in

Україна може стати тигром, як що держава буде солідарна зі своїм народом

Ця моя колонка підсумовує 2021 рік — непростий для країни і кожного з нас, особливо тих, які ще й займаються бізнесом. Водночас, попри реальну загрозу уже неприкритої агресії Росії,  внутрішньополітичний розгардіяж, драконівські тарифи на тепло з донарахуваннями, газ, воду, новий курс долара і здорожчання новорічного столу і загалом усього продуктового набору, все ж хочеться говорити про приємне. Про неприємності, а їх 2021-й приніс нам усім чимало, поговоримо після свят, коли, так би мовити, зберемося з духом.

 

Тому з приємного прикладу двадцятирічної давнини і почну. Свого часу українська делегація видавців, перебуваючи у 2002 році на книжковому ярмарку у Франкфурті-на-Майні, змушена була оселитися далеко від місце поведення форуму й кожного ранку всі ми добиралися до ярмарку звичайною німецькою маршруткою. Як не дивно, але працював на ній наш земляк з Миколаївщини — завжди одягнений у водійський дрес-код, кожному вручав по розрахунку квиток, а сам був — одна галантність. У розмові він запевняв, що кожен український маршрутник має так виглядати. Його мікроавтобус був в ідеальному стані, кругом чистота і блиск. За словами нашого співрозмовника, у німців без культурного, фахового обслуговування пасажирів а, головне, без сплати податків, — ніяк. Водійського бізнесу тут можна позбавитися за одне порушення.

З тих пір минуло 20 років, які ми пережили по-різному. Щось нажили, чомусь навчилися, хоча й не повною мірою. Але на наших відремонтованих дорогах дивитися на маршрутки чомусь не хочеться, а їздити в них — тим більше. Спробуйте спитати про квиток у водія, який сидить у замасляній робі в своєму або орендованому замурзаному мікроавтобусі – почуєте у відповідь все, що він про вас думає. Бо той же квиток – це зайвий контрольний примірник оподаткування, за нього ж звітувати треба. Адже це й ознака реєстратора розрахункових операцій (РРО), проти яких ті самі водії маршруток і не лише вони — категорично проти. Бо якщо використовується РРО, то все стане відомо, хто і скільки отримує з цього — господар маршрутки, водій, а, можливо, й чиновник, який їх має контролювати. Водночас приємно те, що правила потроху починають змінюватися. У цьому році вимоги податковго закону мають вирівняти права та обов’язки всіх учасників ділового обороту: фізичних і юридичних осіб, ФОПів усіх категорій. В Україні їх левова частка вже перевищує ліміти свого обороту, тож має перейти з другої групи єдиного податку на третю. Деякі з них взагалі не можуть вважатися дрібним бізнесом, але використовують єдиний податок для того, аби сплачувати менше в держказну. Наразі ФОПів повною мірою використовують окремі гіганти трейдерських компаній. Як наслідок, спотворюється справедлива конкуренція на ринку, бюджет недоотримує десятки мільярдів гривень. Завдяки ФОПам, які не видають чеки, в країні може поширюватися контрабанда, підроблені або неякісні продукти. Переконаний, що запровадження обов’язкових РРО дозволить значно скоротити обсяги тіні в торгівлі. Із розумінням варто поставитися до самозайнятих осіб, які мають оборот до 1 млн грн на рік і не наймають співробітників, вони, як і раніше, можуть не використовувати ці самі РРО.

Хоча зрозуміло, що до німецького порядку як на наших дорогах, так і в житті, нам ще далеко. Посилення цього порядку має привести до покращення загального  добробуту. Саме таку ідею закладали в зміни до Податкового кодексу, адже збільшення надходжень до бюджету надає реальну можливість збільшити платню лікарям, вчителям, іншим бюджетозалежним працівникам. Звітують про отримання солідного прибутку найбільші державні компанії, банки, а також структури, що належать олігархам. Приємна новина очікує й студентів, бо для них, починаючи з 2017 року, вперше підвищуються стипендії (для всіх категорій) приблизно в 1,5 раза. А для учнів  установ профтехосвіти збільшення стипендії очікується з 490 до 1 250 гривень, тобто майже в 3 рази.

Змушені будуть підвіщувати зарплату і бізнес-структури, адже мінімалка вже в 6 500 гривень. Це найменше, на що вони можуть розраховувати. Тепер треба крутитися й збільшувати продукування книг, обладнання, товарів та шукати нові ринки для продажів. Отже, рік водяного тигра буде напружений й активний. Головне, не втратити при цьому здоровий глузд та слідкувати за розрахунками, щоб нас не поглинули борги та несплачені кредити, а в зарплатних відомостях була збільшена платня, премії та розрахунки за дивіденди.

Зрештою, ми, українці, — витривалий народ, і цей період переживемо. Головне, щоб у нас не згасло бажання змінювати країну і самих себе. З Новим роком! Будьмо всі по своєму щасливі.

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

СТВОРЮЄМО ЧУДОВИЙ НАСТРІЙ. УЛЮБЛЕНІ НОВОРІЧНІ ПІСНІ

Ре.йтинг подій 2021 року. Міністерство юстиції звітує