in ,

Актуальні правові новини

Заборонено розміщувати прикраси на Державному Прапорі

26.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку виготовлення Державного Прапора України» від 20 жовтня 2021 р. № 1081, яким встановлено вимоги до виготовлення Державного Прапора України, що використовується під час військового поховального ритуалу.

Зокрема полотнища Державного Прапора України виготовляються з атласної тканини та повинні відповідати вимогам, установленим розділом 4 «Загальні технічні вимоги» ДСТУ 4512:2006 «Державний прапор України. Загальні технічні умови».

Лицьова і зворотна сторони Державного Прапора України повинні бути ідентичними.

Під час виготовлення Державного Прапора України забезпечується співвідношення ширини полотнища до його довжини – 2:3.

Полотнища Державного Прапора України виготовляються за такими розмірами:

– 160 х 240 сантиметрів – для стандартної труни;

– 200 х 300 сантиметрів – для цинкової труни.

Допустимі відхили від розмірів полотнища завширшки та завдовжки повинні бути не більшими ніж ± 2 відсотки.

Забороняється на полотнищі Державного Прапора України розміщувати будь-які прикраси, емблеми, позначки, літери, слова, цифри, зображення та малюнки будь-якого характеру.

 

Дозволи на будівництво об’єктів СС2 та СС3 видаватимуть в автоматичному режимі

 

26.01.2022 Міністерство розвитку громад та територій опублікувало для обговорення проект постанови щодо реалізації експериментального проекту з видачі дозволів на будівництво об’єктів з класом наслідків СС2 та СС3 в автоматичному режимі.

Як пояснила заступниця Міністра розвитку громад та територій Наталія Козловська, проектом пропонується визначити порядок видачі, реєстрації змін до дозволу на виконання будівельних робіт (крім реставрації), а також набір відомостей для отримання дозволу, порядок взаємодії, передачі та їх перевірки за допомогою Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ).

Рішення прийматиметься після проведення автоматичного аналізу зазначених замовником у заяві відомостей на їх повноту, відповідність формату, логічність та достовірність, з урахуванням критеріїв та визначення рівня ризику передбаченого Порядком ведення ЄДЕССБ.

Експериментальний проект розпочнеться після прийняття та оприлюднення постанови та триватиме до кінця 2022 р.

Зауваження та пропозиції до проекту приймаються до 2 лютого 2022 р. включно на електронну адресу: shevchukov@minregion.gov.ua.

 

Колекторські компанії за порушення прав споживачів штрафуватиме Комітет з питань нагляду

 

26.01.2022 Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про внесення змін до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення колекторськими компаніями законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг» від 21 січня 2022 р. № 6.

Змінами до Положення, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 9 липня 2021 р. № 78, передбачено, що Правління має право делегувати повноваження щодо застосування до колекторської компанії заходів впливу за порушення законодавства щодо врегулювання простроченої заборгованості Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг.

Як повідомив НБУ, Комітет матиме право, зокрема:

– направити кредитодавцю, новому кредитору та/або колекторській компанії письмове застереження з вимогою про усунення виявленого порушення та/або вжиття заходів для недопущення такого порушення в подальшій діяльності;

– накласти штраф на кредитодавця, нового кредитора та/або колекторську компанію;

– тимчасово заборонити колекторській компанії здійснювати врегулювання простроченої заборгованості;

– виключити відомості про колекторську компанію з реєстру колекторських компаній;

– тимчасово зупинити або відкликати (анулювати) ліцензію кредитодавця – небанківської фінансової установи, нового кредитора – небанківської фінансової установи на провадження діяльності з надання фінансових послуг.

 

Дозвільні документи та витяги з реєстрів надсилатимуть поштою

 

26.01.2022 Кабінет Міністрів вніс зміни до Правил надання послуг поштового зв’язку та Примірного регламенту ЦНАП, якими розширено кількість адмінпослуг, результати яких можна отримати поштою.

Як повідомила заступник Міністра цифрової трансформації Людмила Рабчинська, громадяни зможуть замовити результати адмінпослуг (зокрема дозвільні документи, витяги з державних реєстрів, результати пенсійних послуг, взяття на облік внутрішньо переміщених осіб тощо) додому чи на поштове відділення, а юридичним особам листи надсилатимуть в абонентські поштові скриньки, канцелярії або вручатимуть представникові.

Водночас ЦНАПи отримають алгоритм взаємодії з клієнтами та поштою щодо надсилання результатів.

