in ,

ВЕРХОВНИЙ СУД ВИЗНАЧИВСЯ З МОЖЛИВІСТЮ СТЯГНЕННЯ НЕОТРИМАНОГО ДОХОДУ

У своїй постанові від 11 листопада 2021 року у справі №  910/7511/20 ВСУ висловив   принципову позицію з дискусійного питання –  визначення і стягнення відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди. Тривалий час судова практика з цього питання відзначалася суперечливістю і непослідовністю.

За наведеною справою попередні судові інстанції відмовили позивачу у стягненні відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди (неотриманого доходу).

Під час розгляду касаційної скарги ВСУ зазначив, що справедливе відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди за наявності доведеності протиправної поведінки заподіювача збитків та причинного зв`язку між збитками та протиправною поведінкою є одним із ефективних засобів захисту порушених прав кредитора, адже сама лише констатація у судовому рішення порушення прав кредитора (позивача) не завжди може бути достатньою для того, щоб захист міг вважатися ефективним.

Відтак, при визначенні розміру збитків у вигляді упущеної вигоди слід керуватися такими критеріями її розрахунку (обчислення) як: 1) звичайні обставини (умови цивільного/господарського обороту); 2) розумні витрати; 3) компенсаційність відшкодування збитків.

Тому при визначенні (обчисленні) розміру упущеної вигоди першочергове значення має врахування критерію звичайних обставин (умов цивільного/господарського обороту), за яких кредитор мав достатні очікування на отримання відповідного доходу в разі належного виконання боржником своїх обов`язків.

При цьому звичайними обставинами (умовами цивільного/господарського обороту) фактично є типові (нормальні) обставини (умови) комерційного обігу (функціонування ринку), а не теоретично, потенційно можливі, особливо сприятливі ситуації, що мали місце під час неналежного виконання боржником своїх обов`язків.

На підтвердження розміру упущеної вигоди (неотриманого доходу) від послуг з охорони  судам надано висновок експерта  Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса.

Верховний суд скасував оскаржуване позивачем рішення  у частині відмови в задоволенні позову про стягнення збитків у розмірі упущеної позивачем вигоди (недотриманого доходу) та в цій частині справу направив на новий розгляд.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Інформація про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг опрілюднюється на порталі ДПС.

З початку 2021 року Вища Рада Правосуддя розглянула 307 повідомлень про втручання у діяльність суддів