in , ,

Засуджені звертаються по допомогу не лише щодо кримінальних справ, за які відбувають покарання, а й вирішують інші життєві питання

В Україні усі засуджені до позбавлення волі мають право на правничі послуги: як на консультації, так і на захист, представництво інтересів у судах, інших державних органах, складення документів процесуального характеру. 

Ці люди звертаються по допомогу не лише щодо кримінальних справ, за які відбувають покарання, а й вирішують інші життєві питання: отримують документи, розлучаються, успадковують майно тощо.

Чому надавати допомогу засудженим важливо

Засуджені люди, які відбувають покарання у місцях несвободи, володіють всіма правами, гарантованими Конституцією та законами України, за винятком обмежень, встановлених кримінальним та кримінально-виконавчим законодавством і зумовлених порядком відбування кримінального покарання.

Українське законодавство гарантує їм і доступ до правничої допомоги, оскільки Україна, як і інші демократичні держави, що керуються принципами верховенства права, дотримується норм міжнародних конвенцій, зокрема Європейської конвенції з прав людини.

Оскільки засуджені відбувають покарання у місцях несвободи — вони ізольовані від суспільства та часто у них немає коштів для оплати захисту їхніх прав. Тож вони мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу.

Із чим звертаються

З початку січня по листопад 2023 року до системи безоплатної правничої допомоги по усі види послуг звернулось понад 4,5 тисяч засуджених.

«З моєї практики приблизно 45-50% засуджених звертаються з питань кримінального права. Їх цікавить повторний розгляд їхньої справи, подання апеляційної чи касаційної скарги. Решта звернень стосуються, здебільшого, цивільного, сімейного та спадкового права. Цьогоріч засуджених цікавили й питання амністії, помилування та служби в ЗСУ», — розповідає юрист Збаразького бюро правничої допомоги Анатолій Козак.

Загалом з січня по листопад 2023 року засуджені близько 2100 разів отримували вторинну правничу допомогу. Система БПД видала майже 1000 доручень адвокатам з питань кримінального права та понад 1100 — з цивільного та адміністративного права.

Як звертаються

В установах виконання покарань працюють консультаційні пункти доступу. Під час прийому онлайн чи офлайн юристи системи БПД надають засудженим персональні правові консультації. Робота таких точок доступу до БПД в установах запланована не рідше 1 разу на квартал, але часто через попит консультаційний пункт може працювати  щомісяця. Графік роботи консультаційного пункту засуджені можуть дізнатися в адміністрації.

«Більшість звернень від засуджених до системи БПД готується якраз під час роботи консультаційних пунктів в установах виконання покарань, або за її результатами. Юристи консультують засуджених усно, а якщо таких роз’яснень недостатньо — готують детальну письмову консультацію, яку потім скеровують до установи для передачі засудженому. Тож критично необхідним є також  налагодження взаємодії та комунікації з працівниками адміністрації установ, які безпосередньо працюють із засудженими», — розповідає завідувач сектору організації надання безоплатної правової допомоги особам, які знаходяться в місцях несвободи Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги Олександр Кузик.

Щоб отримати послуги захисту або представництва у суді, засуджений має написати заяву про це і передати адміністрації установи. Адміністрація підготує супровідний лист, що цей засуджений справді відбуває покарання в їхній установі, а отже має право на такі послуги, та відправить ці документи до системи БПД.

Фахівці системи БПД опрацьовують ці документи та ухвалюють рішення про надання/відмову у наданні. Призначений адвокат чи юрист має упродовж 5 днів провести перше конфіденційне побачення з засудженим, щоб обговорити деталі звернення.

Приклади допомоги засудженим

Розірвати шлюб

Василь та Наталя одружились у 2018 році. Спочатку все було добре, подружжя разом проживало й вело спільне господарство.

Однак невдовзі їхні погляди на життя стали протилежними. Між парою дедалі частіше виникали сварки. Зрештою подружжя фактично припинили шлюбні відносини й перестали вести спільне господарство.

Згодом Василя затримали за кримінальне правопорушення й засудили до позбавлення волі. Чоловік хотів припинити шлюбні відносини з Наталею, тому через адміністрацію колонії звернувся до Олександрійського бюро правничої допомоги, що на Кіровоградщині.

Доручили цю справу адвокату Руслану Бзарову, який співпрацює з системою БПД.

Адвокат підготував заяву. Суд  її задовольнив — розірвав шлюб.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 509/3029/23

Здійснити перерахунок пенсії

Олег — колишній військовослужбовець, зараз на пенсії. Він відбуває ув’язнення. Спочатку — в одній з установ на Одещині, але зараз евакуйований для подальшого відбування покарання до однієї з виправних установ Тернопільщини.

Чоловік знав, що як колишній військовослужбовець, має право на перерахунок військової пенсії.

Тож під час роботи консультаційного пункту в установі, Олег звернувся до них та пояснив свою ситуацію. Фахівці роз’яснили чоловіку, що спершу він має отримати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на ту дату, з якої має бути перерахунок. Після того Олег, має право вимагати в Пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії, як колишньому військовослужбовцю.

Далі фахівці системи допомогли Олегу скласти заяву до Одеського обласного ТЦК та СП, в якій просили надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 рік.

Отримавши довідку, звернувся до Пенсійного фонду з проханням провести перерахунок пенсії. Однак отримав відмову. Олег вирішив оскаржувати таке рішення, тож знову звернувся до системи БПД через адміністрацію установи.

Представляти інтереси чоловіка доручили адвокатові Сергію Волинцю, який співпрацює з системою БПД. Адвокат, узгодивши правову позицію з чоловіком, підготував позов, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду в Одеській області та зобов’язати його здійснити перерахунок та виплату пенсії. Суд задовольнив позов.

Через те, що Олег відбуває покарання в Тернопільській області, Пенсійний фонд в Одеській області не може виконати зобов’язання суду, адже пенсійна справа Олега знаходиться на Тернопільщині.

«Ми підготували повідомлення в обидва Пенсійних фонди: в Одеській та Тернопільській областях. Відповідно до повідомлень, Пенсійний фонд в Одеській області мав скерувати виконання умов рішення суду до Пенсійного фонду в Тернопільській області. А останній мав здійснити перерахунок та виплату пенсії, але відмовився виконувати це. Тоді ми підготували повідомлення до Головного управління Пенсійного фонду в Києві, щоб він зобов’язав виконати рішення суду. Згодом, Пенсійний фонд в Тернопільській області таки здійснив перерахунок та виплатив пенсію Олегу», — коментує адвокат Сергій Волинець.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 420/13258/22

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

У Київраді троє депутатів ухилялися від військової служби, але зарплату отримували

Глава МЗС повідомив, коли Україна сяде за стіл переговорів з росією