 

На 1 день скорочено проведення державної реєстрації нормативно-правових актів

26.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 11 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади» від 19 січня 2022 р. № 33.

Зміною до п. 11 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 р. № 731, встановлено, що державна реєстрація нормативно-правового акта проводиться протягом 15 робочих днів з дня надходження його до органу державної реєстрації (раніше проводилася протягом 15 робочих днів з дня, наступного після надходження його до органу державної реєстрації).

 

Визначено порядок присудження ступеня доктора філософії

 

26.01.2022 Оприлюднено постанову Кабінету Міністрів, якою затверджено Порядок присудження та скасування рішення про присудження ступеня доктора філософії, що передбачає розширення автономії закладів вищої освіти та наукових установ у частині атестації кадрів вищої кваліфікації, а також щодо відповідальності цих закладів та суб’єктів атестації стосовно прийняття ними рішення про присудження ступеня доктора філософії.

Міністерство освіти і науки інформує, що цим Порядком встановлено вимоги до:

– утворення разової спеціалізованої вченої ради закладом вищої освіти або науковою установою;

– рівня наукової кваліфікації здобувача ступеня доктора філософії;

– процедури подання здобувачем дисертації до захисту;

– проведення захисту дисертації та присудження наукового ступеня;

– визначення підстави для скасування рішення разової спеціалізованої вченої ради про присудження ступеня доктора філософії у разі порушення академічної доброчесності або встановленої законодавством процедури захисту дисертації.

Окрім цього, встановлено, що атестація здобувачів ступеня доктора філософії спеціалізованими вченими радами, утвореними Міністерством освіти і науки до 31 грудня 2021 р. з правом прийняття до розгляду та проведення разового захисту дисертації особи, яка здобуває ступінь доктора філософії, проводиться у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 167 «Про присудження ступеня доктора філософії».

 

188,77 грн – вартість однієї експертогодини у 2022 р.

 

27.01.2022 Набрав чинності наказ Міністерства юстиції України «Про встановлення вартості однієї експертогодини у 2022 році» від 24 січня 2022 р. № 199/5, яким установлено, що з урахуванням індексу споживчих цін за 2021 р. вартість однієї експертогодини у 2022 р. становить 188,77 грн.

 

Військовий шантаж з боку РФ засудила Верховна Рада України

 

27.01.2022 Верховна Рада України прийняла Постанову «Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, урядів та парламентів іноземних держав та парламентських асамблей міжнародних організацій стосовно неприйнятності військового шантажу відносно України з боку Російської Федерації, який вона здійснює з метою недопущення реалізації європейських та євроатлантичних прагнень України» № 6543.

Верховна Рада України звернулася до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, урядів та парламентів іноземних держав та парламентських асамблей міжнародних організацій і закликала:

– засудити дії Російської Федерації, спрямовані проти територіальної цілісності та суверенітету України, як такі, що суперечать загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права;

– рішуче засудити позицію Російської Федерації, спрямовану на блокування прогресу у рамках міжнародних політико-дипломатичних зусиль з врегулювання російсько-українського збройного конфлікту;

– застосувати всі можливі дипломатичні засоби з метою сприяння деескалації ситуації, відведення російських військ від кордонів України, а також повної відмови Російської Федерації від своїх агресивних намірів перерозподілу Європи на зони впливу;

– не допустити з боку Російської Федерації продовження шантажу та погроз повномасштабним вторгненням в Україну в обмін на гарантії нерозширення Організації Північноатлантичного договору та недопущення реалізації європейських та євроатлантичних прагнень України, а також перегляду основоположних принципів європейської безпеки;

– сприяти зміцненню обороноздатності України, розбудові її Збройних Сил відповідно до стандартів НАТО;

– підтримати прагнення України щодо визнання її європейської перспективи та визначення конкретних часових рамок та модальностей подальшої інтеграції нашої держави до НАТО;

– використати всі можливі міжнародні політико-дипломатичні механізми щодо Російської Федерації з метою припинення розширення агресивних дій та нарощування присутності російських військових сил на кордоні з Україною;

– посилити санкційний тиск на державу-окупанта до повного припинення нею збройної агресії та відновлення суверенітету і територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних державних кордонів.

Верховна Рада України також визнала, що вимоги Російської Федерації до міжнародних партнерів щодо недопущення реалізації європейських та євроатлантичних прагнень України, є порушенням Конституції та законодавства України, основних принципів та норм міжнародного права, Статуту Організації Об’єднаних Націй та інших міжнародно-правових актів.

