in ,

Що робити, коли роботодавець затримує зарплату

Зарічний районний суд міста Суми пояснив, що робити, коли роботодавець затримує зарплату

Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом (ст. 43 Конституції). Працівник має право на оплату своєї праці на підставі укладеного трудового договору (ст. 21 Закону України «Про оплату праці»).

Оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов’язань щодо оплати праці. (ст. 15 Закону України «Про оплату праці»).

Але якщо факт невиплати заробітної плати уже трапився, спочатку краще обговорити дане питання з керівництвом, яке має розповісти про причини і назвати конкретні терміни видачі заробітної плати. Адже досить часто невеликі затримки від роботодавця не залежать. Може виникнути затримка при переказі грошей, проблема з розрахунковим рахунком підприємства (наприклад, у зв’язку з анулюванням ліцензії у банку) та інше. В такому випадку треба просто обговорити дане питання. Найімовірніше, зарплата в найближчий час (виходячи з масштабів проблеми) буде виплачена.

Якщо ж порозуміння з керівництвом досягти не вдалося, можна звернутися до Державної служби України з питань праці. Держслужба працює саме для забезпечення виконання законодавства про працю та здійснення контролю за його дотриманням. Інспектори праці мають право проводити перевірки тільки тоді, коли у них є письмове обґрунтування. Тож колективу необхідно написати до трудового органу письмову заяву в довільній формі.

Також один із напрямків роботи прокурорів є нагляд за додержанням та правильним застосуванням трудових прав українців. Прокурор має право провести перевірку для застосування необхідних санкцій стосовно недобросовісного роботодавця. За підсумками перевірки прокуратура може ухвалити рішення щодо усунення виявлених порушень.

Також можна звернутися до суду з позовом про стягнення заборгованої заробітної плати та відшкодування завданої її невиплатою шкоди. Відповідачем за такими позовами має бути підприємство, установа чи організація, а не керівник, який може бути притягнутий до відповідальності. Не забувайте, що позовна заява може містити вимогу не тільки про повернення суми заборгованості, але й про нарахування пені.

Якщо заробітна плата вам нарахована, проте не виплачена, то Ви можете звернутися до суду в порядку наказового провадження з метою отримання судового наказу про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати (ст. 161 Цивільного процесуального кодексу України).

У заяві про видачу судового наказу повинно бути зазначено:

— найменування суду, до якого подається заява;

— повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові) (для фізичних осіб) заявника і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України заявника та боржника, реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника та боржника (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта заявника та боржника (для фізичних осіб — громадян України), а також офіційні електронні адреси та інші дані, якщо вони відомі заявнику, які ідентифікують боржника;

— ім’я (прізвище, ім’я та по батькові) представника заявника, якщо заява подається представником, його місце проживання або місцезнаходження;

— вимоги заявника і обставини, на яких вони ґрунтуються;

— перелік доказів, якими заявник обґрунтовує обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Зразок заяви про видачу судового наказу про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати можна переглянути на сайті Зарічного районного суду м. Суми в розділі Громадянам. Зразки позовних заяв та заяв про видачу судового наказу доступні за посиланням.

Джерело: ЮВУ

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Під вибори можливі спроби арешту керівництва НАБУ

Ціна війни для Путіна. Чи по кишені Росії ескалація