in

Куди поділася земля зниклих домогосподарств

В минулому році виділений мільярд для державної підтримки фермерів вражав та радував, хоча багато хто сприймав його як спосіб відволікти увагу фермерів від безпрецедентної підтримки наближених до групи президента олігархів. В кінці року стало зрозуміло, що навіть 20% цієї суми сільгосптоваровиробники не отримають. Що ж до бюджету-2019 — то тут вже не криючись аграріям скорочують підтримку на 1 мільярд в тому числі 0,5 мільярда недоотримають сільгоспвиробники. При цьому виділяючи кошти великим аграрним гравцям як компенсацію на будівництво вагонів-зерновозів…

Програма підтримки фермерства, сільгосптоваровиробників мала, але навіть і ті гроші, які виділяються, не доходять до людей. А що за цим слідує? З катастрофічною швидкістю зникають фермерські та домогосподарства, які здатні виробляти товарну продукцію.

А куди йде земля, яку вони обробляють? Поставивши собі це питання, звернувся до Державної служби статистики. За її даними — на 2016 рік в Україні зареєстровано 4,5 мільйона домогосподарств, з яких 25% — 1,1, мільйона — товарні. За період з 2010 по 2016 рік кількість домогосподарств в Україні зменшилась на 476 тисяч, з них товарних — 185 тисяч. Зважаючи на те, що середня статистична площа землі у домогосподарства становить 2,2 га (у товарних 3,3 га, не складно порахувати, що за 6 років, за даними офіційної статистики, селянські господарства втратили більше 1 млн. гектарів землі в обробітку.

Ще одні промовисті дані: В Україні продовжує активно зростати кількість агрохолдингів та їх земельний банк. Якщо у 2012 році налічувалося 80 сільськогосподарських підприємства, що обробляють більше 10 тис. га, то у 2017 їхня кількість дорівнювала 93. При цьому частка сільгоспземель у користуванні агрохолдингів становила минулого року 29% від усіх сільгосппідприємств, тоді як у 2012 році цей показник становив 25%. Зріс і загальний земельний банк в обробітку агрохолдингами за 5 років з 5,6 млн га до 5,95 млн га у 2017 року, збільшення сільгоспугідь у користуванні цією категорією сільгосппідприємств склало 6,3%.

Тобто, майже всі землі від зниклих домогосподарств сьогодні знаходяться в обробітку у агрохолдингів. Ті антиселянські та антифермерські кроки, які здійснює влада сьогодні, дають право стверджувати, що за період з 2016 по 2018 роки тенденція зникнення домогосподарств значно пришвидшилась, а отже можна прогнозувати що за 20 років ми можемо повністю втратити потенціал сільських товарних ферм. І як не болісно це казати, навіть за умов повного сприяння сільгосптоваровиробникам, нам навіть за 10 років не наздогнати навіть Польщу, оскільки на сьогодні в неї 2,5 мільйона сімейних ферм із середньою площею в обробітку кожної до 20 гектар. А у нас вже немає навіть такого потенціалу… І чи не тому так сильно сьогодні лобіюються питання зняття мораторію на продаж землі?

Вадим Івченко, народний депутат України

Джерело: LB.ua

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

З нового року в Україні введуть новий вид соцдопомоги

Судова реформа в Україні реалізована неуспішно