 

Паперові лікарняні видаватимуть у чотирьох випадках

27.01.2022 Міністерство охорони здоров’я розробило проект наказу «Про внесення змін до деяких наказів МОЗ», згідно з яким до 1 травня 2022 р. лікарі зможуть виписувати паперові лікарняні, якщо:

– потрібно продовжити чи закрити листок непрацездатності, який було видано в паперовій формі до 1 жовтня 2021 р.;

– сплив строк (сім днів), протягом якого лікар може внести зміни до медичного висновку про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я (у такому випадку рішення про видачу листка непрацездатності приймає лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоров’я, а за її відсутності – головний лікар закладу);

– відбувається усиновлення дитини протягом двох місяців з дати її народження, зазначеної у свідоцтві про народження (листок непрацездатності видається на підставі рішення суду про усиновлення та свідоцтва про народження);

– виникли технічні проблеми з передачею даних, що призводить до неможливості формування електронного листка непрацездатності протягом семи днів з дати створення медичного висновку про тимчасову непрацездатність до усунення таких проблем.

 

У ветеринарній медицині контролюватимуть застосування антибіотиків

27.01.2022 Міністерство економіки наказом № 1177 затвердило:

– Порядок використання протимікробних ветеринарних лікарських засобів у ветеринарній медицині;

– Порядок подання звіту спеціалістами ветеринарної медицини, які застосовують для лікування тварин протимікробні ветеринарні лікарські засоби, про обсяги застосованих ними протимікробних ветеринарних лікарських засобів.

«Протимікробні ветеринарні лікарські засоби – антибіотики, наразі залишаються основними лікарськими засобами боротьби з бактеріальними інфекціями у ветеринарній медицині. Неконтрольоване, надмірне застосування таких ліків у тваринництві призводить до того, що проблема стійкості до протимікробних препаратів є серйозною загрозою для здоров’я людей. Для забезпечення контролю за використанням антибіотиків Мінекономіки розробило відповідний наказ, який є обов’язковим до виконання операторами ринку. Для підготовки до нового регулювання встановлено перехідний період до 21 березня 2023 р., коли наказ вступить у дію», – пояснив заступник Міністра економіки України – Торговий представник України Тарас Качка.

 

Затверджено Довгостроковий план держконтролю харчових продуктів та кормів

 

27.01.2022 Міністерство економіки інформує, що наказом № 10 затверджено Довгостроковий план державного контролю на 2022-2026 роки, що розроблено на виконання вимог Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин».

Як пояснив заступник Міністра економіки – Торговий представник України Тарас Качка, план є інструментом для:

– фахівців Держпродспоживслужби та інших органів влади – для чіткого розуміння стратегічних цілей та пріоритетних напрямків роботи з метою досягнення цілей та розвитку системи контролю у сфері санітарних та фітосанітарних заходів на наступні 5 років;

– операторів ринку – для кращого розуміння процесів здійснення заходів державного контролю та полегшення комунікації з міжнародними партнерами в рамках торгівлі та пошуку нових ринків збуту, оскільки відповіді на запити щодо національної системи контролю зібрані в одному документі;

– споживачів – для підвищення рівня поінформованості щодо заходів державного контролю та демонстрації прозорості та відкритості діяльності органів державної влади.

«План не встановлює жодних нових вимог чи правил, він просто надає опис структури компетентного органу, організації системи державного контролю та всіх фактичних контрольних заходів щодо харчових продуктів, кормів, здоров’я та благополуччя тварин, здоров’я рослин, що мають здійснюватися компетентними органами України на центральному та регіональному рівнях», – додав Т. Качка.

 

Змінено межі п’яти міст

 

27.01.2022 Верховна Рада України прийняла постанови про зміну і встановлення меж п’яти міст:

– Бердичів Бердичівського району Житомирської області;

– Виноградів Берегівського району Закарпатської області;

– Вугледар Волноваського району Донецької області;

– Іршава  Хустського району Закарпатської області;

– Носівка Ніжинського району Чернігівської області.

«Відсутність чітких меж міст сповільнює їх розвиток. Рішення Парламенту є відправною точкою для ефективного використання містами власного потенціалу і подальшого зростання. Відтепер вони зможуть створювати стратегії розвитку та генеральні плани. Це допоможе громадам підвищити власний інвестиційний потенціал та залучити більше інструментів для просторового розвитку», – прокоментував генеральний директор Директорату з питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою Міністерства розвитку громад та територій Сергій Шаршов.

