30 червня 2021 р. № 1586-IX, яким розблоковано ввезення зразків інноваційних засобів захисту рослин для наукових досліджень та державних випробувань.

Так, виключено третє речення ч. 2 ст. 4 Закону України «Про пестициди і агрохімікати», відповідно до якого обов’язковою умовою завезення та застосування незареєстрованих в Україні пестицидів для цих цілей є документальне підтвердження їх державної реєстрації в країні, де вони виробляються.

 

До добровольчих формувань прийматимуть за контрактом добровольця територіальної оборони

 

03.08.2021 Набрав чинності Закон України «Про основи національного спротиву» від 16 липня 2021 р. № 1702-IX, який визначає правові та організаційні засади національного спротиву, основи його підготовки та ведення, завдання і повноваження сил безпеки та сил оборони та інших визначених цим Законом суб’єктів з питань підготовки і ведення національного спротиву.

Так, національний спротив – комплекс заходів, які організовуються та здійснюються з метою сприяння обороні України шляхом максимально широкого залучення громадян України до дій, спрямованих на забезпечення воєнної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності держави, стримування і відсіч агресії та завдання противнику неприйнятних втрат, з огляду на які він буде змушений припинити збройну агресію проти України.

Складовими національного спротиву є територіальна оборона, рух опору та підготовка громадян України до національного спротиву.

Загальне керівництво національним спротивом здійснює Президент України як Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України через Міністра оборони України, а керівництво підготовкою громадян України до національного спротиву здійснюється Кабінетом Міністрів України через відповідні центральні органи виконавчої влади.

Комплектування органів військового управління, військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України здійснюється:

1) у мирний час – військовослужбовцями за контрактом та за призовом особами офіцерського складу;

2) в особливий період – військовослужбовцями за контрактом, за призовом особами офіцерського складу та територіальним резервом.

Комплектування добровольчих формувань територіальних громад здійснюється на добровільній основі відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

До складу добровольчих формувань територіальних громад:

– зараховуються громадяни України, які відповідають вимогам, встановленим Положенням про добровольчі формування територіальних громад, пройшли медичний, професійний та психологічний відбір і підписали контракт добровольця територіальної оборони;

– не може бути зарахована особа, яка була раніше засуджена до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, крім реабілітованої, або має дві і більше судимостей за вчинення умисних злочинів.

Також визначено соціально-правовий захист учасників територіальної оборони й руху спротиву.

«Національний спротив – це залучення всього населення до протидії агресору, а також підготовка до такої протидії. Такий підхід передбачає, що захист України є всенародною справою і здійснюється як на підконтрольній, так і на окупованій територіях нашої держави. Територіальна оборона вестиметься по всій території України поза межами бойових дій, а рух опору – на тимчасово окупованій території. Крім того, складова підготовки громадян України є вагомим вкладом у національно-патріотичне виховання українців», – повідомили в Офіційному інтернет-представництві Президента України.

Закон вводиться в дію з 1 січня 2022 р.

 

 

Два способи заміни житла особи з інвалідністю

 

03.08.2021 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціальної захищеності осіб з інвалідністю» від 15 липня 2021 р. № 1665-IX.

Зокрема новою ст. 42-1 Житлового кодексу Української РСР визначається, що у разі невідповідності житла (жилих приміщень), в якому проживає особа з інвалідністю, вимогам щодо безперешкодного доступу осіб з інвалідністю і неможливості його пристосування до потреб таких осіб за їх заявою або заявою їх законних представників проводиться заміна такого житла (жилих приміщень).

Заміна житла (жилих приміщень), в якому проживає особа з інвалідністю, здійснюється відповідно до положень ЖК України та інших нормативно-правових актів органами місцевого самоврядування шляхом:

обміну житла (жилого приміщення), займаного на умовах найму (крім приватного житлового фонду);

надання житла (жилого приміщення), за умови передачі займаного житла, що перебуває у приватній власності особи з інвалідністю, у власність територіальної громади.

Порядок заміни житла (жилих приміщень), в якому проживає особа з інвалідністю, у разі його невідповідності вимогам щодо безперешкодного доступу та неможливості пристосування до потреб осіб з інвалідністю затверджується Кабінетом Міністрів України.

Житло (жиле приміщення), що надається особі з інвалідністю внаслідок заміни, має відповідати вимогам щодо безперешкодного доступу та бути пристосованим до потреб такої особи.

Також внесено зміни до ст. 30 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».

Закон вводиться в дію через шість місяців з дня набрання ним чинності.

 

 

За домашнє насильство військовослужбовці несуть відповідальність на загальних підставах

 

03.08.2021 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі» від 1 липня 2021 р. № 1604-IX.

Зокрема змінами до ч. 1 ст. 15 КУпАП передбачено, що військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти, а також особи начальницького складу НАБУ, рядового й начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, ДБР, поліцейські несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування у разі винесення термінового заборонного припису.

Новою редакцією ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису, – тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з передбачених вище порушень, – тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

Окрім того, внесено зміни до п. 1 ч. 2 ст. 262, ч. 2 ст. 268 КУпАП.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

За яких умов адвокат має право представляти неповнолітню особу в суді без згоди батьків – КЦС ВС

Пішки 250 км з Вінниці до Кам’янця-Подільського. Це не жарт.