in , ,

Венеційська комісія спільно з БДІПЛ/ОБСЄ підготували та оприлюднили експертний висновок щодо відповідності законопрєкту про непроведення виборів та референдумів на окремих територіях України.

Під час кампанії місцевих виборів 2020 року у 18 територіальних громадах на Донбасі, що межують з лінією розмежування, не було проведено місцеві вибори

Венеційська комісія спільно з БДІПЛ/ОБСЄ підготували та оприлюднили експертний висновок щодо відповідності законопрєкту про непроведення виборів та референдумів на окремих територіях України.

Про це повідомляє “Європейська правда”, яка ознайомилась з текстом висновків.

Мова про проєкт закону “Про вдосконалення процедури встановлення неможливості проведення загальнодержавних та місцевих виборів, всеукраїнського та місцевого референдумів на окремих територіях та виборчих дільницях”.

Оцінити законопроєкт попросив ​​Андрій Клочко, голова комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

В цілому експерти назвали позитивним підхід законопроєкту, спрямований на розширення правової бази, щоб включити до неї вибори на національному рівні на додаток до місцевого рівня, а також референдуми, і таким чином прагнути створити всеосяжну та послідовну правову базу.

Вони наголосили, що запропонована нормативно-правова база дозволяє ухвалити рішення не проводити місцеві чи національні вибори або референдуми на певних територіях, на яких зокрема було створено цивільно-військові адміністрації. При цьому експерти підкреслили, що право на участь у загальних, вільних та справедливих виборах є одним з найважливіших політичних прав людини.

На думку Венеційської комісії та БДІПЛ, держава має право приймати рішення про тимчасове призупинення проведення виборів з міркувань безпеки. Однак тривале зупинення або скасування виборів чи голосування на певних територіях може призвести до необґрунтованого порушення права голосу та права бути обраним.

“У будь-якому разі, чи то щодо скасування, чи щодо тимчасового призупинення виборів/голосування, відповідна правова база повинна зберігати всеосяжні принципи верховенства права та відповідати критеріям пропорційності та неупередженості.

Необхідно чітко зазначити, що захист виборчих прав має першорядне значення, і що в принципі вибори/референдуми мають проводитися на всіх територіях, що розглядаються, як і в інших частинах країни; будь-які винятки із цього принципу повинні бути добре обґрунтовані та підлягати ефективному судовому нагляду.

Проєкт поправок необхідно доопрацювати для відповідності цим вимогам”, – заявили у “Венеційці”.

Експерти наголосили, хоча запропоновані поправки мають деякі позитивні риси, вони також містять положення, які відхиляються від міжнародних стандартів і порушують можливі питання конституційності.

Крім того, деякі прогалини та неясності у запропонованих положеннях можуть підірвати правову визначеність та узгодженість застосовної правової бази.

“Необхідно привести проєкт поправок у відповідність до міжнародних стандартів, щоб усунути недоліки, виявлені на попередніх виборах, та створити послідовний та всеосяжний правовий механізм, який збереже незалежність та об’єктивність ключових рішень, пов’язаних з виборами”, – йдеться у висновках.

Ці висновки були ухвалені Венеційською комісією на її 129-му пленарному засіданні 10-11 грудня.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Протягом січня – листопада 2021 року ВРП прийняла рішення про звільнення 192 суддів

Напередодні Дня працівників суду була проведена церемонія складення присяги новопризначеними суддями, яка відбулася в Офісі Глави держави.