 

Входження суден у внутрішні водні шляхи контролюватиме МВС

27.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 р. № 155 та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 6 березня 1992 р. № 115» від 19 січня 2022 р. № 40.

Змінами до постанови Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 р. № 155 «Деякі питання заходження іноземних невійськових суден до річкових портів України» установлено, що:

1) до річкових портів (терміналів) можуть заходити іноземні невійськові судна у разі наявності таких документів:

– свідоцтва судна внутрішнього плавання та кваліфікаційних документів екіпажу, виданих відповідно до Закону України «Про внутрішній водний транспорт» або виданих державами – членами ЄС; або

– суднових документів та кваліфікаційних документів екіпажу, що відповідають вимогам Кодексу торговельного мореплавства України; або

– суднових документів та кваліфікаційних документів екіпажу, що відповідають вимогам, встановленим міжнародними договорами України у сфері торговельного мореплавства.

Перевірку зазначених документів здійснює Державна служба морського та річкового транспорту в порту, в якому відкрито пункт пропуску через державний кордон (пункт контролю).

Такі судна можуть заходити до річкових портів (терміналів) з метою здійснення каботажних рейсів у разі, коли їх судновласниками є зареєстровані на території України суб’єкти господарювання;

2) під час входження у встановлену зону дії Річкової інформаційної служби іноземні невійськові судна подають інформацію до неї відповідно до законодавства.

Доступ до інформації щодо входження іноземних невійськових суден у встановлену зону дії Річкової інформаційної служби надається Державній службі морського та річкового транспорту та органам охорони державного кордону;

3) до річкових портів (терміналів) можуть заходити судна, параметри яких (довжина, ширина, надводний габарит, фактична осадка) та маневрові характеристики відповідають фактичним габаритам суднового ходу та судноплавних гідротехнічних споруд. У разі коли судно не відповідає зазначеним вимогам Державна служба морського та річкового транспорту приймає рішення про разовий перехід такого судна внутрішніми водними шляхами України в порядку, визначеному Міністерством інфраструктури.

Організація контролю за дотриманням обмежень щодо заходження суден на внутрішні водні шляхи, встановлених ч. 3 ст. 45 та ст. 53 Закону України «Про внутрішній водний транспорт», здійснюється, зокрема, шляхом отримання на безоплатній основі допуску та повного доступу до інформації, яка подається суднами до Річкової інформаційної служби, та покладається на Міністерство внутрішніх справ, а моніторинг за його здійсненням проводиться у взаємодії із Службою безпеки.

Водночас, визнано такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 6 березня 1992 р. № 115 «Про відкриття річкових портів України для заходу іноземних невійськових суден».

 

Заставний автомобіль боржника тепер зареєструвати простіше

27.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» від 19 січня 2022 р. № 32.

Змінами до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. № 1388, до переліку документів, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, додано рішення про безоплатну передачу конфіскованого майна, винесене комісією, утвореною відповідно до п. 11 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 985.

Уточнено, що у разі звернення до сервісного центру МВС щодо транспортного засобу, відомості про власника якого містяться в Єдиному реєстрі боржників, перереєстрація транспортного засобу не проводиться, крім випадків, коли:

– перереєстрація транспортного засобу не пов’язана з його відчуженням;

– транспортний засіб придбано на електронному аукціоні в порядку, встановленому ст. 61 Закону України «Про виконавче провадження»;

– транспортний засіб отримано в рахунок погашення боргу в порядку, встановленому ст. 61 Закону України «Про виконавче провадження»;

– транспортний засіб придбано в порядку, визначеному ст. 30 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень»;

– транспортний засіб безоплатно отримано відповідно до п. 14 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 985.

 

Фонд часткового гарантування сільгоспкредитів запрацює 1 липня 2022 р.

28.01.2022 Міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко пояснив, як працюватиме Фонд часткового гарантування кредитів в сільському господарстві.

«На початку листопада Верховна Рада України прийняла Закон про створення Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві, на момент підписання вже була розроблена та чітко прописана вся дорожня карта із запуску роботи Фонду. Відтоді потрібно близько 9 місяців, щоб дотримуватися всіх процедур. Тобто на кінець літа 2022 року він має запрацювати повноцінно. Наразі Мінагрополітики вже підготовлено відповідні проекти нормативно-правових актів щодо створення Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві», – зауважив Міністр.

