in

Панама далека і близька…

Данило КУРДЕЛЬЧУК, президент Укрінюрколегії, Почесний консул Республіки Панама
Данило КУРДЕЛЬЧУК,
президент Укрінюрколегії,
Почесний консул Республіки Панама

Останнім часом кожен, хто хоча б трохи цікавиться пресою і медіа, без сумніву чув назву екзотичної держави Панама, з огляду на публікацію документів компанії Mossak Fonseca, котра надає в цій країні юридичні послуги іноземному бізнесу. Міжнародний журналістський консорціум, якому надійшли матеріали для вивчення, протягом року, з березня 2015-го, проводив розслідування в кількох десятках країн, бізнес громадян яких згадувався в матеріалах. Найперше це стосувалося бізнесу політиків і державників першої величини. Серед них, на жаль, виявилися й українські політики, тому для нашого читача це є актуальним.

Негативне сприйняття терміну «офшор» у пересічного громадянина базується на його розумінні як способу оптимізації або уникнення сплати податків бізнесом шляхом утворення проміжних фірмінструментів як суб’єктів країни-офшору. І ось тут нам хотілось би зауважити, що ті податкові зловживання, які інкримінують офшорам, перш за все слід адресувати самому іноземному бізнесу, котрий, власне, й вишукує можливості оптимізації/уникнення сплати податків.

Простіше кажучи, не можна звинуватити казино в тому, що його відвідувач свідомо йде на те, аби ризикувати коштами сім’ї, або ресторан, де він замовляє дорогий коньяк.

Отож ми не повинні звинувачувати у всьому Сінгапур, Гонконг, Кіпр або ту ж Панаму, бо їх законодавство передбачає певні податкові пільги для іноземного бізнесу. Претензії слід заявляти і власному законодавцю, котрий дозволяє таку діяльність в іноземних юрисдикціях, а головне, самим бізнесменам, особливо тим, хто поєднує політику й бізнес.

Відомо, що в Україні на рівні уряду затверджується список офшорних зон, що означає офіційну легітимність використання цих юрисдикцій. Інша справа – як використовує той чи інший бізнесмен/ політик такі можливості. Але це вже компетенція національних правових структур і органів. Головне ж, з нашої точки зору, це дотримання самими бізнесменами, й особливо політичним бомондом, який у нас прямо асоціюється з бізнесом, правових і етичних норм поведінки.

Тому той негатив, який вкладається в назву кіпрських або панамських офшорних документів, – безпідставний. Це негатив діяльності – намірів і дій іноземного бізнесу, що прийшов в офшор. Є в наших відносинах один дуже чутливий для України аспект. Він пов’язаний із сумною долею нашого торгового флоту: він, по суті, був знищений після проголошення України незалежною державою. Але залишився людський ресурс. Наші моряки, а це десятки тисяч людей, плавають на суднах під панамським прапором. Є навіть профспілка цих людей. Вони часто звертаються до консульства, бо в них виникають найрізноманітніші ситуації, колізії, запитання. І це – один з українсько-панамських аспектів, які вимагають уваги, і де необхідно докладати немалих зусиль. Із 10 по 13 травня цього року в м. Панама відбудеться конференція Міжнародної асоціації портів та гаваней (IAPH), організатором якої виступила Морська адміністрація Панами.

На сьогоднішній день постійними членами IAPH є 200 портових управлінь, державних та приватних портових операторів із 90 країн світу. Окрім того, близько 150 приватних портових підприємств мають статус асоційованого члена організації.

Постійним членом IAPH від України є TransInvestService Ltd. (TIS) – товариство з обмеженою відповідальністю та іноземними інвестиціями, яке оперує власними вантажними терміналами в Малому Аджалицькому лимані та акваторії порту Південний поблизу Одеси.

На конференцію в м. Панама IAPH запрошує всіх своїх членів – як постійних, так і асоційованих. Щоб взяти в ній участь необхідно було пройти онлайн-реєстрацію та сплатити відповідний збір. Серед питань, які обговорюватимуться в ході конференції – безпека співробітників портів, впровадження екологічних технологій. Вперше за роки існування організації буде проведено Форум жінокспівробітниць портів та портових організацій. Третій день конференції буде присвячено Панамському каналу і його значенню для міжнародного судноплавства та портового бізнесу.

Україна не має свого посольства в Панамі, за зв’язки з нею відповідає за сумісництвом українське Посольство в Мексиці. Мій візаві – почесний консул України в Панамі – нині відсутній. Обговорювалося питання відкриття Посольства України в Панамі, але розгляд його відкладається. Так чи інакше, але ми в Україні маємо розвивати й поглиблювати українсько-панамські зв’язки, будувати їх на міцній договірно-правовій базі, взаємовигідних умовах, відкрито та прозоро, незважаючи на великі відстані між нашими країнами. І сенсаційні публікації «панамських паперів» лише підкреслили цю необхідність.

Днями стало відомо, що п’ять європейських держав – Великобританія, Іспанія, Італія, Німеччина, Франція – домовилися створити спеціальну угоду, спрямовану на боротьбу з негативними явищами в діяльності офшорних зон. Вони не можуть моментально ліквідувати все те, що було й що створене (адже офшори – це утворення глобальних масштабів), але докладуть необхідних зусиль, щоб упорядкувати їхню діяльність, зробити її прозорою. Переконаний, що до них приєднаються й інші країни, а Панама, яка вже, як говорилося, виключена зі згаданого «сірого» списку РАТР, має в цій справі напрацювання й досвід.

Так от, Панама ці недоліки виправила, і РАТР – міжнародна організація, яка ретельно відстежує, як ті чи інші країни борються з відмиванням «брудних грошей» та фінансуванням тероризму, на своєму пленарному засіданні в лютому цього року знайшов достатні підстави виключити Панаму із «сірого» списку (є ще й більш суворий – «чорний»). І це рішення базувалося не на тому, що хтось любить Панаму чи не любить, а на прийнятті панамським парламентом семи законів, якими встановлені нові склади злочинів та запроваджуються нові, більш суворі вимоги щодо діяльності фінансових установ, адвокатських фірм та агенцій нерухомості з метою підвищення прозорості та протидії неадекватному використанню фінансового сектора Панами. Були також узаконені заходи для зміцнення фінансової системи та протидії відмиванню коштів і підтримці тероризму на виконання Дорожньої карти, підготовленої в співпраці з РАТР. Ця впливова організація визнала, що Панама більше не підлягає моніторингу. Отже, публікація в ЗМІ документів Mossak Fonseca – це не скандал країни Панама.

Прийнявши згадані закони, панамська влада хоче цим підкреслити, що, зі свого боку, вона зробила все від неї залежне. Але вона не може контролювати людей, які входять у Панаму з їх намірами і планами.

Офшор, до речі, специфічний інструмент, що використовується політиками. Згадаймо, як минулої весни хтось із наших політиків включив до списку офшорів – «сіру зону і чорну диру» Австрійську Республіку(?!). Три місяці було потрібно, щоб виправити цей ганебний факт, навіяний північним вітром…

І на закінчення про Панаму. Якраз на початку весни ми отримали інформацію про експорт до цієї далекої країни майже 10 тисяч літрів чудового березового соку з Маневицького лісгоспу на Волині. Уявіть собі цей продукт, що попри всі складності транспортування і збереження вже третій рік поспіль користується попитом у далекій Панамі. Адже ще в 2013 р. був укладений договір з фірмою «Voxtown Corporation» з Панами на поставку консервної продукції. Отож, Панама не така вже й далека…

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Державний контроль у сфері господарювання

НАБУ взялося за посадовців ДФС