in ,

Напад РФ на Україну має ефект падіння збуту електроєнергії, адже європейські країни є солідані  з Україною і не бажають мати справи з агресором. 

Постачання електроенергії з Росії до Євросоюзу повністю зупиняються.

Експорт до Фінляндії припинився тиждень тому, а до Латвії, Литви та Естонії завершиться в неділю. Торги призупиняються через неможливість проведення грошових розрахунків. Євросоюз був найбільшим та рентабельним ринком для «Інтер РАТ»: минулого року компанія поставила туди 13 млрд кВт•год. Знайти заміну цього напряму навряд чи вдасться, вважають аналітики.

У неділю, 22 травня, російська «Інтер РАТ» (оператор експорту-імпорту електроенергії) повністю припинить постачання електроенергії до країн Балтії.

Європейська біржа Nord Pool вирішила зупинити торгівлю з дочірніми компаніями “Інтер РАО”, повідомив литовський мережевий оператор Litgrid. В “Інтер РАТ” підтвердили, що отримали повідомлення від біржі про зупинення торгів “у зв’язку з ризиком оплати російської електроенергії”.

Тиждень тому, 14 травня, з тієї ж причини було припинено торги з Фінляндією. Фінляндія та країни Балтії – найбільший та рентабельний ринок для «Інтер РАТ».

У 2021 році компанія поставила туди близько 60% від усього обсягу зарубіжного продажу, або майже 13 млрд кВт•год. Експорт до Фінляндії в 2021 році збільшився в 3,1 рази, до 8,17 млрд кВт·год, до країн Балтії – на 37%, до 4,7 млрд кВт·год.

Фінансові показники за минулий рік «Інтер РАТ» не публікувала, немає інформації про обсяги поставок до ЄС з початку поточного року.

За оцінками експертів обсяг експорту до Фінляндії з початку року міг становити 3,2-3,5 млрд кВт·год, що близько до рекордних показників компанії. Згідно зі звітом групи Inter RAO Lietuva, яка торгує електроенергією в країнах Балтії, постачання за три місяці 2022 року у всіх країнах присутності впали на 37,2% рік до року, до 1,61 млрд кВт•год. Таке різке зниження поставок у цьому напрямі, ймовірно, пов’язане зі штучними обмеженнями перетоків із боку країн Балтії. Виручка Inter RAO Lietuva за перший квартал поточного року впала на 17,7%, до €100,7 млн. Чистий прибуток склав €7,88 млн, скоротившись на 0,5%.

Через падіння експортних постачань знизиться попит на електроенергію всередині РФ, що має призвести до скорочення цін на ринку на добу (РСВ, основний конкурентний сектор торгівлі електроенергією).

Обсяг постачань до ЄС — це лише 1% всього російського споживання, зазначають експерти.

Закриття російського експорту змінить ціни в Євросоюзі. Наприклад, вже цього тижня ціни у Фінляндії та країнах Балтії, за даними Nord Pool, дещо зросли, перевищивши 20 травня €244 за 1 МВт•год. Для порівняння: одноставкова оптова вартість першої цінової зони (європейська частина РФ і Урал) у березні становила 2,7 тис. руб. за 1 МВт•год, тоді як у другий (Сибір) — 2,2 тис. руб.

Уряд РФ змушений стримувати оптові ціни на електроенергію, адже знайти покупців на такий обсяг експорту, що випадає, навряд чи вдасться. На думку експертів, один із найімовірніших напрямків для нарощування експорту — Казахстан, де зберігатиметься енергодефіцит ще від двох до п’яти років, особливо взимку. Проте продаж електроенергії в цю країну буде набагато менш маржинальним, ніж у ЄС, зазначають аналітики. Ще один можливий напрямок — Китай, проте істотно збільшити постачання туди поки що немає технічної можливості. Минулого року експорт у КНР становив близько 4 млрд кВт·год за технічної можливості близько 6 млрд кВт·год. При цьому рентабельність постачання в КНР для «Інтер РАТ» обмежується російською державою на рівні 5%.

Отже напад РФ на Україну має ефект падіння збуту електроєнергії, адже європейські країни є солідані  з Україною і не бажають мати справ з агресором.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Loading…

0

Дайджест новин від Forbes

Допома державним органам організувати підбір та призначення на посади державної служби в період дії воєнного стану.