Фонд надаватиме гарантії обсягом до 50 % непогашеної суми основного боргу та гарантії на строк дії кредитного договору, але не більше 10 років. Скористатися таким правом зможуть мікро-, малі та середні аграрні підприємства з основним видом діяльності у вигляді виробництва сільськогосподарської продукції та володінням до 500 га землі.

Встановлено й певні обмеження, зокрема сільгоспвиробник не може скористатися таким правом, навіть коли він відповідає критеріям, якщо:

– його учасник чи кінцевий бенефіціар є одночасно учасником чи кінцевим бенефіціаром інших українських юридичних осіб у сільському господарстві;

– пов’язані з виробником особи володіють землею, площа якої сумарно з площею виробника перевищує 500 га.

За словами Міністра, Фонд пропонуватиме портфельні гарантії, які банки використовуватимуть як частину основної застави. Ці гарантії надаватимуться лише за кредитами, наданими фінансовими установами, які уклали договір про співпрацю з Фондом та відповідають критеріям прийнятності, затвердженим Радою Фонду.

Закон встановлює зобов’язання Кабінету Міністрів протягом трьох місяців (з 24 листопада 2021 р.) утворити Фонд та протягом шести місяців привести всі нормативно-правові акти у відповідність до Закону, а Національний банк має врегулювати питання, пов’язані з діяльністю Фонду, до 24 серпня 2022 р. Враховуючи це, Фонд розпочне свою діяльність 1 липня 2022 р.

 

Конфлікти інтересів суддів та посадових осіб системи правосуддя врегулює РСУ

 

28.01.2022 Вища рада правосуддя затвердила консультативний висновок щодо проекту Закону «Про внесення змін до статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо врегулювання конфлікту інтересів» № 6180.

ВРП підтримала вказаний законопроект, яким пропонується встановити, що Рада суддів України за зверненням суддів, Голови чи членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Голови Державної судової адміністрації України чи його заступників, надає роз’яснення щодо наявності у діяльності зазначених осіб конфлікту інтересів. Також пропонується Раду суддів України, крім здійснення контролю за додержанням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів та посадових осіб органів та установ системи правосуддя, наділити повноваженнями щодо здійснення моніторингу їхньої діяльності.

На думку ВРП, унормування на законодавчому рівні повноважень Ради суддів України щодо вирішення всіх питань, пов’язаних із врегулюванням конфлікту інтересів суддів та посадових осіб органів і установ системи правосуддя буде сприяти досягненню відповідного балансу у сфері регулювання цих правовідносин.

Згідно з документом вирішення питань внутрішньої діяльності судів має здійснюватися органами суддівського самоврядування, що сприятиме створенню належних організаційних та інших умов для забезпечення нормальної діяльності судів і суддів, утверджувати незалежність суду, забезпечувати захист суддів від втручання в їхню діяльність.

«Конституційний Суд України у Рішенні від 27 жовтня 2020 р. № 13-р/2020 зазначив, що реалізація принципу незалежності судової гілки влади, а отже, і суддів, полягає насамперед у відособленості її від інших гілок державної влади, а це означає формування самостійної, автономної й самоуправлінської судової системи поза структурами законодавчої та виконавчої гілок влади. Будь-які форми та методи контролю у виді перевірок, моніторингу тощо функціонування та діяльності судів і суддів повинні реалізовуватись лише органами судової влади та виключати створення таких органів у системі як виконавчої, так і законодавчої влади», – аргументували у ВРП.

 

За І квартал 2022 р. треба буде подавати звіти з недержавного пенсійного забезпечення

28.01.2022 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) затвердила Порядок подання страховою організацією звітності з недержавного пенсійного забезпечення.

«Порядок охоплює звітність, що подається страховиком до НКЦПФР, а також звітність, що подається страховиком особам, які уклали із ним договори страхування в системі недержавного пенсійного забезпечення. В нормативному акті повністю прописані усі вимоги до учасників ринку, дані форми довідок, звітності тощо», – прокоментував член НКЦПФР Іраклій Барамія.

Першим звітним періодом для складання та подання звітності з недержавного пенсійного забезпечення є І квартал 2022 р., а першим звітним періодом для складання та подання річної звітності, що подається особам, які уклали із страховиком договори страхування в системі недержавного пенсійного забезпечення, є 2021 р.

Водночас, визнано таким, що втратило чинність, розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 15 лютого 2007 р. № 6817 «Про затвердження Положення про оприлюднення страховиками інформації щодо договорів страхування, укладених у системі недержавного пенсійного забезпечення».

