in , , ,

Актуальний аналіз військових подій: координація вогню артилерії

Пропонуємо переклад цитованого Томом Купером матеріалу його колеги Адрієна Фонтанеллаза про українську розробку – додаток для координування вогню артилерії «Кропива».
За переклад дякуємо Gennadi Tsupin
Нагадуємо, що наші переклади найшвидше з’являються на телеграм-каналі “Аналітика: переклади і першоджерела”
.
КРОПИВА: УКРАЇНСЬКИЙ МОБІЛЬНИЙ ДОДАТОК ДЛЯ АРТИЛЕРІЇ
… А ТЕПЕР ЩОСЬ ЗОВСІМ ІНШЕ…
Кілька тижнів тому мій швейцарський колега Адрієн Фонтанеллаз опублікував наступну статтю французькою мовою на своєму акаунті “Лінкедін”.
Ми з Адрієном співпрацюємо вже майже десять років, видали низку книжок про сучасну воєнну історію, отож я не міг не попросити його про таку послугу: чи не можна зробити переклад англійською і отримати дозвіл на публікацію на цьому сайті? Він люб’язно погодився на це. Отже, тримайте: історія “Кропиви”, українського застосунку для артилерії, від Адрієна Фонтанеллаза.
***
Як російська, так і українська армії походять від неіснуючої вже радянської армії й тому мають між собою багато спільного. Одна з найпомітніших схожостей – ключова роль артилерії, улюбленого сталіним “бога війни”.
З середини 2014-го до початку 2015-го року російські і українські війська билися на Донбасі і останні зазнали декількох болісних поразок. Однією з основних причин російських успіхів на початку війни була їхня первинна перевага у “розвідувально-вогневому” комплексі: поєднанні розвідувальних дронів, електронної боротьби, засобів зв’язку та артилерійських батарей. Цей комплекс дозволив їм поливати вогнем позиції противника не пізніше 15 хвилин після виявлення. В результаті 80 відсотків українських втрат в той період були наслідком дій російської артилерії.
«Російський розвідувально-вогневий комплекс за роботою: показано поетапну участь БПЛА “Орлан-10”, САУ 2С19 та 2С3». [Особливі можливості російських технологій демонструє процес запуску «Орлана» на початку сюжету – ред.].
Українська армія перебувала в жалюгідному стані після років недостатнього фінансування, її довелося поспіхом відновлювати, дійшло до того, що Міністерство оборони було готове прийняти допомогу від різних патріотичних об’єднань. Одне з них, Army SOS, дізналися про потреби військових і за кілька місяців розробили “Кропиву”, картографічну розвідувальну програму, яка працює на Android і дозволяє за допомогою терміналу, зазвичай планшета, легко визначати позиції противника. Потім програма передає вказані дані сусіднім артилерійським установкам, при тому дозволяє координувати їх вогонь, що призводить до синхронного вогню по одній цілі з кількох окремих позицій.
Комунікація між елементами системи здійснюється через супутниковий зв’язок. На військовій мові такі системи називають “автоматичні системи тактичного управління” (Automatic Tactical Management System (ATMS), або “бойові системи управління тактичної ланки”, але іншими словами можна сказати, що “Кропива” працює як “Убер” для артилеристів, завдяки їй час реагування можна зменшити в рази, а значить зменшити вразливість. Середній час розгортання батареї гаубиць зменшено уп’ятеро – до трьох хвилин; час ураження незапланованої цілі зменшено втричі – до однієї хвилини; а час, необхідний для відкриття контрбатарейного вогню, зменшено в десять разів – до 30 секунд. Коротше кажучи, “Кропива”, разом із системним застосуванням дронів для корегування вогню, підвищила ефективність української артилерії в рази.
З тих пір програму було вдосконалено, завдяки тісній співпраці між користувачами та розробниками, при цьому гнучкість та універсальність системи з часом зростали. Зараз її можна використовувати і для розмінування. Завдяки такому гнучкому підходу, залученню об’єднань волонтерів або невеликих компаній, а також великій кількості місцевих ІТ-спеціалістів, українці змогли розробити систему швидко та за дуже низькою ціною. Завдяки своїй гнучкості вона вважається кращою за ті, якими сьогодні користуються в збройних силах США – в той час як інші західні армії можуть хіба мріяти про подібні можливості.
«Репортаж про наведення на ціль, за участю терміналів “Кропиви”, 152мм гаубиць Д-20, і дрона, який коригує вогонь».
Росіяни помітили, яку загрозу втілює “Кропива” ще багато років тому. Хакерська група Fancy Bear, як повідомляли, вже у період з 2014 по 2016 рік атакувала додаток, але без видимого чи тривалого успіху. На початку бойових дій наприкінці лютого 2022 року російські кіберпідрозділи, головним чином, вдавалися до систематичних атак на українські термінали супутникового зв’язку, щоб обірвати передачу даних. Київ, у відповідь, переключив свої термінали на Starlink, супутникову мережу, створену SpaceX. Відтоді компанія Ілона Маска зарекомендувала себе експертом з нейтралізації російських кібератак і глушіння; “Старлінк” забезпечує серед іншого і безперебійну роботу “Кропиви”.
.
Додатковий український матеріал про систему «Кропива»: https://defence-ua.com/…/bojova_sistema_upravlinnja…
.
.
ЗАКЛИК ДО ЗБОРУ КОШТІВ
Шановні читачі перекладів Тома Купера, давайте допоможемо переодягти батальйон азовців у літню форму. А можна ще й щось цікаве додати для розвідників.
Деталі тут: https://www.facebook.com/nastasy.bove/posts/pfbid0yJfvxqnVSVjpkkseFPtHGFZt1NK7xK1Sr8Cppn5zMf2mg4465utKmo2J8BxBUvkXl (номер картки 5168 7427 2714 6296 – продублюємо в першому коментарі).
ХТО МАЄ МОЖЛИВІСТЬ – ДОПОМОЖІТЬ ПРОСТО ЗАРАЗ!

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

З кінця 2020 р. Конституційний Суд почав замість звернення уваги парламенту на існування прогалини та надання рекомендації її усунути, безпосередньо ЗОБОВ’ЯЗУЄ Верховну Раду ухвалити закони із наперед визначеним змістом.

Особливості реєстрації договору оренди земельної ділянки в сучасних умовах.