in , , , , , ,

Актуальні правові новини

Пільгова ціна газу для забезпечення гарячою водою діятиме ще місяць

03.08.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо окремих питань соціального захисту споживачів комунальних послуг та гарантованого постачання природного газу виробникам теплової енергії» від 29 липня 2022 р. № 839, якою, зокрема:

1) продовжено до 31 серпня 2022 р. покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу щодо особливостей постачання природного газу виробникам теплової енергії;

2) установлено соціальний норматив, що застосовується для громадян, які використовують природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення, для розрахунку субсидій і пільг на оплату послуги з постачання теплової енергії (в частині витрат теплової енергії на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень, функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку).

 

Припинено виробничу і науково-технічну кооперацію з Білорусією

 

04.08.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про припинення дії Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про виробничу і науково-технічну кооперацію підприємств і організацій оборонних галузей промисловості» від 2 серпня 2022 р. № 858, якою припинено дію зазначеної Угоди, вчиненої 25 червня 2001 р. у м. Києві.

 

Норми викидів забруднювальних речовин тракторами тимчасово не застосовуються

03.08.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів» від 29 липня 2022 р. № 850, якою, зокрема встановлено, що:

1) орган затвердження типу – орган з оцінки відповідності, уповноважений Мінагрополітики на провадження діяльності із затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінного причіпного обладнання до них, систем, складових частин та окремих технічних вузлів;

2) на час дії воєнного та/або надзвичайного стану та протягом 180 календарних днів після його припинення або скасування вимоги до окремих складових частин, технічних вузлів та характеристик транспортних засобів у частині обсягів викидів забруднювальних речовин не застосовуються на території України.

 

Виставляти курси валют поза межами кас остаточно заборонили

 

03.08.2022 Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про особливості регулювання та нагляду за здійсненням діяльності з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі в період дії воєнного стану та внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39» від 29 липня 2022 р. № 165.

Як пояснили у Національному банку, по-перше, інформація про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют має надаватися населенню в стандартизованому вигляді в чітко визначеному форматі – копії наказу (розпорядження) про встановлення курсів купівлі та продажу іноземних валют. Ця інформація розміщуватиметься виключно в касах установ та їх структурних підрозділів.

При цьому небанківським фінансовим установам та операторам поштового зв’язку забороняється здійснювати інформування про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют поза межами кас установ та їх структурних підрозділів, привертаючи до них додаткову надмірну увагу будь-якими цифровими значеннями чи символами.

По-друге, відновлено обов’язок подання установами інформації до Реєстру приміщень, в яких здійснюються валютні операції, що передбачають використання готівки в національній або іноземній валютах.

По-третє, для контролю за дотриманням небанківськими фінансовими установами та операторами поштового зв’язку порядку здійснення валютних операцій та забезпечення безпеки в період дії воєнного стану процес купівлі-продажу валют повинен здійснюватися із обов’язковим веденням відеоспостереження. Також висувається низка вимог до приміщень, в яких здійснюється купівля та продаж валютних цінностей, зокрема з метою підвищення безпеки центробанк перегляне технічні вимоги до кас.

По-четверте, для посилення контролю за додержанням вимог щодо здійснення купівлі та продажу валют винятково із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (РРО) інформація про використовувані РРО передаватиметься до Національного банку.

Вимоги постанови поширюються на такі установи, які отримали ліцензію на торгівлю валютними цінностями:

1) небанківські фінансові установи, які отримали ліцензію на торгівлю валютними цінностями;

2) операторів поштового зв’язку, які отримали ліцензію на торгівлю валютними цінностями.

 

Аудит органів виконавчої влади в умовах воєнного стану

 

03.08.2022 Набрав чинності наказ Національного агентства України з питань державної служби «Про затвердження Методики проведення функціонального аудиту органів виконавчої влади в умовах воєнного стану» від 14 липня 2022 р. № 57-22.

Методика визначає загальні вимоги до проведення функціонального аудиту з метою підвищення ефективності державного управління та державної служби шляхом аналізу функцій органів виконавчої влади в умовах воєнного стану та визначення можливостей оптимізації їх штатної чисельності.

Основні результати функціонального аудиту:

– обґрунтоване визначення критичних та актуальних функцій;

– виключення або перегляд неактуальних та застарілих функцій;

– усунення дублювання функцій між структурними підрозділами;

– підготовка переліку функцій, які необхідно автоматизувати;

– визначення типів виконуваних функцій;

– визначення форм роботи працівників в умовах воєнного стану;

– підготовка пропозицій щодо оптимізації штатної чисельності органу виконавчої влади;

– розрахунок економії видатків на утримання органу виконавчої влади та оплату праці.

Результатом застосування цієї Методики не може бути збільшення штатної чисельності органу виконавчої влади.

Методику розроблено для використання керівниками органів виконавчої влади, працівниками служб управління персоналом, керівниками самостійних структурних підрозділів та іншими державними службовцями органу виконавчої влади, які залучені до проведення функціонального аудиту.

Етапи проведення функціонального аудиту:

1) підготовчий:

– визначення відповідального структурного підрозділу за проведення функціонального аудиту;

– визначення строків проведення функціонального аудиту;

– інформування працівників органу виконавчої влади про мету, строки та етапи проведення функціонального аудиту;

2) практичний:

– заповнення анкети функціонального аудиту відповідно до інструкції;

3) аналітичний:

– первинне опрацювання отриманих результатів функціонального аудиту;

– проведення уточнюючих інтерв’ю з керівниками самостійних структурних підрозділів;

– підготовка звіту за результатами функціонального аудиту.

 

Виробники біометану зможуть отримати техумови його постачання у операторів газотранспортних систем

03.08.2022 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийняла постанову «Про внесення змін до Кодексу газотранспортної системи та Кодексу газорозподільних систем», якою передбачено збільшення молярної частки вмісту кисню у природному газі з 0,02 мол. % до:

– 0,2 мол. % для доступу біометану до газотранспортної системи;

– 1,0 мол. % для доступу біометану до газорозподільних систем.

Тож виробники біометану зможуть звернутися до операторів ГТС/ГРС за технічними умовами щодо постачання біометану в мережі.

 

Конкурс програм громадянського суспільства в умовах воєнного стану

03.08.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до Порядку проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка» від 29 липня 2022 р. № 849.

Новим п. 32 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2011 р. № 1049, на період введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та протягом дев’яти місяців після його припинення або скасування встановлюється така процедура організації та проведення конкурсу.

Організатор конкурсу оголошує конкурс протягом 30 календарних днів після затвердження державного (місцевого) бюджету на відповідний бюджетний період. При цьому строк приймання конкурсних пропозицій не повинен становити менше ніж 20 днів з дня оголошення проведення конкурсу.

Пріоритетні завдання повинні бути спрямовані на розв’язання проблем, актуальних під час воєнного стану. Організатор конкурсу може визначити обмежену кількість пріоритетних завдань.

