Україна стала одним із світових лідерів з імпорту озброєнь та військової техніки
Такі висновки містяться у новій доповіді Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI). Крім того, з огляду випливає, що США продовжують нарощувати свою частку глобального експорту озброєнь і досягли показника 43%. Втім, у «Рособоронекспорті» Ъ сказали, що інститут не має доступу до достовірної інформації про експорт російської зброї і насправді інтерес до неї у світі зараз «найвищий».
У понеділок SIPRI оприлюднить огляд світового ринку експорту озброєнь та військової техніки (“Ъ” ознайомився з ним заздалегідь). Такі доповіді інститут публікує щорічно, порівнюючи показники минулої п’ятирічки (цього разу це 2020–2024 роки) із попередньою (2015–2019). Головна новина цьогорічної доповіді: Україна вперше стала найбільшим у світі імпортером озброєнь. Її постачають 35 держав світу (SIPRI враховує у своїх розрахунках сам факт постачання озброєнь незалежно від того, були вони куплені, придбані в кредит чи передані безоплатно). У першій трійці постачальників зброї та техніки в Україну США (45% поставок), Німеччина (12%) та Польща (11%).
Вийшовши на 8,8% імпорту всієї експортованої у світі зброї, Україна за цим показником обігнала таких традиційних лідерів, як Індія, Катар, Саудівська Аравія та Пакистан.
Порівняно з 2015–2019 роками імпорт озброєнь Україною у 2020–2024 роках збільшився майже у 100 разів. У результаті вона виявилася єдиною європейською країною в першій десятці світових лідерів з імпорту озброєнь, хоча багато європейських країн-членів НАТО за минулі роки також помітно наростили імпорт озброєнь.
Змінилася, як стверджується у доповіді, і перша трійка країн-експортерів озброєнь. Згідно з ним, у США вже 43% ринку (що на 1% більше попереднього показника). А ось на другому місці з 9,6% нібито розташувалася Франція. У минулорічній доповіді експерти SIPRI хоча теж ставили її на друге місце, але з застереженнями, оскільки і вона, і Росія, за їхньою оцінкою, займали по 11% ринку (див. “Ъ” від 11 березня 2024). Тепер на Росію, за їх оцінкою, припадає лише 7,8% ринку. На четвертому та п’ятому місцях у світі з експорту озброєнь Китай та Німеччина відповідно. Їхні показники за минулі п’ять років, за оцінкою SIPRI, теж знизилися. США, як випливає з доповіді, у 2020–2024 роках постачали озброєння у 107 країн, Франція — у 65, а Росія — у 33.
Порівняно з 2015–2019 роками США наростили свою частку світового ринку експорту озброєнь з 35% до 43% — насамперед за рахунок постачання до Європи (зокрема України). При цьому, як очікують укладачі огляду, цей показник і надалі зростатиме, оскільки у США багато контрактів з європейцями, постачання за якими ще не відбулося. Так, на кінець 2024 року європейські країни додатково замовили у США 472 бойові літаки та 150 вертольотів.
Росія ж, як стверджується в доповіді, опустилася з 21% до 7,8% минулої п’ятирічки порівняно з попередньою. “Зниження, ймовірно, пов’язане перш за все з рішенням Росії віддати перевагу виробництву основних видів озброєнь для власних збройних сил, а не для експорту, наслідками багатосторонніх торгових санкцій, введених проти Росії, і посиленням тиску з боку США та їх союзників на держави, які бажають придбати російську зброю”, – вважають автори.
Загалом, за підрахунками SIPRI, у 2020–2024 роках 64 держави постачали основні види озброєнь за кордон. Під цим терміном SIPRI має на увазі бойові літаки та гелікоптери, кораблі, зенітні ракетні комплекси, танки, броньовані транспортні засоби, а також артилерію. Імпортували ці види озброєнь 162 країн.
Обсяг ринку військових технологій у РФ зростав до 300 млрд рублів
Російські експерти завжди закликали сприймати доповіді SIPRI з певною часткою скепсису, оскільки інститут спирається виключно на дані з відкритих джерел, тоді як і до 2022 року далеко не вся інформація про укладені Росією контракти зброї публікувалася.
Зараз же в «Рособоронекспорті» (єдиному в Росії державному посереднику з експорту та імпорту всього спектра продукції, технологій і послуг військового та подвійного призначення) заявили, що перестали сприймати аналітику SIPRI всерйоз у зв’язку з «добровільним входженням стокгольмського інституту в обійму антиросійських».
«Інститут не мав, немає і ніколи не матиме доступу до достовірних даних про експорт російської зброї — цю інформацію не знайти у відкритих джерелах, вона є закритою, — сказали в організації.
За публікаціями у ЗМІ.
Коментарі
Loading…