in ,

На боржників накладають арешт на рахунки та майно за виконавчим нотаріальним написом.

В Україні понад 390 тисячам боржників накладено арешт на рахунки та майно без залучення суду. При цьому 11 502 таких арешти скасовані судами лише за останній рік. 6 липня в Україні запрацювала система автоматичного арешту рахунків боржників у банках.

Про це 6 липня повідомила платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот.

На сьогодні в Єдиному державному реєстрі боржників значиться 390 755 виконавчих проваджень, відкритих на підставі не судових рішень, а  за виконавчим нотаріальним  написом.

Зазначається, що щоб прискорити й здешевити процес стягнення боргiв, колектори, ломбарди, кредитні організації та деякі банки все частіше звертаються ні до суду, а до нотаріусів і отримують відповідний виконавчий напис. Цього документу достатньо, щоб заблокувати рахунки боржника і накласти арешт на його майно.

“Сьогодні це питання набуває особливої ​​актуальності, адже з 6 липня банки почнуть автоматично блокувати рахунки клієнтів на вимогу сторонніх кредиторів”, — повідомляють аналітики.

За словами адвоката Андрія Гевка, виконавчий напис — досить зручний інструмент для захисту прав кредитора, позаяк через нього “набагато простіше” стягнути заборгованість, ніж зробити це через суд.

“Отримати такий напис у нотаріуса доволі просто. Але також це і зручний інструмент для зловживань. Часто буває, що нотаріуси видають написи “сумнівним” організаціям та не завжди належним чином перевіряють документи, необхідні для отримання виконавчого напису”, — пояснює експерт.

Однак, за його словами, це можна оскаржити в суді, і громадяни “роблять це все частіше”. Водночас він додає, що якщо рахунки арештовані на підставі сумнівного виконавчого напису, і боржник хотів б оскаржити його, то першим чином слід переконатися у тому, що:

  • виконавчий напис вчинений на підставі документів, які є у перелiку, встановленому законом;
  • нотаріус перевірив, що заборгованість є безспірною та підтверджується відповідними документами;
  • кредитор надав докази, що боржник заборгував саме йому, а не якійсь іншій організації;
  • з дня виникнення заборгованості минуло не більше трьох років.

“Якщо якусь із цих умов порушено — вирушайте до суду”, — резюмував адвокат.

Аналітики додають, що юридична грамотність українських боржників зростає. За їхніми даними, у 2018-му роцi було 2923 скасувань, у 2020-му — вже 5772 (тобто за два роки цей покажчик збільшився у два рази). Крім цього, за останній рік щодо скасування виконавчих написів було винесено 11 502 рішення.

За повідомленнями ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Новий список, нові підозри!

Перелік підакцизних товарів