Перелік видів діяльності, що можуть бути підтримані організатором конкурсу, повинні відповідати вимогам правового режиму воєнного стану.

В описі програми (проекту, заходу), який інститут громадянського суспільства подає у складі конкурсної пропозиції, обов’язково повинна бути зазначена інформація щодо:

– забезпечення виконання (реалізації) програми (проекту, заходу) та досягнення очікуваних результатів у разі зміни безпекової ситуації в умовах воєнного стану;

– рівня забезпечення безпеки учасників програми (проекту, заходу) в умовах воєнного стану.

На першому етапі конкурсу під час індивідуального оцінювання конкурсних пропозицій на відповідність запланованих заходів пріоритетним завданням та загальнодержавним та/або місцевим програмам члени конкурсної комісії також враховують актуальність виконання (реалізації) програми (проекту, заходу) в умовах воєнного стану, можливості отримання конкретних результатів в умовах воєнного стану, рівень забезпечення безпеки учасників програми (проекту, заходу) та дотримання вимог правового режиму воєнного стану.

У разі визначення конкурсною комісією переможців конкурсу та обсягів бюджетних коштів для надання фінансової підтримки для виконання (реалізації) кожної програми (проекту, заходу) до введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та/або зменшення обсягу бюджетних асигнувань на фінансову підтримку протягом бюджетного періоду організатор конкурсу переглядає рішення конкурсної комісії та визначає переможців конкурсу з урахуванням:

– рейтингу конкурсних пропозицій;

– спрямованості пріоритетних завдань на розв’язання проблем, актуальних під час воєнного стану;

– відповідності видів діяльності вимогам правового режиму воєнного стану;

– наявного обсягу бюджетних асигнувань на фінансову підтримку.

У разі письмової відмови переможця конкурсу від виконання (реалізації) програми (проекту, заходу), реалізації проекту не в повному обсязі організатор конкурсу приймає рішення про доцільність подальшого спрямування бюджетних коштів з урахуванням необхідності виконання пріоритетних завдань, актуальних під час воєнного стану, визначених на бюджетний період організатором конкурсу.

Якщо процедуру організації та проведення конкурсу розпочато до введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та неможливо завершити, організатор конкурсу може припинити таку процедуру без визначення переможців конкурсу.

Інші умови організації та проведення конкурсу виконуються відповідно до цього Порядку.

 

Нові вимоги до агентів для надання фінансових платіжних послуг

 

04.08.2022 Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про залучення комерційних агентів для надання фінансових платіжних послуг» від 2 серпня 2022 р. № 168.

Національний банк визначив, зокрема, що:

1) банк, платіжна установа, які отримали право на провадження діяльності з надання фінансових платіжних послуг, а саме послуг із зарахування готівкових коштів на рахунки користувачів, а також усіх послуг щодо відкриття, обслуговування та закриття рахунків (крім електронних гаманців) та/або послуг із переказу коштів без відкриття рахунку для надання цих фінансових платіжних послуг мають право залучати комерційних агентів виключно для приймання готівки для виконання платіжних операцій;

2) емітент електронних грошей, який отримав право на провадження діяльності з надання фінансової платіжної послуги з випуску електронних грошей та виконання платіжних операцій з ними, у тому числі з відкриття та обслуговування електронних гаманців, має право залучати комерційних агентів для надання цієї фінансової послуги виключно для здійснення операцій з розповсюдження електронних грошей, обмінних операцій з електронними грошима та погашення електронних грошей (визначених нормативно-правовим актом Національного банку, що регулює порядок випуску електронних грошей та виконання платіжних операцій з ними);

3) емітент платіжних інструментів, який отримав право на провадження діяльності з надання фінансової платіжної послуги з емісії платіжних інструментів, має право залучати комерційного агента для надання цієї фінансової платіжної послуги виключно для розповсюдження емітованих ним платіжних інструментів, зокрема платіжних карток.

Встановлено також:

1) порядок подання банками, платіжними установами (крім малих платіжних установ), емітентами електронних грошей та емітентами платіжних інструментів до Національного банку повідомлення про залучення комерційних агентів для надання фінансових платіжних послуг з метою внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про комерційних агентів;

2) особливості надання фінансових платіжних послуг комерційними агентами, які залучаються банком та платіжною установою (крім малої платіжної установи) і передбачають приймання готівки для виконання платіжних операцій.

 

Кому і як видаватимуть мандати на право здійснення військової капеланської діяльності?

 

04.08.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про порядок видачі мандата на право здійснення військової капеланської діяльності» від 2 серпня 2022 р. № 859, якою затверджено:

1) Положення про порядок видачі мандата на право здійснення військової капеланської діяльності, що визначає:

– організацію роботи, пов’язаної з видачею мандата;

– порядок виготовлення та видачі мандата, виготовлення його дубліката;

– припинення права здійснювати військову капеланську діяльність;

2) опис бланка мандата на право здійснення військової капеланської діяльності.

Зокрема передбачено, що право на отримання мандата має громадянин України, який є священнослужителем зареєстрованої в Україні релігійної організації, здобув вищу богословську освіту (вимога застосовується з дня набрання чинності частиною другою статті 7 Закону України «Про Службу військового капеланства») та кандидатура якого була надана керівним центром (управлінням) відповідної релігійної організації для проходження відповідної підготовки та здійснення військової капеланської діяльності.

Плата за виготовлення та видачу мандата не стягується.

 

До 5 років позбавлення волі з конфіскацією за допуск підсанкційних осіб до закупівель

 

04.08.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо участі у процедурі публічної та/або оборонної закупівлі особи, до якої застосовано санкцію у виді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг» № 7547.

Новою ст. 209-2 Кримінального кодексу України пропонується встановити, що умисний допуск до участі у процедурі публічної та/або оборонної закупівлі учасника, який є особою, до якої застосовано санкцію у виді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України «Про санкції», – караються штрафом від двох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Те саме діяння, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, – карається штрафом від чотирьох тисяч до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до чотирьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до п’яти років.

Діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені під час надзвичайного або воєнного стану, – караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до п’яти років та з конфіскацією майна.

 

Затверджено повноваження органів місцевого самоврядування щодо цивільного захисту

 

04.08.2022 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення повноважень суб’єктів забезпечення цивільного захисту та імплементації норм міжнародного гуманітарного права у сфері цивільного захисту» від 9 липня 2022 р. № 2394-IX.

