in , ,

Про цінність свободи слова, гарантії діяльності журналістів і засобів масової інформації

ЗАЯВА
Верховної Ради України про цінність свободи слова, гарантії діяльності журналістів і засобів масової інформації під час дії воєнного стану

Агресія Російської Федерації проти України яскраво продемонструвала всьому світові не лише надзвичайну силу українського суспільства, силу Збройних Cил України та здатність до єдності політиків заради інтересів нашої держави. Війна показала, наскільки важливими в сучасному суспільстві є справжня свобода слова, безперешкодний доступ громадян до інформації та відсутність цензури.

На прикладі держави-агресора ми побачили, у що може перетворитись суспільство країни, яке живе в умовах жорсткої пропаганди та відсутності свободи слова. Саме жорстка, маніпулятивна пропаганда стає однією з головних причин, що штовхає країну до війни. Народи готові вбивати мирних людей лише тому, що так їм сказали по телебаченню. Якщо всі канали мовлення в країні монополізовані державою, а альтернативні джерела інформації суцільно блокуються, якщо держава ледь не щодня закриває незалежні медіа, не допускаючи жодної політичної дискусії, суспільство рано чи пізно повністю охоплюється державною ідеологією. І якщо суть національної ідеї держави полягає у вбивстві українців, то не дивно, що вся країна бажає таких вбивств.

Новітня історія переконливо свідчить, що українське суспільство завжди чутливо ставилось до гарантій свободи слова. Сильні, незалежні засоби масової інформації впродовж усього періоду незалежності України відігравали важливу роль у розбудові країни. Не в останню чергу завдячуючи розвиненим незалежним медіа, Україна була і залишається демократичною країною, чиї свобода, незалежність та суверенітет для кожного громадянина є одними з найвищих цінностей. Це також передумова вступу України до Європейського Союзу. І завданням кожної з гілок влади є збереження і захист засобів масової інформації, забезпечення прав журналістів, недопущення згортання свободи слова в Україні.

Від початку активної фази агресії Росії проти України ми є свідками важкої і чесної роботи журналістів та медіа. Завдяки їм світ дізнається правду про жахіття війни, про звірства агресора, про долі простих українців. На жаль, це надто небезпечна робота, адже ми вже стали свідками загибелі багатьох журналістів. Багато журналістів зазнали поранень, були викрадені військовими держави-агресора, безвісно зникли. Україна гарантує розслідування кожного з таких злочинів та притягнення всіх винних до справедливої відповідальності.

Важливість свободи слова підтверджують і дії російських військових під час війни проти України. З метою позбавлення українців чесної і об’єктивної інформації вони намагаються вимкнути українські телеканали і радіостанції. Так було у березні 2014 року в Автономній Республіці Крим, у квітні 2014 року у Донецьку та Луганську. Так було і в березні 2022 року, коли Росія наносила цілеспрямовані удари крилатими ракетами по телевізійних вежах в Києві, Вінниці, біля Рівного та відключала українські канали в тимчасово окупованому Херсоні. Тобто відключення українських телеканалів є частиною військової стратегії держави-агресора, якої вона притримується багато років.

Верховна Рада України наголошує, що одним з ключових завдань Української держави повинно стати забезпечення встановлених Конституцією України гарантій свободи слова, вільного отримання, збирання і поширення інформації з урахуванням встановлених законами України обмежень, пов’язаних з воєнним станом. Українська держава не має права копіювати тоталітарні практики держави-агресора. Будь-які незаконні спроби втручання в роботу журналістів та засобів масової інформації, будь-які злочини проти журналістів або випадки технічного вимкнення проукраїнських телеканалів з ефіру повинні отримувати рішучу реакцію правоохоронних органів з притягненням винних до справедливої відповідальності. В умовах воєнного стану держава підтримуватиме чесних журналістів, незалежні засоби масової інформації, що є ознакою будь-якого демократичного суспільства, яким, безумовно, є суспільство України.

Верховна Рада України закликає усі органи державної влади, зокрема правоохоронні органи, а також органи місцевого самоврядування забезпечити захист прав журналістів та засобів масової інформації під час воєнного стану, невідкладно реагувати на відповідні звернення про порушення їх прав та гарантувати свободу слова як одну з найважливіших ознак демократичного суспільства.


Рейтинг публікації

-1 points
Upvote Downvote

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

ЗАЯВА Верховної Ради України Про вчинення Російською Федерацією геноциду в Україні

Актуальні правові новини