 

Медсестри в закладах освіти мають отримувати не менше 13 500 грн

28.01.2022 Заступник Міністра охорони здоров’я Олексій Яременко повідомив, що медсестри, які працюють в системі освіти, однак перебувають у трудових відносинах із закладами охорони здоров’я державної або комунальної форми власності, мають отримувати заробітну плату від 13 500 гривень. На них поширюватиметься дія Постанови Уряду від 12 січня 2022 р. № 2 у тому разі, якщо заклад освіти, в штаті якого вони працюють, має відповідну ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та відніс медичне обслуговування до основних видів діяльності, а отже має статус закладу охорони здоров’я.

«Постанова, ухвалена Урядом 12 січня цього року, передбачає підвищення заробітної плати медикам державних та комунальних закладів охорони здоров’я. Тобто, якщо заклад освіти належить до комунальної або державної форм власності, то на нього може поширюватись обов’язок здійснювати оплату праці медсестри на рівні не нижче ніж 13 500 гривень, якщо такий заклад має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, а в установчих документах (статут, положення) закладу визначено, що серед основних його завдань є забезпечення медичного обслуговування населення», – пояснив заступник Міністра охорони здоров’я Олексій Яременко, додавши, що якщо в установчих документах закладу освіти відсутні вищезгадані норми, то постанова Уряду про підвищення базової заробітної плати до медичних сестер в таких випадках не застосовуватиметься.

 

Більше 154 млн грн на зарплати працівників райрад

28.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення окремих видатків районних рад, спрямованих на виконання їх повноважень» від 26 січня 2022 р. № 55, згідно з якою субвенція спрямовується на оплату праці та нарахування на заробітну плату посадових осіб місцевого самоврядування районних рад.

Умовами надання субвенції є:

1) прийняття відповідною районною радою рішення про затвердження районного бюджету на відповідний рік;

2) затвердження штатного розпису районної ради на відповідний рік;

3) спрямування коштів субвенції на вищевказаний напрям.

Надання субвенції здійснюється в обсягах, передбачених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

«Йдеться про субвенцію для нарахування заробітної плати працівникам 119 райрад, що знаходяться на підконтрольній Уряду України території», – прокоментував заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода, додавши, що у держбюджеті на 2022 р. передбачено понад 154 млн грн, які будуть спрямовані лише на оплату праці та нарахування заробітної плати працівників райрад за цей рік.

 

До 45% збільшено ліміт академічних стипендій

28.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 13 Порядку призначення і виплати стипендій» від 26 січня 2022 р. № 46.

Зміною до п. 13 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2004 р. № 882 «Питання стипендіального забезпечення» збільшено з 35-40% до 40-45 % ліміт стипендіатів, яким буде призначатися академічна стипендія за результатами семестрового навчання.

 

60 млн грн на проекти транскордонного співробітництва

28.01.2022 Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування підтримав проект Закону «Про транскордонне співробітництво» № 6082.

«Проект Закону гармонізує законодавство України з європейським правом та розширює можливості для регіонів та громад. Ключова зміна полягає у розширенні межі транскордонного співробітництва. Тобто, громади зможуть реалізовувати спільні проекти не лише з громадами сусідніх, а й інших країн. Таке співробітництво сприяє розвитку економічних, соціальних, науково-технічних, екологічних, культурних та інших відносин, обміну досвідом», – прокоментував заступник Міністра розвитку громад та територій Іван Лукеря.

За його словами, у Державному бюджеті на 2022 р. передбачено 60 млн грн на реалізацію проектів транскордонного співробітництва, відібраних за результатами конкурсу. Відбір проектів розпочнеться в лютому 2022 р., а оголошення про початок конкурсного відбору буде розміщено на офіційному веб-сайті Мінрегіону.

 

Підстави соціальних виплат звірятимуть за єдиним механізмом

 

31.01.2022 Міністерство соціальної політики розробило проект наказу «Про затвердження Порядку опрацювання рекомендацій за результатами верифікації державних допомог», що встановлює уніфіковані підходи щодо опрацювання рекомендацій органами соціального захисту населення.

«Такий механізм не встановлює додаткових умов чи критерії отримання соціальних виплат, а передбачає застосування однакового порядку дій органів соціального захисту населення щодо перевірки інформації, яка міститься в рекомендаціях Мінфіну щодо невідповідностей даних, на підставі яких призначено той чи інший вид соціальних виплат, та відомостей з офіційних джерел даних», – прокоментували у Міністерстві.