Зокрема новою ст. 36-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено повноваження щодо організації та забезпечення цивільного захисту, а саме до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:

а) власні повноваження:

1) підготовка, подання на затвердження, організація виконання та реалізація місцевих програм у сфері цивільного захисту;

2) здійснення заходів щодо забезпечення діяльності створених відповідно до законодавства комунальної аварійно-рятувальної служби, формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту, а також пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення місцевої та/або добровільної пожежної охорони;

3) створення та використання відповідно до законодавства матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, гасіння пожеж на відповідній території;

4) організація та забезпечення відповідно до законодавства підготовки працівників пожежно-рятувальних підрозділів, а також комунальних аварійно-рятувальних служб та членів добровільної пожежної охорони – у разі їх утворення на відповідній території;

5) утворення місцевих комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій для координації діяльності, пов’язаної із забезпеченням захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і реагування на них;

6) утворення (за потреби) спеціальної комісії з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та призначення керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на відповідній території;

7) утворення органів з евакуації, планування, підготовка та проведення на відповідній території у разі виникнення або загрози виникнення надзвичайної ситуації, пожежі, іншої небезпечної події евакуації населення, культурних і матеріальних цінностей, їх розміщення та життєзабезпечення населення;

8) забезпечення складення довідок про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації, списків (реєстрів) постраждалих осіб, а також формування списків загиблих осіб на підставі їх ідентифікації;

9) забезпечення оповіщення та інформування населення, яке проживає на відповідній території, про виникнення або загрозу виникнення надзвичайної ситуації, у тому числі у доступній для осіб з вадами зору та слуху формі;

10) виконання вимог законодавства щодо визначення потреби, створення, використання, утримання, реконструкції та ведення обліку фонду захисних споруд цивільного захисту територіальної громади, здійснення контролю за станом утримання таких споруд та готовності їх до використання за призначенням та підтримкою в належному технічному стані;

11) розроблення та здійснення заходів із забезпечення сталого функціонування суб’єктів господарювання, що належать до сфери їх управління, в умовах надзвичайних ситуацій та в особливий період;

12) забезпечення завчасного накопичення і підтримання у постійній готовності засобів індивідуального захисту для населення та формувань цивільного захисту, а також приладів дозиметричного і хімічного контролю та розвідки;

13) організація та забезпечення життєдіяльності постраждалих від наслідків надзвичайних ситуацій, а також під час ведення воєнних (бойових) дій або внаслідок таких дій;

14) організація на відповідній території робіт із ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, гасіння пожеж та забезпечення проведення відновлювальних робіт, залучення в установленому законом порядку до таких робіт суб’єктів господарювання, сил цивільного захисту, волонтерів та населення;

 

Декларації про майновий стан слід подавати протягом 90 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану

 

04.08.2022 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану» від 8 липня 2022 р. № 2381-IX.

Новими п. 2-3 – 2-10 розд. XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», зокрема встановлено, що тимчасово, з дня введення воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», на період до припинення або скасування воєнного стану, а також протягом одного місяця з дня його припинення чи скасування вимога щодо відповідності подарунків загальновизнаним уявленням про гостинність та обмеження щодо вартості подарунків, встановлені ч. 2 ст. 23 цього Закону, не поширюються на вчинення таких дій у зазначений у цьому абзаці період:

1) одержання грошових коштів, у повному обсязі використаних (за наявності підтвердження використання одержаних грошових коштів у повному обсязі на одну або декілька із зазначених цілей) виключно для таких цілей:

– здійснення переказів на спеціальні рахунки, відкриті Національним банком України для підтримки Збройних Сил України та/або для гуманітарної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України;

– здійснення у встановленому законодавством порядку благодійних пожертв на користь Збройних Сил України;

– здійснення у встановленому законодавством порядку благодійних пожертв для підтримки і захисту осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України;

– здійснення витрат на придбання та доставку товарів з подальшою їх передачею у власність Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, утвореним відповідно до законів України, добровольчим формуванням територіальних громад, розвідувальним органам, правоохоронним органам;

– здійснення витрат на придбання та доставку товарів, оплату робіт чи послуг, наданих як гуманітарна допомога особам, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України;

2) одержання безоплатно або за ціною, нижчою за мінімальну ринкову ціну, товарів з подальшою їх передачею у власність Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, утвореним відповідно до законів України, добровольчим формуванням територіальних громад, розвідувальним органам, правоохоронним органам (за наявності підтвердження передачі таких товарів у повному обсязі);

3) одержання безоплатно або за ціною, нижчою за мінімальну ринкову ціну, товарів, наданих як благодійна пожертва чи гуманітарна допомога особам, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України (за наявності підтвердження надання таких товарів у повному обсязі на зазначені цілі);

4) одержання безоплатно або за ціною, нижчою за мінімальну ринкову ціну, особами, які фактично проживають на тимчасово окупованих територіях України чи на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або особами, які були змушені залишити місце свого фактичного проживання внаслідок тимчасової окупації (загрози тимчасової окупації), ведення (загрози ведення) бойових дій:

– послуг із проживання чи розміщення;

– транспортних послуг чи послуг із перевезення у зв’язку із зміною місця фактичного проживання та/або з поверненням до місця проживання;

– медичних послуг;

– лікарських засобів;

– товарів, робіт або послуг, визнаних гуманітарною допомогою (за винятком транспортних засобів, інших самохідних машин і механізмів, крім легкових автомобілів, спеціально обладнаних для перевезення осіб з інвалідністю та переданих особам з інвалідністю).

Також установлено, що:

1) суб’єкт декларування зобов’язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев’яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування;

2) суб’єкт декларування, який відповідно до ч. 4 ст. 52 цього Закону зобов’язаний подати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, підстави для подання якого виникли у період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», зобов’язаний подати таке повідомлення протягом дев’яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування;

3) суб’єкт декларування, який відповідно до ч. 1 ст. 52 цього Закону зобов’язаний подати повідомлення про відкриття валютного рахунку в установі банку-нерезидента, підстави для подання якого виникли у період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», зобов’язаний подати таке повідомлення протягом дев’яноста календарних днів з дня припинення чи скасування воєнного стану.

 

Російські інформації джерела заборонять використовувати в освіті і науці

 

05.08.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо заборони використання джерел інформації держави-агресора або держави-окупанта в освітніх програмах, в науковій та науково-технічній діяльності» № 7633.

Документом пропонується встановити, що складові освітньої програми, науково-освітні програми та наукові дослідження не можуть містити посилання на джерела інформації, створені:

– на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом;

– державною мовою держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом;

– фізичною особою, яка є громадянином (підданим) держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом;

– юридичною особою зареєстрованою на території держави-агресора або держави-окупанта, або кінцевим бенефіціарним власником (контролером) якої є резидент держави-агресора або держави-окупанта.

 

Збільшуються пороги публічних закупівель

 

05.08.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо актуалізації порогів публічних закупівель у зв’язку з інфляційними процесами в державі» № 7624, яким пропонується:

1) збільшити пороги вартості предмету закупівель для:

– загальної процедури закупівель – для товарів/послуг до 500 тис. грн (замість 200 тис. грн), а для робіт – до 3 млн грн (замість 1,5 млн грн);

– спрощених закупівель – до 200 тис. (замість 50 тис.);

2) щорічно переглядати відповідні пороги вартості предмету закупівель з урахуванням індексів споживчих цін та індексів цін виробників промислової продукції.

