in , ,

Європа ховається від Росії дедалі більше

Через війну з Україною у Євросоюзі виникли наміри щодо необхідності запровадження заборони на видачу віз — насамперед туристичних — для росіян. З такою ініціативою виступив під час візиту до Києва глава МЗС Естонії Урмас Рейнсалу. А в уряді Фінляндії визнали, що вже шукають способів обмеження видачі віз громадянам РФ. Причому такий крок додасть владі очок: згідно з результатами нового опитування його підтримають 58% фінів. На загальноєвропейському рівні тему “делібералізації візового режиму” для росіян, як очікується, обговорять 31 серпня глави МЗС країн ЄС.

Зокрема пропонується внести до наступного санкційного пакета заборону на видачу росіянам шенгенських віз запропонував, будучи в Києві, глава МЗС Естонії Урмас Рейнсалу. “Ми повинні підвищити ціну російської агресії за допомогою додаткових санкцій, зброї та все більшої ізоляції Росії”, – сказав він агентству Bloomberg. І додав, що напередодні, 3 серпня, обговорив цю тему із президентом України Володимиром Зеленським.

Наприкінці липня пан Рейнсалу вже виступав із такою ініціативою, обіцяючи порушити питання 31 серпня на неформальному засіданні глав МЗС країн ЄС, яке пройде в Чехії. Тоді ж свого колегу підтримав Міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс.

Нагадаємо, що в Євросоюзі перебувають 27 держав, проте не всі вони входять до Шенгенської зони, що налічує 26 учасників. При цьому чотири країни — Швейцарія, Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн, які видають шенгенські візи, не є членами ЄС.

Повна заборона на оформлення в’їзних документів для росіян у масштабах усього ЄС навряд чи здійсниться. «Завжди є групи людей, яким потрібно давати візи. Це гуманітарні випадки, члени сім’ї (громадян країн ЄС. – “Ъ”), журналісти та дисиденти», – пояснювали раніше у Єврокомісії фінському виданню Helsingin Sanomat. Тим часом суворих заборон на обмеження видачі туристичних віз у нормативних документах немає.

Однією із перших за позбавлення всіх володарів російських паспортів права відвідувати Євросоюз ще півроку тому виступила Бельгія. У квітні накласти «рішучі санкції на російське суспільство» закликав прем’єр Польщі Матеуш Моравецький. 29 липня речник польського уряду Петро Мюллер знову підтвердив повну підтримку Варшавою подібних ініціатив.

Окремі країни вже активно посилюють візову політику, а найчастіше фактично її згортають. Першою державою ЄС, яка припинила видачу віз усім росіянам (за винятком тих, хто звертається «з гуманітарних міркувань»), ще в лютому стала Чехія: вона закрила генконсульства в Санкт-Петербурзі та Єкатеринбурзі. Також Прага призупинила оформлення видів проживання. Поки що чеська заборона діє до березня 2023 року. Цей приклад майже відразу наслідували країни Балтії — Литва, Латвія і, з невеликою затримкою порівняно з сусідами, Естонія. Ці держави також залишили «гуманітарну» лазівку. Крім того, стало практично неможливо отримати польський та румунський «шенген». Данія призупинила оформлення документів на території Росії, дозволивши, щоправда, подавати заяви до візових центрів королівства в інших державах регіону.

Тим часом саме країни Балтії, Чехію та Польщу директор консульського департаменту МЗС РФ Іван Волинкін ​​в інтерв’ю ТАРС окреслив держави, які фактично повністю зупинили оформлення віз російським громадянам.

Він не виключив, що тенденція може посилитися і призвести до повного припинення видачі росіянам документів для в’їзду в Шенгенську зону. Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков ще 26 липня запевнив: у разі реалізації такого сценарію з боку Москви обов’язково піде реакція у відповідь.

Дискусії справді розгортаються у дедалі більшій кількості країн ЄС. Так, за зупинення надання «шенгену» мандрівникам із РФ на місцевому рівні 25 липня виступили провідні партії Фінляндії. 4 серпня це питання було обговорено на засіданні кабінету міністрів. Як запевнив фінський міністр закордонних справ Пекка Хаавісто за підсумками зустрічі, у Гельсінкі «є способи обмежити видачу туристичних віз громадянам Росії», і зараз триває обговорення, як саме це реалізувати. Раніше повідомлялося, що МЗС Фінляндії розробило шість варіантів обмеження туризму з РФ.

На цьому фоні телекомпанія Yle у четвер опублікувала результати опитування, згідно з яким за припинення видачі віз мандрівникам із Росії виступають 58% респондентів, проти 24%, 18% не визначилися.

Найбільш радикальними виявилися жителі прикордонних з РФ регіонів на сході та півночі держави.

Втім, незважаючи на такі тенденції, більшість країн Євросоюзу продовжують оформляти візи громадянам РФ у штатному режимі — якщо не брати до уваги великі черги, викликані простоєм під час пандемії COVID-19, а також скороченням персоналу низки посольств і консульств внаслідок «дипломатичної війни» між Росією. та Заходом.

Які наслідки призведе відмова ЄС надавати шенген
На думку програмного директора Російської ради з міжнародних справ, доцента МДІМВ Івана Тимофєєва, не можна виключати ні повного скасування видачі віз для росіян, ні ухвалення подібних рішень все більшим числом окремих країн ЄС. По-перше, такі заклики продовжують звучати. По-друге, сама політична обстановка та контекст не покращуються, нові санкційні пакети будуть. А це одна із опцій Євросоюзу для наповнення цих пакетів. Інша річ, що тут є коридор для рішень. Можна, припустимо, заборонити видавати візи повністю, а можна зробити якісь застереження», – пояснив експерт. На його думку, треба також враховувати, що до лютого 2022 року в ЄС було встановлення на збереження діалогу з російським громадянським суспільством, і зараз багато залежатиме від того, наскільки ця парадигма змінюється. “Тому варто досить серйозно ставитися до можливості делібералізації візового режиму – якщо не скасування віз, то посилення процедури їх отримання”, – сказав Іван Тимофєєв.

За публікацією ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Програми допомоги від країн ЄС

В росії вчительку англійської засуджено за ніби поширення фейків про російську армію