 

Навчальні евакуації рекомендовано провести в освітніх та наукових закладах

 

31.01.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Постанови «Про Звернення Верховної Ради України до Кабінету Міністрів України, Голови Ради національної безпеки і оборони України, Міністерства оборони України, Міністерства охорони здоров’я України та інших міністерств, органів державної влади, органів місцевого самоврядування щодо недопущення ескалації російсько-українського збройного конфлікту» № 6545, якою, зокрема рекомендовано:

1) Кабінету Міністрів України забезпечити посилення охорони об’єктів критичної інфраструктури України та в разі необхідності виділити кошти з резервного фонду бюджету;

2) Кабінету Міністрів України, Служби безпеки України, Міністерству охорони здоров’я України та Державній аудиторській служби України провести спільний аудит Державного агентства з резерву України на предмет наявності необхідних матеріальних цінностей державного резерву, у тому числі лікарських засобів та медичних виробів, необхідних під час особливого періоду та воєнного стану та доповісти про результати на закритому засіданні Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки. У разі необхідності виділити кошти з резервного фонду бюджету та у разі наявності такої необхідності доповісти про це на засіданні Верховної Ради України;

3) Раді Національної безпеки і оборони України проводити щотижневі засідання щодо можливої ескалації збройної агресії Російської Федерації проти України, щодо контролю стану виконання мобілізаційних планів, мобілізаційних завдань (замовлень) та роботи в особливий період всіх органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності;

4) Міністерству оборони України, Міністерству внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України вжити заходів з доукомплектування органів військового управління, військових частин та підрозділів бойового складу Збройних сил України, органів управління, військових частин та підрозділів інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення військовим резервом людських ресурсів;

5) Міністерству охорони здоров’я України, Міністерству оборони України та Генеральному штабу Збройних сил України:

– провести аудит спроможності мережі закладів охорони здоров’я, у тому числі щодо наявності достатньої кількості медичного обладнання, транспортних засобів, лікарських засобів та медичних виробів;

– вжити заходів, необхідних для приведення у готовність закладів охорони здоров’я до надання медичної допомоги військовослужбовцям та цивільному населенню на випадок збройної агресії Російської Федерації проти України;

6) Міністерству освіти та науки України організувати інформаційно-роз’яснювальну роботу серед здобувачів освіти щодо можливих надзвичайних воєнних ситуацій не рідше двох разів на місяць. Провести навчальні евакуації в закладах освіти та наукових установах незалежно від форм власності;

7) органам державної влади, органам місцевого самоврядування, а також підприємствам, установам і організаціям незалежно від форм власності, у тому числі таким, що належать до об’єктів критичної інфраструктури оновити та розпочати виконання мобілізаційних планів;

8) Державній службі України з надзвичайних ситуацій та її територіальним органам і підпорядкованим підрозділам здійснити перевірку справності роботи системи оповіщення цивільного захисту різного рівня.

 

100 000 доларів переможцю конкурсу «МІСТ ПАТОНА»

31.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації та проведення міжнародного конкурсу наукових, науково-технічних розробок та інноваційних проектів «МІСТ ПАТОНА. PATON BRIDGE» від 26 січня 2022 р. № 50, якою встановлено, що вперше зазначений конкурс проводиться у 2022 р.

Також згідно зі затвердженим нею Порядком Конкурс проводиться за такими сферами:

– цифрова економіка та суспільство;

– ресурсоефективна економіка та «зелене» зростання;

– біоекономіка, натуральні ресурси;

– здоров’я нації;

– передові індустріальні технології та матеріали;

– культура, креативність, інклюзивне суспільство;

– безпека та оборона.

Участь у конкурсі можуть брати науковці та винахідники – громадяни України та/або іноземці (крім осіб, які мають громадянство країни-агресора), особи без громадянства, вік яких станом на дату подання заявки на конкурс не перевищує 35 років. Учасником конкурсу може бути одна особа або команда, кожен з членів якої відповідає зазначеним вимогам. Кількість членів команди не обмежується.

Конкурс складається з 5 етапів та проводиться щороку. Фінальний етап конкурсу відбувається у період з 10 листопада (Всесвітній день науки) до 27 листопада (день народження Бориса Патона).