 

 

Медпрацівників атестуватимуть через 60 днів після війни

 

09.08.2022 Набрав чинності наказ Міністерства охорони здоров’я України «Про особливості атестації працівників сфери охорони здоров’я та продовження терміну дії сертифікатів спеціаліста, посвідчень про кваліфікаційну категорію в період дії воєнного стану» від 4 серпня 2022 р. № 1415, яким установлено:

1) зупинити проведення атестації на підтвердження звання лікаря (провізора)-спеціаліста, атестації на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій лікарям (провізорам), атестації на підтвердження звання спеціаліста та атестації на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій професіоналам з вищою немедичною освітою, які працюють у сфері охорони здоров’я, атестації на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій молодшим спеціалістам з медичною освітою та фармацевтам на період дії воєнного стану в Україні;

2) проведення атестації працівників сфери охорони здоров’я поновити через 60 днів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Термін дії сертифікатів лікаря (провізора)-спеціаліста, сертифікатів спеціаліста, посвідчень про кваліфікаційну категорію, який спливає у період дії воєнного стану, та посвідчень лікарів про кваліфікаційну категорію, які планували пройти атестацію протягом року після закінчення п’ятирічного строку з дати попередньої атестації, продовжується на 1 рік наказом керівника закладу охорони здоров’я за місцем роботи.

 

Відновлено роботу ринків капіталу та товарних ринків

 

08.08.2022 Набрало чинності рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про впорядкування провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках у період дії воєнного стану» від 4 серпня 2022 р. № 1053, яким установлено, що:

1) розрахунки за другою частиною операції РЕПО за договорами РЕПО щодо цінних паперів, укладеними до 24 лютого 2022 р. і строк/термін виконання розрахунків за якими припав/припадає на період до або на дату набрання чинності цим рішенням, мають здійснюватися, починаючи з 22 серпня 2022 р. включно, крім випадків надання Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку окремих дозволів на проведення таких розрахунків до 22 серпня 2022 р. на відповідний запит учасника ринків капіталу;

2) виконання емітентом своїх зобов’язань за отриманими ним у період з 24 лютого 2022 р. включно від учасників інститутів спільного інвестування відкритого та інтервального типу заявок на викуп належним їм цінних паперів інституту спільного інвестування, має здійснюватися, починаючи з 22 серпня 2022 р. включно, крім випадків надання Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку окремих дозволів на здійснення таких дій емітентом до 22 серпня 2022 р. на відповідний запит учасника ринків капіталу.

Окрім того, встановлено, що у період дії воєнного стану заборонено, зокрема професійним учасникам ринків капіталу та організованих товарних ринків встановлення ділових відносин та/або вчинення правочинів з особами, щодо яких встановлені заборони, передбачені Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», та особами, пов’язаними з державою-агресором – Російською Федерацією та/або Республікою Білорусь, або на їх користь та/або здійснення дій щодо активів чи пасивів таких осіб, та/або здійснення виплат доходів, сум погашення на користь таких осіб, а саме:

– фізичних осіб, які є громадянами Російської Федерації або Республіки Білорусь, крім тих, які проживають на території України на законних підставах;

– юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством Російської Федерації або Республіки Білорусь;

– юридичних осіб, засновниками та/або учасниками (акціонерами), опосередкованими власниками істотної участі яких є громадяни Російської Федерації, Республіки Білорусь, крім тих, які проживають на території України на законних підставах, та/ або юридичні особи, зареєстровані за законодавством Російської Федерації, Республіки Білорусь;

– юридичних осіб, засновниками та/або учасниками (акціонерами), опосередкованими власниками істотної участі яких є Російська Федерація, Республіка Білорусь;

– осіб, включених до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції;

– осіб, до яких застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до ст. 5 Закону України «Про санкції», які унеможливлюють вчинення вказаних в цьому абзаці правочинів/дій.

Визнано можливим у період дії воєнного стану адміністраторам недержавних пенсійних фондів використовувати електронні засоби зв’язку за умови використання електронних підписів чи печаток, що базуються на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа відповідно до законодавства про електронний документообіг та електронні довірчі послуги, на документах, що отримуються/надсилаються за допомогою таких засобів.

Водночас, визнано таким, що втратило чинність, рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 8 березня 2022 р. № 144 «Про упорядкування проведення операцій на ринках капіталу на період дії воєнного стану».

 

Недержавні пенсійні фонди можуть використовувати закордонні хмарні сервіси

 

08.08.2022 Набрало чинності рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про використання у період дії воєнного стану учасниками фондового ринку хмарних послуг та/або послуг центру обробки даних» від 4 серпня 2022 р. № 1054, яким:

1) визнано можливим у період дії воєнного стану використання хмарних послуг та/або послуг центру обробки даних надавачів хмарних сервісів, розташованих в країнах, що є членами Європейського союзу, у Великобританії, Сполучених штатах Америки, Канаді, Україні:

– Центральним депозитарієм цінних паперів при провадженні ним своєї професійної діяльності на ринках капіталу;

– Державною установою «Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України» для забезпечення своєї діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках;

– депозитарними установами, яким Центральним депозитарієм цінних паперів відкрито агреговані рахунки;

– адміністраторами недержавних пенсійних фондів з метою забезпечення захисту та збереження даних систем персоніфікованого обліку.

При цьому кінцевими бенефіціарними власниками таких надавачів хмарних сервісів не можуть бути громадяни інших, ніж перелічених у абзаці першому цього пункту країн, і ці надавачі не використовують для надання хмарних сервісів технічні засоби, якими володіють держави або суб’єкти, до яких застосовано санкції відповідно до Закону України «Про санкції», та/або які розміщені на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, та/або на території, на якій органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, та/або у населених пунктах територіальних громад, включених до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), що формується у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

2) визнано такими, що втратили чинність:

– рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 9 березня 2022 р. № 155 «Про використання Центральним депозитарієм цінних паперів хмарних послуг в умовах воєнного стану в Україні»;

– рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 березня 2022 р. № 175 «Про особливості провадження депозитарної діяльності в умовах воєнного стану в Україні»;

– рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 березня 2022 р. № 227 «Про особливості провадження діяльності Державної установи «Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України» в умовах воєнного стану в Україні».

 

Законодавство із захисту персональних даних приведуть у відповідність до міжнародних стандартів

 

08.08.2022 Комітет з питань цифрової трансформації рекомендував Верховній Раді прийняти за основу у повторному першому читанні нову редакцію проекту Закону «Про захист персональних даних» № 5628, яким, зокрема передбачено:

1) приведення термінології у відповідність до нових міжнародних стандартів;

2) деталізацію та більш зрозуміле формулювання принципів обробки персональних даних;

3) чітке формулювання підстав обробки персональних даних;

4) прозорі вимоги до згоди на обробку персональних даних, які дозволять уникнути зловживань та маніпуляцій;

5) розширення прав суб’єктів персональних даних і механізм їх реалізації;

6) визначення обов’язків контролера й оператора персональних даних;

7) порядок повідомлення про витік персональних даних;

8) інститут відповідальної особи з питань захисту персональних даних;

9) відповідальність та санкції за порушення права на захист персональних даних.

