Україна сподівається обміняти своїх солдатів, що виходять з оточення, але в Росії виступають проти цього
Один із найзатяжніших епізодів російської спеціальної військової операції в Україні близький до розв’язки. Міноборони РФ оголосило про початок здачі в полон українських військових та бійців підрозділу «Азов», заблокованих на заводі «Азовсталь» у Маріуполі. Інформацію підтвердили у Києві, назвавши це «гуманітарною операцією», результатом якої буде обмін полоненими. У Москві таке трактування заперечують. Навпаки, у Держдумі активно виступають проти обміну азовців. У кожному разі, кожна сторона трактує події у Маріуполі на свою користь.
“Вчора почалася здача в полон бойовиків націоналістичного підрозділу “Азов” та українських військовослужбовців, заблокованих на заводі “Азовсталь” у Маріуполі”, – заявив у вівторок вранці представник Міноборони РФ Ігор Конашенков. За його словами, «минулої доби склали зброю і здалися в полон 265 бойовиків, у тому числі 51 тяжко поранений». Пан Конашенков додав, що «усі, хто потребує медичної допомоги, направлені для лікування в лікарню міста Новоазовська Донецької народної республіки». З українських ЗМІ та російських Telegram-каналів відомо, що здорових полонених відвезли до населеного пункту Оленівка, яке також знаходиться на території ДНР.
Домовленість про вихід бійців з «Азовсталі» було досягнуто внаслідок переговорів російських військових із представниками українських військовослужбовців у понеділок вдень. Після цього було відкрито гуманітарний коридор, а українська сторона розмінувала підходи до підвалів заводу, де понад місяць ховалися бійці та громадянське населення. Нагадаємо, що операцію з евакуації дітей, жінок та старих людей з «Азовсталі» було завершено 7 травня за сприяння ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста. У вирішенні питання з військовими обійшлося без прямої участі цих структур.
У вівторок у Кремлі зазначили: президент РФ Володимир Путін раніше гарантував, що з військовослужбовцями, які здали в полон, будуть звертатися відповідно до міжнародних конвенцій.
«Тема звільнення бойовиків та військових, які засіли на території «Азовсталі», піднімалася в ході багатьох телефонних розмов президента з боку його співрозмовників, а також у ході особистих контактів», — сказав прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков. У свою чергу глава МЗС РФ Сергій Лавров назвав вихід поранених з «Азовсталі» прикладом того, що Москва завжди готова вирішувати гуманітарні питання під час бойових дій в Україні.
Водночас в Україні вихід бійців із «Азовсталі» здаванням у полон не називають. Командир «Азова» Денис Прокопенко ще в понеділок увечері заявив, що «з метою збереження життя весь Маріупольський гарнізон виконує затверджене рішення вищого військового командування та сподівається на підтримку українського народу». Він також додав, що виконання поставленого завдання та збереження максимально можливої чисельності особового складу — «це і є найвища планка управління військами».
Суть згаданого паном Прокопенком завдання пояснила наступного дня заступник міністра оборони України Ганна Маляр: «Завдяки обороні, які здійснюють захисники Маріуполя, було не допущено перекидання супротивником угруповання — близько 20 тис. особового складу… І головне — оборона Маріуполя дала нам критично важливий час для створення оборонних рубежів, формування резерву та інших дуже важливих дій воєнної операції».
А віце-прем’єр України Ірина Верещук назвала те, що сталося на заводі «Азовсталь», «гуманітарною операцією» і додала, що вона триває. При цьому пані Верещук написала лише про «евакуацію» 52 важкопоранених (цифра розходиться із зазначеної Міноборони РФ). “Після стабілізації їхнього стану ми їх обміняємо на російських військовополонених”, – написала вона у своєму Telegram-каналі. Про долю інших, що вийшли із заводу, Ірина Верещук не згадала, як і про те, що буде з тими, хто залишився на «Азовсталі».
Виступив на тему і президент Володимир Зеленський. «Хочу наголосити: українські герої потрібні Україні живими. Це наш принцип. Думаю, ці слова зрозуміє кожна адекватна людина»,— сказав він, мабуть передбачаючи думку тих, хто може сприйняти бійців у полон як поразку.
Таку думку, зокрема, висловив журналіст і один із членів делегації України у тристоронній контактній групі з Донбасу Сергій Гармаш. «Вимушене здавання в полон намагаються подати як перемогу. Адже це не перемога. Це вимушений крок для порятунку життя людей, який не гарантує їм ні безпеки, ні свободи. Нагадую: їх вивезли на територію, яку контролює ворог!» — написав він у Facebook (належить корпорації Meta, визнаної екстремістською організацією та забороненою в РФ). Пан Гармаш також наголосив, що з російської сторони про обмін українських військових ніхто не каже.
Справді, у Москві офіційно про плани обміну полоненими не повідомляли. Більше того, у вівторок у Держдумі РФ порушили питання про заборону обміну «азовців» на полонених росіян. Про це заявив речник нижньої палати парламенту В’ячеслав Володін і доручив підготувати думському комітету з оборони проект відповідної ухвали. Водночас Генпрокуратура РФ вимагає визнати «Азов» терористичною організацією та заборонити його діяльність у Росії. Верховний суд планує розглянути цю вимогу 26 травня. У разі схвалення за сам факт участі у діяльності підрозділу «Азов» бійцям загрожуватиме від 10 до 20 років в’язниці (відповідно до ст. 205.5 Кримінального кодексу РФ), а за створення структури — довічне ув’язнення. Однак у примітці до статті сказано: якщо особа добровільно припинила участь у цій організації та не чинила інших злочинів, то її кримінальне переслідування припиняється.
Зазначимо, що поки що ініціатива не схвалена, а відповідно, не застосовується до тих, хто вже здався в полон. За словами юристів, вона розрахована на майбутнє з огляду на популярність «Азова» в Україні та його боєздатність. У будь-якому випадку всі, хто здався в полон, проходять процедуру фільтрації та перевірки.
У Слідчому комітеті РФ повідомили, що “в рамках розслідування кримінальних справ військові “Азова” поки будуть проходити як свідки”.
За публікаціями у ЗМІ.
Коментарі
Loading…