in

Загальні аспекти процесу визнання фізичної особи недієздатною

Простими словами цивільна дієздатність – це розуміння своїх дій та змога керувати ними фізичною особою. Згідно з Цивільним кодексом України цивільна дієздатність – це змога особистості своїми певними діями самостійно здобувати та реалізовувати правочини та цивільні обов’язки.

Змінити статус людини у цьому контексті, позбавити її дієздатності можна лише шляхом визнання особи недієздатною у судовому порядку. Недієздатність особи зазвичай характеризується такими складовими: хронічний, стійкий психічний розлад, відсутність змоги у людини усвідомлювати свої дії та, відповідно, відсутність можливості керувати ними.

Загальні аспекти визнання особи недієздатною

Такі справи ведуть місцеві суди загальної юрисдикції в межах окремого впровадження. Основним аспектом цієї категорії справ є те, що члени родини, близькі родичі, представники органів опіки і піклування чи установ з психіатричної допомоги, де лікується людина, можуть звернутися до суду із заявою про визнання фізичної особи недієздатною.

Заява повинна включати обставини, які вказують на хронічну, стійку психічну хворобу, яка унеможливлює спроможність людини розуміти сенс своїх дій, спроможність керувати ними. За загальним правилом подібні відомості повинні бути підтвердженні документально: медичні документи з лікувальних закладів, де знаходилась / знаходиться персона, покази свідків, документи правоохоронних органів щодо неадекватності людини тощо.

Ключові моменти судового процесу

Ключовими моментами при визнанні особи недієздатною вважаються:

  • Призначення опікуна. Процедура встановлення недієздатності і закріплення за особою опікуна може відбуватися як в єдиному судовому розгляді (разом із визнанням особи недієздатною), так і окремим судовим процесом. Опікун відповідальний за шкоду, заподіяну своїм підопічним.
  • Судовий процес. На суді має бути присутня сама персона, яку планують позбавити статусу цивільної дієздатності, та представник від органу опіки та піклування. Але можливість людини прибути до суду та взяти участь у засіданні розглядається індивідуально. Також нерідко судові засідання відбуваються у режимі відеоконференції, якщо людина знаходиться в лікувальному закладі. Термін дії рішення визначається судом, та має становити не більше двох років.
  • Судово-психіатрична експертиза. Дана процедура дозволяє оцінити психічний стан особи, її здатність оцінювати свої дії, керувати ними. Мета цих заходів – з’ясувати чи наявні підстави для позбавлення людини дієздатності.
  • Наслідки встановлення недієздатності. В цьому випадку людина втрачає права на вчинення будь-яких правочинів. Від моменту позбавлення цивільної дієздатності саме опікун має вчиняти правочини в інтересах підопічного. Слід зазначити, що опікун позбавлений права вчиняти певні правові дії: укладати з підопічним юридичні угоди, здійснювати дарування, видачу письмових зобов’язань від імені свого підопічного тощо.
  • Продовження / скасування дії судового рішення. Для пролонгації статусу недієздатності підопічного опікун повинен звернутися до того ж суду із відповідним клопотанням. Щодо відновлення цивільної дієздатності, то воно відбувається після звернення самої особи, членів родини, представника органу опіки згідно з відповідним рішенням суду. Підставою для такого звернення зазвичай є відповідний висновок судово-психіатричної експертизи, інші медичні документи.

Джерело: За матеріалами Адвокатського об’єднання АЛЬВА ПРАЙВЕСІ.

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Рулетка

Найпопулярніші освітні платформи для організації дистанційного навчання