 

Посадовці можуть займатися іншою оплачуваною діяльністю

 

08.08.2022 3 серпня 2022 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану» від 8 липня 2022 р. № 2381-IX, яким, зокрема передбачено, що на період дії воєнного стану обмеження, встановлене п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції», не поширюється на:

– державних службовців (крім державних службовців категорії «А»),

– посадових осіб місцевого самоврядування (крім посадових осіб, посади яких віднесені до першої – третьої категорій), якщо такі особи перебувають у відпустці без збереження заробітної плати або у разі простою, за умови що трудові договори (контракти), цивільно-правові договори про надання послуг або правочини у сфері підприємницької діяльності укладаються з юридичними особами приватного права або фізичними особами – підприємцями, стосовно яких такі державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування протягом останнього року не здійснювали повноваження з контролю, нагляду або підготовки чи прийняття відповідних рішень щодо діяльності цих юридичних осіб або фізичних осіб – підприємців.

Такі особи зобов’язані припинити зайняття іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) чи підприємницькою діяльністю відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції» протягом 15 робочих днів з дня припинення простою або закінчення відпустки.

 

Медпрацівників атестуватимуть через 60 днів після війни

 

09.08.2022 Набрав чинності наказ Міністерства охорони здоров’я України «Про особливості атестації працівників сфери охорони здоров’я та продовження терміну дії сертифікатів спеціаліста, посвідчень про кваліфікаційну категорію в період дії воєнного стану» від 4 серпня 2022 р. № 1415, яким установлено:

1) зупинити проведення атестації на підтвердження звання лікаря (провізора)-спеціаліста, атестації на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій лікарям (провізорам), атестації на підтвердження звання спеціаліста та атестації на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій професіоналам з вищою немедичною освітою, які працюють у сфері охорони здоров’я, атестації на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій молодшим спеціалістам з медичною освітою та фармацевтам на період дії воєнного стану в Україні;

2) проведення атестації працівників сфери охорони здоров’я поновити через 60 днів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Термін дії сертифікатів лікаря (провізора)-спеціаліста, сертифікатів спеціаліста, посвідчень про кваліфікаційну категорію, який спливає у період дії воєнного стану, та посвідчень лікарів про кваліфікаційну категорію, які планували пройти атестацію протягом року після закінчення п’ятирічного строку з дати попередньої атестації, продовжується на 1 рік наказом керівника закладу охорони здоров’я за місцем роботи.

 

 

Оновлено перелік територій, де припинено доступ до реєстрів Мін’юсту

 

10.08.2022 Набрав чинності наказ Міністерства юстиції України «Про внесення змін до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану» від 5 серпня 2022 р. № 3303/5, яким вказаний Перелік викладено у новій редакції, а саме:

1) Донецька область:

– Бахмутський район (крім міст Бахмут, Соледар, Торецьк, Часів Яр);

– Волноваський район;

– Горлівський район;

– Донецький район;

– Кальміуський район;

– Краматорський район (крім міст Дружківка, Костянтинівка, Краматорськ, Слов’янськ, смт Олександрівка);

– Маріупольський район;

– Покровський район (крім міст Гірник, Добропілля, Красногорівка, Курахове, Мирноград, Новогродівка, Покровськ, Селидове);

2) Запорізька область:

– Бердянський район;

– Василівський район;

– Мелітопольський район;

– Пологівський район;

3) Луганська область;

4) Миколаївська область:

– Баштанський район (крім міста Баштанка, смт Березнегувате, Казанка, міста Новий Буг, села Привільне);

– Миколаївський район (крім смт Березанка, сіл Коблеве, Костянтинівка, міст Миколаїв, Нова Одеса, Очаків, села Степове);

5) Харківська область:

– Ізюмський район (крім смт Донець);

– Куп’янський район;

– Харківський район (крім смт Безлюдівка, міст Люботин, Мерефа, смт Нова Водолага, Пересічне, міста Південне, смт Пісочин, Покотилівка, Солоницівка, міста Харків);

– Чугуївський район (крім міст Чугуїв, Зміїв, смт Слобожанське);

6) Херсонська область;

7) Автономна Республіка Крим;

8) місто Севастополь.

В межах населених пунктів Донецької області, де доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, не припиняється, доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно забезпечується виключно в режимі перегляду відомостей/інформації, що міститься в цих реєстрах, та надання таких відомостей/інформації за зверненнями фізичних та юридичних осіб.

Адміністратору єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, доручено:

– вжити відповідних заходів, необхідних для реалізації цього наказу;

– забезпечити за зверненням користувачів єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, у порядку та з урахуванням обмежень, визначених законодавством, доступ до відповідних реєстрів у зв’язку зі змінами в Переліку.

 

Штраф за порушення правил реклами послуг із працевлаштування сплачується в 15-денний строк

10.08.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку сплати рекламодавцями до державного бюджету штрафів за порушення вимог Закону України «Про рекламу» щодо реклами послуг із працевлаштування» від 5 серпня 2022 р. № 863.

Згідно з затвердженим нею Порядком штраф сплачується на підставі розпорядчого документа (розпорядження, постанови) Держпраці про накладення штрафів за порушення вимог ст. 24-1 Закону щодо реклами послуг із працевлаштування, прийнятого на підставі акта перевірки.

Рекламодавці сплачують штраф у державний бюджет за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб – підприємців на рахунки, відкриті в органах Казначейства.

Штраф сплачується в 15-денний строк з дня вручення або отримання поштою (рекомендованим листом) розпорядчого документа.

У разі несплати рекламодавцем накладеного на нього штрафу протягом 15-ти календарних днів з дня вручення або отримання поштою (рекомендованим листом) розпорядчого документа, якщо такий розпорядчий документ не був оскаржений до органу державного нагляду (контролю) та/або в судовому порядку і залишений в силі, сума штрафу стягується в судовому порядку.

Органи Казначейства за запитом Держпраці інформують Держпраці про суми штрафів, що надійшли до державного бюджету.

Держпраці та її територіальні органи ведуть облік справ про порушення вимог ст. 24-1 Закону щодо реклами послуг із працевлаштування, розпорядчих документів, прийнятих за результатами розгляду таких справ, та відомостей про сплачені штрафи.

Рекламодавець має право звернутися до Держпраці або до суду щодо оскарження розпорядчого документа.

 

Новий об’єкт інвентаризації земель – ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі

10.08.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку проведення інвентаризації земель» від 5 серпня 2022 р. № 866, якою, зокрема визначено:

1) новий об’єкт інвентаризації земель – земельні ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини);

2) перелік відомостей, які зазначаються на робочому та зведеному інвентаризаційних планах у разі, коли об’єктом інвентаризації земель є земельні ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини);

3) підставу для проведення інвентаризації земель у разі, коли об’єктом інвентаризації є земельні ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини) – договір, укладений між замовником та розробником документації із землеустрою.