Переможці конкурсу отримують премію:

– за перше місце – у розмірі еквіваленту 100 тис. доларів США за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком на дату оголошення переможців;

– за друге місце – у розмірі еквіваленту 50 тис. доларів США за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком на дату оголошення переможців;

– за третє місце – у розмірі еквіваленту 25 тис. доларів США за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком на дату оголошення переможців.

Члени журі конкурсу та партнери конкурсу можуть за власним бажанням встановлювати та надавати премії від свого імені або від імені організації, яку вони представляють. Форма надання такої премії, напрями її використання та критерії, за якими вона надається, встановлюються на розсуд членів журі або організацій, які вони представляють, та партнерів конкурсу, які висловили бажання надання такої премії.

Окрім того, за кожною сферою проведення конкурсу встановлюється премія на честь відомого українського вченого, який працював у цій сфері. Розмір такої премії дорівнює еквіваленту 10 тис. доларів США за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком на дату оголошення переможців.

 

Новий склад відомостей про об’єкти держвласності, що підлягають приватизації

31.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку подання уповноваженими органами управління державним органам приватизації пропозицій щодо включення об’єктів права державної власності до переліку об’єктів, що підлягають приватизації» від 26 січня 2022 р. № 63.

Новою редакцією п. 3 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. № 387, до зазначених пропозицій додаються:

1) щодо єдиних майнових комплексів державних підприємств, їх структурних підрозділів:

– завірена уповноваженим органом управління копія статуту (положення) підприємства разом із змінами до нього (у разі наявності);

– копії балансів та звітів про фінансові результати підприємства за останній рік та на останню звітну дату (у разі наявності);

– копія ухвали відповідного господарського суду про відкриття провадження у справі про банкрутство підприємства (у разі наявності);

– копія рішення уповноваженого органу управління про припинення підприємства в результаті реорганізації або ліквідації (у разі наявності);

– пропозиція щодо перетворення підприємства в акціонерне товариство у процесі приватизації (у разі доцільності);

– перелік нерухомого майна, яке входить до складу єдиного майнового комплексу підприємства, із зазначенням площ;

– правовстановлюючі документи та/або інші документи на нерухоме майно та земельні ділянки підприємства (у разі наявності);

– перелік майна, що не підлягає приватизації у складі підприємства: об’єктів цивільного захисту, житлового фонду тощо;

2) щодо пакетів акцій (часток):

– завірена уповноваженим органом управління копія статуту господарського товариства разом із змінами до нього (у разі наявності);

– копії балансів та звітів про фінансові результати господарського товариства за останній рік та на останню звітну дату (у разі наявності);

– копія ухвали відповідного господарського суду про відкриття провадження у справі про банкрутство господарського товариства (у разі наявності);

– виписка з рахунка в цінних паперах депонента, яка видається депозитарною установою та підтверджує наявність прав на цінні папери суб’єкта управління державною часткою у статутному капіталі господарського товариства;

3) щодо окремого майна, об’єктів соціально-культурного призначення, об’єктів незавершеного будівництва, законсервованих об’єктів:

– правовстановлюючі документи та/або інші документи на нерухоме майно та земельні ділянки (у разі наявності);

– пропозиції щодо строку збереження профілю діяльності або можливості перепрофілювання (для об’єктів соціально-культурного призначення);

4) для усіх видів майна (крім об’єктів незавершеного будівництва, законсервованих об’єктів):

– перелік укладених договорів оренди стосовно об’єкта (частин об’єкта), що пропонується для включення в перелік, в якому зазначаються: реквізити договорів оренди, строк дії договорів оренди, назви орендарів, площі орендованого майна, місячна орендна плата (у разі наявності).

Також додаток до Порядку викладено в новій редакції.

 

Ціна газу для держпідприємств – 50% ринкової

 

31.01.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Постанови «Про встановлення цін на газ для державних підприємств та державної підтримки підприємців для закупівлі газу та електроенергії» № 6541, відповідно до якої Кабінет Міністрів у місячний термін має розробити державну програму:

1) щодо встановлення ціни на газ для державних підприємств на рівні 50% від ринкової вартості, відповідно до чинного законодавства України;

2) підтримки фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб в закупівлі газу та електроенергії  у формі субсидії та часткової компенсації вартості природного газу й електроенергії.

 

 

 

 

 

 

 

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Про цінність свободи слова, гарантії діяльності журналістів і засобів масової інформації

Судді ВС обговорили питання переслідування міжнародних злочинів, вчинених російськими військами в Україні