in

Малий бізнес поступово відновлюється!

Збільшилась кількість підприємців, що працюють в повному обсязі – з 13% до 20%. Серед вимушених обмежень, що залишаються – скорочення географії діяльності, перехід в онлайн, закриття частини відділень/торгових точок. Відновити повноцінну роботу компанії не можуть здебільшого через брак замовлення, зниження активності клієнтів, скорочення проєктів.

Дещо поліпшилась оцінка підприємцями власної фінансової стійкості. Наразі 40% повідомляють, що їх фінансових резервів вистачить на кілька місяців, раніше таких було 32%.  Ще 15% мають резервів на один місяць. Водночас 12% повідомляють, що зможуть протриматись пів року, а 6% – рік і більше. Кількість бізнесів, що вже вичерпали свої фінансові резерви, практично не змінилась та становить наразі 26% від загальної кількості респондентів.

Ситуація з виплатою заробітних плат співробітникам майже не зазнала змін за останній місяць. Заробітну плату в повному обсязі виплачують наразі 25% компаній, при чому 5% продовжують це робити з додатковими або авансовими виплатами. Втім, 27% були вимушені скоротити виплати, а 22% не мають ресурсів для виплати заробітної плати, отже 15% відправляють співробітників в неоплачувану відпустку, а 9% вимушені частково чи повністю звільняти персонал.

При цьому малий бізнес здебільшого продовжує підтримувати захисників та надавати гуманітарну допомогу. Переважна більшість опитаних, а саме 61% допомагають фінансово, 24% – продукцією,  23% надають послуги, 12% – засоби захисту/оборони, 7% – медикаменти. Втім, 18% опитаних нами представників МСБ вже вичерпали свої ресурси на допомогу.

Переважна більшість МСБ підприємців, а саме 71% нікуди не перевозили свій офіс чи виробництво, тільки 11% здійснили релокейт на захід України, а 4% – за кордон. Також окремі підприємці повідомляли про релокейт до центральних регіонів України.

Втрати бізнесу від війни 40% респондентів оцінюють в суму до 10 тисяч доларів, ще близько третини, а саме 28% – в діапазоні 10-50 тисяч, 15% – більше 100 тисяч. Про відсутність втрат повідомляють близько 6% МСБ. При цьому 20% опитаних нами бізнесів повідомляють про збитки майну чи активам безпосередньо внаслідок бойових дій. Орієнтовна сукупна сума збитків, завдана підприємцям-учасникам нашого опитування – близько 2 млн доларів.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Збройні сили України починають реальний перехід на стандарти НАТО.

Зареєстровано законопроект, який вносить зміни до Податкового Кодексу України та низку інших законів. Законодавча ініціатива викликала резонанс через низку норм, що скасовують послаблення, які були прийняті для підтримки економіки в період воєнного стану.