 

Органи місцевого самоврядування можуть передоплачувати засоби індивідуального захисту

10.08.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 169» від 2 серпня 2022 р. № 874, відповідно до якої придбання товарів, робіт і послуг, вартість яких становить або перевищує 50 тис. грн, може проводитися без застосування порядку проведення спрощених закупівель та/або електронного каталогу у разі, коли публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються для:

– проведення заходів із мобілізації та цивільного захисту;

– будівництва, реконструкції, капітального ремонту та облаштування місць проживання внутрішньо переміщених та евакуйованих осіб;

– будівництва, реконструкції, капітального ремонту та облаштування захисних споруд цивільного захисту, у тому числі подвійного призначення, найпростіших споруд, укриттів;

– підготовки до проведення опалювального сезону.

Також установлено, що сільські, селищні, міські ради, їх виконавчі органи під час закупівлі засобів індивідуального захисту можуть здійснювати попередню оплату на строк та у розмірах, визначених у договорах про закупівлю товарів і послуг.

 

Проблеми захисту та безпеки дітей вирішуватиме Координаційна рада

 

10.08.2022 Набрав чинності Указ Президента України «Про Координаційну раду з питань захисту та безпеки дітей» від 8 серпня 2022 р. № 568/2022.

Утворена Координаційна рада є консультативно-дорадчим органом при Президентові України, основними завданнями якої є:

1) системний аналіз ситуації, визначення напрямів та пріоритетів щодо захисту прав та безпеки дітей, насамперед в умовах воєнного стану, напрацювання пропозицій щодо заходів з попередження вчинення злочинів проти дітей, недопущення примусової депортації юних громадян України за межі держави, сприяння скоординованій реалізації таких заходів, забезпечення моніторингу ефективності їх реалізації;

2) внесення на розгляд Президентові України пропозицій щодо можливих шляхів вирішення проблемних питань із захисту прав і безпеки дітей;

3) підготовка проектів нормативно-правових актів, прийняття і реалізація яких є необхідними для ефективного розслідування злочинів проти дітей, фактів їх примусової депортації за межі держави;

4) напрацювання пропозицій щодо налагодження взаємодії з інститутами громадянського суспільства, у тому числі з громадськими об’єднаннями, релігійними організаціями, а також з міжнародними організаціями у вирішенні питань захисту прав дитини в умовах воєнного стану, сприяння їх залученню до участі у захисті дітей, постраждалих внаслідок війни;

5) моніторинг ситуації щодо встановлення, знаходження та повернення дітей, які примусово переміщені з тимчасово окупованих територій України;

6) моніторинг ситуації щодо тимчасового переміщення (евакуації) дітей, у тому числі дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з інвалідністю, дітей з особливими освітніми потребами, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, з територій, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) або межують з таким територіями, повернення та влаштування таких дітей у післявоєнний період.

 

Гранти для переробних підприємств можуть отримати ФОПи

11.08.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку надання грантів на створення або розвиток переробних підприємств» від 5 серпня 2022 р. № 877.

Змінами до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 р. № 739, зокрема встановлено, що:

1) отримувач може отримувати один грант або для створення одного нового переробного підприємства, або для збільшення потужностей існуючого виробництва переробного підприємства;

2) заяву на отримання гранту можуть подати фізичні особи – підприємці;

3) обов’язковою умовою договору гранту є, серед іншого, створення робочих місць та працевлаштування на них згідно з додатком. Робочі місця та працевлаштування на них за програмою повинно бути здійснено не менш як 30 відсотків не пізніше ніж через шість місяців з дати отримання гранту та решта не пізніше ніж через дванадцять місяців з дати отримання гранту.

Окрім того, Порядок доповнено додатком «Кількість працевлаштованих залежно від розміру наданого гранту».

 

Про майно, пошкоджене чи знищене через окупацію РФ з 2014 р., можна повідомляти у «Дії»

11.08.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» від 9 серпня 2022 р. № 885.

Змінами до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 р. № 380, унормовано, що його дія поширюється на фізичних та юридичних осіб, об’єкти нерухомого майна яких знищено або пошкоджено внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, з 19 лютого 2014 р., що є датою початку тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України відповідно до частини другої статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» .

Реєстр пошкодженого та знищеного майна містить інформацію про пошкоджене та знищене майно:

– з 19 лютого 2014 р., що є датою початку тимчасової окупації Російської Федерацією окремих територій України відповідно до частини другої статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» до дня введення воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64;

– з дня введення воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64.

Міністерство цифрової трансформації має забезпечити протягом місяця з дня набрання чинності цією постановою технічну можливість подання через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене майно з 19 лютого 2014 р., що є датою початку тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України відповідно до частини другої статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», до дня введення воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64, та оприлюднення інформації про початок збору такої інформації.

Фітосанітарні заходи та процедури в умовах воєнного стану

11.08.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2022 р. № 398» від 5 серпня 2022 р. № 867, якою, зокрема встановлено, що на період воєнного стану:

– територіальні органи Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів здійснюють свої повноваження за принципом екстериторіальності. Особа має право звертатися для отримання документів, адміністративних послуг та проведення фітосанітарних процедур у сфері карантину та захисту рослин до будь-якого територіального органу Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, а також звертатися для проведення фітосанітарної експертизи (аналізу) до будь-якої фітосанітарної лабораторії, включеної до Переліку фітосанітарних лабораторій, за її вибором;

– фітосанітарні процедури не здійснюються на території територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) згідно з переліком територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), передбаченим Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332;

– документи для здійснення фітосанітарних заходів та процедур у сфері карантину рослин подаються особою до територіального органу Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в електронній або паперовій формі шляхом звернення до державного фітосанітарного інспектора, відповідального за відповідну зону обслуговування.

Також визначено особливості, з урахуванням яких здійснюються фітосанітарні заходи та процедури на період воєнного стану та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Окрім того, передбачено, що обстеження та моніторинг проводяться державним фітосанітарним інспектором за наявності документа, що підтверджує відсутність на відповідній території ризиків, пов’язаних із вибухонебезпечними предметами, виданого в електронній або паперовій формі місцевою державною (військовою) адміністрацією чи органом місцевого самоврядування або оператором протимінної діяльності.

 

Звіт про оцінку майна складається в е-формі

11.08.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав» від 9 серпня 2022 р. № 886.

Змінами до Національного стандарту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 р. № 1440, встановлено, що звіт про оцінку майна складається в електронній та паперовій формі (раніше – тільки в паперовій – ред.), якщо складання звіту про оцінку майна в паперовій формі передбачено нормативно-правовими актами з оцінки майна або договором на проведення оцінки майна, та може складатися в повній або стислій формі.

