in , ,

Доповідь Управління ООН з прав людини про шокуючі наслідки війни в Україні

У прес-центрі Українського кризового медіа-центру було презентовано нову доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ).

Доповідь підготовлена за результатами роботи Моніторингової місії Організації Об’єднаних Націй з прав людини в Україні (ММПЛУ) та охоплює період від 24 лютого до 15 травня 2022 року. Як наголосила голова ММПЛУ Матільда ​​Богнер, збройний напад Російської Федерації на Україну призвів до серйозного погіршення ситуації з правами людини в країні: тисячі вбитих і поранених цивільних осіб, масові руйнування цивільної інфраструктури й житла, свавільні затримання та насильницькі зникнення, катування й жорстоке поводження, сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом.   «Щоденні вбивства цивільних осіб, катування, зникнення й інші порушення повинні припинитися. Якщо бойові дії не зупиняться, то абсолютно необхідний мінімум – це повне дотримання міжнародного гуманітарного права (МГП) та права прав людини, дотримання зобов’язань захищати кожну цивільну жінку, чоловіка та дитину, а також тих, хто не бере участі в бойових діях (hors de combat)», – сказала Матільда ​​Богнер.

У доповіді задокументовано, що чимало військових засобів і методів порушували норми МГП, які регулюють ведення бойових дій. Зокрема, у багатьох випадках Збройні сили Російської Федерації та меншою мірою Збройні сили України не дотримувалися принципів розрізнення, пропорційності та запобіжних заходів, щоб уникнути або щонайменше звести до мінімуму випадкову загибель цивільного населення та пошкодження цивільних об’єктів. У доповіді зафіксовані незаконні вбивства, включно із сумарними стратами цивільних осіб у понад 30 населених пунктах у Київській, Чернігівській, Харківській і Сумській областях, скоєні, коли ці території перебували під контролем Збройних сил Російської Федерації наприкінці лютого та в березні.

Станом на 15 травня ММПЛУ отримала інформацію про понад 300 таких вбивств. Ця цифра може збільшитися, коли з’являтимуться нові докази. Тільки в Бучі ММПЛУ задокументувала, щонайменше 50 цивільних осіб, які були вбиті Збройними силами Росії поки місто перебувало під їхнім контролем. У доповіді також описані випадки катування та жорстокого поводження з цивільними особами. У доповіді задокументовані різні обсяги порушення МГП та міжнародного права прав людини обома сторонами щодо поводження з військовополоненими та особами hors de combat, а саме випадки позасудової страти, відмови в наданні медичної допомоги, катувань та жорстокого поводження, виставлення для цікавості публіки, порушення умов інтернування. Тоді як ММПЛУ має безперешкодний доступ до місць інтернування військовополонених на території, яка контролюється Урядом України, у доповіді міститься заклик доступ до всіх сторін конфлікту, а особливо до Збройних сил Російської Федерації та пов’язаних озброєних груп, надати УВКПЛ та іншим міжнародним безстороннім моніторам безперешкодний конфіденційний доступ. «Наголошую, що заборона катування та свавільного позбавлення життя є абсолютною та застосовується в будь-який час до всіх людей незалежно від того, чи є вони цивільними особами, чи комбатантами, – сказала пані Богнер. – Порушники повинні бути притягнуті до відповідальності, а жертви та їхні родичі – здійснити своє право на ефективний засіб правового захисту та на встановлення істини», – додала вона. Збройний напад також був затьмарений сексуальним насильством, пов’язаним із конфліктом (СНПК). ММПЛУ отримала численні твердження, змогла перевірити та підтвердити 23 випадки сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, зокрема, зґвалтування, групове зґвалтування, катування, примус до публічного роздягання, погрози сексуального насильства.

Більшість випадків були вчинені на місцевостях, які контролюються Збройними силами Російської Федерації, але також були випадки й на місцевостях, які контролюються Урядом. «Через активні бойові дії, небезпеку, масові переміщення та стигму, жертви СНПК часто не можуть або не хочуть говорити з іншими або подавати офіційну скаргу в правоохоронні органи. Для розуміння всього масштабу сексуального насильства в цьому контексті можуть знадобитися роки», – сказала пані Богнер.

У доповіді також зафіксовані 248 випадків свавільного затримання представників місцевих органів влади, журналістів, активістів громадянського суспільства та інших цивільних осіб, чимало з яких можуть складати насильницькі зникнення, імовірно вчинені Збройними силами Російської Федерації та пов’язаними озброєними групами. Серед цих випадків 6 жертв – одна жінка та п’ять чоловіків – були згодом знайдені мертвими. УВКПЛ також зафіксувало 12 випадків, які можуть становити насильницькі зникнення, скоєні українськими правоохоронними органами щодо осіб, підозрюваних у підтримці Збройних сил Російської Федерації та пов’язаних озброєних груп.

У доповіді підтверджені заяви про примусовий військовий призов чоловіків пов’язаними з Росією озброєними групами в Донецьку та Луганську. УВКПЛ нагадує, що примус цивільних осіб до служби в лавах збройних сил ворожої сторони є тяжким порушенням МГП. Чоловіки, які були примусово призвані, не повинні зазнавати кримінального переслідування з боку органів влади України просто за участь у бойових діях. Свобода думки, вираження поглядів, мирних зібрань й об’єднання істотно постраждали від початку збройного нападу. ММПЛУ стривожена безпековими ризиками, з якими стикаються журналісти та працівники медіа в Україні. У доповіді зафіксовано 17 випадків загибелі журналістів, працівників медіа та блогерів під час бойових дій, а також ще 14 випадків поранення журналістів. Крім того, багато правозахисників не змогли здійснювати свою правозахисну роботу через активні бойові дії та масштабні переміщення, що позбавило безцінної допомоги групи у вразливому становищі.

У доповіді задокументований 41 випадок переслідування жителів Криму за «дискредитацію» або «заклики до перешкоджання» застосування Збройних сил Російської Федерації. Чимало медіа, раніше доступних у Криму, були також заблоковані після 24 лютого 2022 року, що серйозно обмежило право на свободу вираження поглядів на півострові. Доповідь також містить докладну інформацію про вплив бойових дій на права людей, які перебувають у вразливому становищі, зокрема ВПО, роми, особи з інвалідністю, люди похилого віку.Звіт містить докладні рекомендації сторонам і міжнародній спільноті. «Сторони мають забезпечити своєчасне, ефективне розслідування всіх заяв про правопорушення, зокрема катування, жорстоке поводження, свавільне затримання й сексуальне насильство, а також і забезпечити належне притягнення винних до відповідальності», – підсумувала пані Богнер.

Оригінал статті – на сайті Українського кризового медіа-центру: https://uacrisis.org/uk/dopovid-upravlinnya-oon-z-prav-lyudyny-pro-shokuyuchi-naslidky-vijny-v-ukrayini

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

АНАЛІЗ ЗАКОНОДАВСТВА СПРИЯЄ ЙОГО ОПЕРАТИВНОМУ ВДОСКОНАЛЕННЮ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

НАТО не ідеальний, але найкращий з існуючих форматів забезпечення безпеки України