in , , ,

Держава послаблює режим оподаткування та перевірок на час проведення військових дій.

Українським підприємцям під час війни з РФ слід якось виживати, тому влада багато в чому пішла їм назустріч. Серед нових податкових послаблень для бізнесу – фізособи-підприємці I (ліміт доходу – трохи більше 1 млн грн) та ІІ груп (до 5,42 млн грн) звільняються від сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) на період дії воєнного стану.

Щодо ФОП III групи (до 7,58 млн грн), то вони звільняються від сплати ЄСВ за співробітників, які захищають батьківщину в лавах ЗСУ або ТРО, повідомив президент Володимир Зеленський. Він також анонсував відстрочку сплати податків для всіх підприємств, які не можуть їх сплатити під час воєнного стану та мінімум на рік після його завершення.

Президент також пообіцяв звільнення від сплати податку на землю та орендну плату за землю державної та комунальної власності на всіх територіях, де ведуться бойові дії. Послаблення для бізнесу стосуються також скасування перевірок на підприємствах та перегляду порядку накладення штрафів та їхнього оскарження з боку підприємців.

Представник SaveФОП Сергій Доротич загалом підтримав пом’якшення податкового режиму для бізнесу, і зокрема, скасування для ФОП III групи сплати ЄСВ за робітників-захисників. Водночас він вважає прийняті норми подекуди нелогічними, адже хоча ФОП І та ІІ групи і звільнили від сплати ЄСВ, але зробили це без урахування територіального принципу.

“Уявіть собі підприємця в обстріляному Харкові та щодо тихому Львові. Вони у різних ситуаціях, вони мають різні можливості. Влада цього не врахувала”, – каже Доротич, звертаючи увагу, що відсутність територіального принципу стосовно бізнесу стосується і “спрощенців”.

“Щодо єдиного податку. Як його може заплатити ФОП у Маріуполі чи Харкові? Основний принцип допомоги підприємцям має бути територіальним: якщо ти перебуваєш у зоні бойових дій, якщо в тебе немає доходу, тому що в тебе розбомбили цех чи магазин, ти не мусиш сплачувати податки взагалі”, – стверджує він.

У розмові з нами експерт наголосив, що це стосується і податків із зарплати. Щоб урятувати громадян, зайнятих на підприємствах у зоні бойових дій, на його думку, слід скасувати всі податки із зарплати. Нині важливо видати людям гроші на проживання у регіонах, де триває війна.

Штрафи для “спрощенців” тимчасово скасували
Для ФОП І та ІІ груп, які користуються спрощеною системою оподаткування, коли наявність та розмір витрат не впливає на розмір податку (замість оподаткування доходу у 18% ПДФО, 1,5% військового збору та 22% ЄСВ підприємець сплачує єдиний податок від мінімальної зарплати або від обороту), на період воєнного стану штрафи скасували.

Але скасування штрафів стосується лише тих випадків, коли у підприємця справді немає можливості своєчасно сплатити податки та збори до бюджету (такий самий територіальний принцип). Але фіскали, запроваджуючи послаблення для бізнесу, окремо просять по можливості виконувати свій податковий борг та сплачувати єдиний податок.

Цього року ФОП-“спрощенці” І та ІІ груп мають сплачувати фіксовану суму єдиного податку щомісяця. Протягом року фіксовані ставки єдиного податку залишаються незмінними. ФОП I та II груп слід сплачувати єдиний податок також за місяці, у яких дохід не було отримано. Нагадаємо, що ставки оподаткування у цих груп є різні.

Ставка для І групи становить до 10% прожиткового мінімуму, встановленого початку року. 2022 року це 2,481 тис. грн (248,1 грн на місяць). Ставка єдиного податку для ІІ групи – до 20% від мінімальної зарплати, яка на початок цього року становила 6,5 тис. грн. (єдиний податок за місяць – 1,3 тис. грн. щомісяця).

Про деякі перевірки також можна тимчасово забути
Ще з першого дня війни, 24 лютого, Державна податкова служба видала наказ, яким зупинила проведення документальних, фактичних та камеральних перевірок підприємців, які розпочалися до 24 лютого та не були завершені. Мораторій закінчить дію в останній день місяця, в якому буде припинено дію воєнного стану.

З 24 лютого до припинення військового стану в Україні строки подання скарги підприємців на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути продовжено. Це стосується бізнесу, який не має можливості своєчасно подати скарги щодо перегляду рішень фіскалів.

Подавати звітність можна буде пізніше
Чергове послаблення для бізнесу в умовах війни зробила Верховна Рада, яка ухвалила два законопроекти (№ 7121 та № 7125), які вже підписав президент. Ці документи пом’якшують вимоги до бізнесу щодо перевірок та ліцензій, а також визначають особливості подання звітності в період дії військового стану.

Парламент надав підприємцям можливість подати звітність через 90 днів після припинення або скасування воєнного стану. У період дії воєнного стану будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання звітності або документів звітного характеру не проводитимуться. Також продовжується дія ліцензій виробництва підакцизної продукції.

Паралельно народні депутати вирішили, що операції з добровільної передачі коштів, товарів, у тому числі підакцизних, а також надання послуг на користь ЗСУ та підрозділів територіальної оборони без попереднього чи подальшого відшкодування їхньої вартості не обкладатимуться податками.

У складі витрат можна в повному обсязі враховувати кошти та майно, що передається ЗСУ та іншим підрозділам. Сума відшкодування вартості пального, витраченого при наданні послуг з перевезення для забезпечення потреб ЗСУ та підрозділів територіальної оборони, не включається до складу оподатковуваного доходу фізичних осіб, які надають такі послуги.

За публікаціями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Loading…

0

7 березня 2022 року, співак Басков отримав статус підозрюваного. Український суд дозволив арештувати співака.

6500 грн можуть отримати українці в межах єПідтримки уже відсьогодні.