Документи та інші інформаційні матеріали, зібрані оцінювачами у процесі проведення оцінки майна, разом із звітом про оцінку майна зберігаються в електронній формі в оцінювачів, які безпосередньо складали звіт про оцінку майна, та архіві суб’єкта оціночної діяльності – суб’єкта господарювання протягом трьох років від дати складання такого звіту, якщо більший строк не встановлено законодавством.

Звіт про оцінку майна в електронній формі складається та підписується всіма оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, та керівником суб’єкта оціночної діяльності або уповноваженою ним особою шляхом накладення їх кваліфікованого електронного підпису з урахуванням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг.

 

Дисциплінарні провадження щодо держслужбовців можуть розглядатися дистанційно

11.08.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 р. № 243 і від 4 грудня 2019 р. № 1039» від 5 серпня 2022 р. № 873.

Як повідомили у Національному агентстві України з питань державної служби, змінами до Положення про Комісію з питань вищого корпусу державної служби, Порядку здійснення дисциплінарного провадження унормовано, зокрема:

– механізм проведення засідань дисциплінарними комісіями з розгляду дисциплінарних справ дисциплінарних проваджень стосовно державних службовців дистанційно в режимі відеоконференції;

– участь членів дисциплінарних комісій з розгляду дисциплінарних справ дисциплінарних проваджень стосовно державних службовців, інших осіб, які є учасниками дисциплінарного провадження, в засіданнях дистанційно в режимі відеоконференції;

– механізм ознайомлення з матеріалами дисциплінарних справ державних службовців, їх представників в електронній і паперовій формі.

 

45 днів – строк оцінки інвестиційних великих проектів

11.08.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо інвестиційних проектів із значними інвестиціями» від 9 серпня 2022 р. № 881, якою передбачено:

1) спрощення підготовки техніко-економічного обґрунтування інвестиційного проекту. Змінюється підхід до відображення юридичного, соціального, організаційного аспекту реалізації проекту;

2) ініціація інвестиційних проектів через інститути спільного інвестування. Заявниками, які готують такі інвестиційні проекти, тепер можуть бути інститути спільного інвестування. Така форма фінансування передбачає перерозподіл вкладень інвесторів спеціалізованими фондами;

3) пришвидшення розгляду проектів, які фінансуються міжнародними фінансовими організаціями. За умови, що кредитний договір уже підписаний, строк оцінки інвестиційних проектів становить 45 днів.

 

 

Застарілий житловий фонд реконструюють за новими будівельними нормами

 

12.08.2022 Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендував Верховній Раді прийняти за основу проект Закону «Про здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду» № 6458, яким передбачено:

1) запровадження алгоритму прийняття рішення про реконструкцію застарілого житла (реконструкції підлягатимуть не лише багатоквартирні будинки, а й наявні об’єкти соціально-транспортної інфраструктури, що розташовані в межах кварталу, який підлягає реконструкції);

2) удосконалення процедури компенсації власникам застарілого житла;

3) заходи з реконструкції кварталу або мікрорайону;

4) різні варіанти відселення мешканців кварталу під час проведення реконструкції;

5) розширений перелік джерел фінансування проектів реконструкції.

Реконструкція житлових об’єктів здійснюватиметься в рамках нових будівельних норм, які передбачають аспекти енергоефективності, безбар’єрності, створення необхідних інфраструктурних умов тощо.

 

Лікарі-інтерни можуть перевестися з тимчасово окупованих територій

 

12.08.2022 Міністерство охорони здоров’я наказом від 26 липня 2022 р. № 1327 надало можливість лікарям-інтернам, які знаходяться на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, перевестися до інших, безпечніших регіонів.

Так, лікар-інтерн може перевестися з бази стажування, яка перебуває у районі проведення бойових дій або на тимчасово окупованій чи блокованій території, до іншої бази стажування на умовно безпечній території. Переведення здійснюється за заявою лікаря-інтерна та наказом керівника департаменту (управління) охорони здоров’я обласної військової адміністрації.

Якщо лікар-інтерн бажає перевестися до бази стажування, розташованої на території іншої області, тоді переведення здійснюється наказами департаментів (управлінь) охорони здоров’я обох обласних військових адміністрацій.

За відсутності зв’язку з департаментом (управлінням) охорони здоров’я відповідної обласної військової адміністрації, який знаходиться у районі проведення бойових дій або на тимчасово окупованій чи оточеній (блокованій) території, лікар-інтерн має звернутися безпосередньо до департаменту (управління) охорони здоров’я обласної військової адміністрації, на території якого розташована база стажування, до якої він бажає перевестися.

Переведення з однієї бази стажування до іншої може здійснюватися без зміни місця працевлаштування, а зміна спеціальності під час переведення з однієї бази стажування до іншої не дозволяється.

Керівники баз стажування комунальної форми власності забезпечують своєчасне внесення актуальної інформації щодо лікарів-інтернів, які зараховані на посади лікарів-інтернів, до електронної системи охорони здоров’я.

 

Бюджетні запити можна подавати в е-формі

 

12.08.2022 Набрав чинності наказ Міністерства фінансів України «Про особливості подання бюджетних запитів у період дії воєнного стану» від 21 липня 2022 р. № 208, яким установлено, що у період дії воєнного стану, як виняток із Інструкції з підготовки бюджетних запитів, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 6 червня 2012 р. № 687, бюджетні запити подаються до Міністерства фінансів України в електронній або паперовій формі.

Бюджетний запит в електронній формі подається через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади чи спеціальний вебмодуль системи взаємодії.

Бюджетний запит у паперовій формі подається у разі, якщо:

– у головного розпорядника коштів державного бюджету відсутні система електронного документообігу, інтегрована до системи електронної взаємодії органів виконавчої влади, або спеціальний вебмодуль системи взаємодії;

– бюджетний запит містить інформацію з обмеженим доступом, вимогу щодо захисту якої встановлено законом.

 

Припинено співробітництво Міністерств внутрішніх справ України та Білорусі

12.08.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про припинення дії Угоди про співробітництво між Міністерством внутрішніх справ України та Міністерством внутрішніх справ Республіки Білорусь» від 9 серпня 2022 р. № 884, якою припинено дію зазначеної Угоди, здійснену 6 березня 1992 р. у м. Чернігові.

 

До 5 років позбавлення волі за порушення прав людини правоохоронцем

 

12.08.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності працівників правоохоронних органів» № 7657.

Новою ст. 365-4 Кримінального кодексу України пропонується встановити, що бездіяльність працівника правоохоронного органу, який бере участь у кримінальному провадженні, вчинення ним дій або прийняття процесуального рішення, які призвели до істотного порушення прав та свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, – карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Під істотним порушенням прав та свобод людини слід розуміти такі діяння: здійснення процесуальних дій, які потребують попереднього дозволу суду, без такого дозволу або з порушенням його суттєвих умов; отримання доказів внаслідок катування, жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність особи, поводження або погрози застосування такого поводження; порушення права особи на захист; отримання показань чи пояснень від особи, яка не була повідомлена про своє право відмовитися від давання показань та не відповідати на запитання, або їх отримання з порушенням цього права; порушення права на перехресний допит.

 

https://lexmart.com.ua/Haluzi-Prava/Yevropeiske-Pravo/evropejska-integratsiya-2260

 

 

Визнати РФ ядерним терористом закликає Верховна Рада

 

15.08.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Постанови «Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Союзу, Європейської Ради, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, парламентів та урядів держав-членів Міжнародного агентства з атомної енергії щодо засудження акту ядерного тероризму, який здійснює держава-агресор на Запорізькій атомній електростанції у місті Енергодар Запорізької області» № 7667.

Верховна Рада України закликає:

1) парламенти та уряди держав-членів Міжнародного агентства з атомної енергії визнати дії Російської Федерації, щодо окупації ЗАЕС, її мінування та обстрілу, що ставить під загрозу безпечне існування світу, актом ядерного тероризму,

2) Організацію Об’єднаних Націй, Європейський Союз, Європейську Раду, Організацію з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародне агентство з атомної енергії застосувати санкції проти всієї російської атомної галузі, зокрема щодо державної корпорації «Росатом», підприємств та організацій, що входять до складу державної корпорації «Росатом», та їхніх дочірніх компаній, які розташовані як на території Російської Федерації, так і за її межами, а також щодо російських фізичних осіб, які є керівниками державної корпорації «Росатом» та його дочірніх підприємств, що відповідають за реалізацію політики Російської Федерації проти України та беруть безпосередню участь у прийнятті рішень і здійсненні актів ядерного тероризму на території України,

3) парламенти та уряди держав-членів Міжнародного агентства з атомної енергії звернутися до Генеральної конференції МАГАТЕ щодо призупинення дії привілеїв та прав Російської Федерації як члена Агентства, а також позбавлення Російської Федерації права голосу на засіданнях Ради керуючих МАГАТЕ і можливості брати участь у програмах технічного співробітництва, науково-технічного обміну і міжнародних дослідницьких проектах, що проводяться під егідою Агентства,

4) Організацію Об’єднаних Націй, Міжнародне агентство з атомної енергії підтримати та вжити необхідних заходів для організації та направлення спільної безпекової місії ООН і МАГАТЕ на Запорізьку АЕС із подальшою демілітаризацією станції та виведенням озброєних російських військових і техніки зі станції й усієї прилеглої території, включаючи місто Енергодар.

 

До 30% посадового окладу – премія заступникам міністрів  

15.08.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304» від 12 серпня 2022 р. № 893, якою встановлено, що першим заступникам міністрів і заступникам міністрів може виплачуватися премія за якісне і своєчасне виконання завдань, визначених в положенні про міністерство, з урахуванням відповідного розподілу обов’язків між міністром та його заступниками, яка встановлюється щомісяця відповідним міністром згідно з поданням керівника державної служби в державному органі, у розмірі до 30 відсотків посадового окладу.

Нагадаємо, раніше встановлювалося, що першим заступникам міністрів і заступникам міністрів може виплачуватися премія за результатами звіту про виконання завдань плану пріоритетних дій Уряду на відповідний рік, яка встановлюється щомісяця відповідним міністром згідно з поданням керівника державної служби в державному органі, у розмірі до 35 відсотків посадового окладу.

 

 

 

Страховий стаж під час воєнного стану можна не враховувати при обчисленні пенсії

 

18.08.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо можливості виключення періоду страхового стажу для обчислення пенсії під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» (законопроект № 7453).

Доповненням до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що за бажанням особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, можуть бути виключені періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», а також протягом трьох місяців з дня припинення або скасування воєнного стану.

 

Митні правила щодо статусу фінансового гаранта уніфіковано з ЄС

 

18.08.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань виконання Глави 5 Розділу ІV Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони» (законопроект № 7420).

Як пояснили в Інформаційному управлінні Верховної Ради, Законом уніфіковано передбачені Митним кодексом України правила щодо отримання статусу фінансового гаранта, забезпечення сплати митних платежів, отримання авторизації на застосування спрощень «загальна гарантія», «загальна гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків», «загальна гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків», «звільнення від гарантії» з вимогами, визначеними Конвенцією про процедуру спільного транзиту від 20 травня 1987 р.

Окрім того, передбачено запровадити механізм, аналогічний тому, що функціонує в ЄС, щодо видання рішень митними органами, регламентувавши права та обов’язки посадових осіб митних органів і посадових осіб підприємств під час розгляду заяви підприємства, оцінки відповідності та моніторингу відповідності, а також правила внесення змін, перегляду, скасування, анулювання рішень та застосування «права бути почутим» (можливість подати письмові заперечення та відповідні обґрунтування у разі наміру митного органу прийняти несприятливе для підприємства рішення).

 

Майно для цілей оборони примусово вилучатимуть за рішенням РНБО

16.08.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації деяких питань примусового відчуження та вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану» (законопроект № 7605).

Зокрема новими частинами 4 та 5 ст. 4 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» передбачено, що примусове відчуження або вилучення рухомого майна, що використовується чи може використовуватися для забезпечення діяльності підприємств оборонно-промислового комплексу України і щодо якого існує ризик переривання його функціонування у зв’язку з перебуванням такого майна на території адміністративно-територіальної одиниці України, щодо якої існує загроза її тимчасової окупації та межі якої розташовані на відстані не більше 30 кілометрів від району ведення воєнних (бойових) дій або від тимчасово окупованої території, здійснюється на підставі рішення Ради національної безпеки і оборони України.

Рада національної безпеки і оборони України не пізніше наступного дня після прийняття відповідно до абзацу першого цієї частини рішення, введеного в дію указом Президента України, направляє зазначене рішення до Кабінету Міністрів України та доручає військовому командуванню забезпечити збереження такого майна.

Примусово відчужене або вилучене рухоме майно не пізніше п’яти календарних днів з дня отримання Кабінетом Міністрів України відповідного рішення Ради національної безпеки і оборони України передається за рішенням Кабінету Міністрів України у встановленому ним порядку суб’єкту господарювання державного сектору економіки.

Право державної власності на рухоме майно, що використовується чи може використовуватися для забезпечення діяльності підприємств оборонно-промислового комплексу України і щодо якого існує ризик переривання його функціонування у зв’язку з перебуванням такого майна на території адміністративно-територіальної одиниці України, щодо якої існує загроза її тимчасової окупації та межі якої розташовані на відстані не більше 30 кілометрів від району ведення воєнних (бойових) дій або від тимчасово окупованої території, виникає з дня введення в дію указом Президента України рішення Ради національної безпеки і оборони України про примусове відчуження або вилучення такого майна.

 

 

«Податкову амністію» продовжили до 1 березня 2023 р.

 

18.08.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування благодійної допомоги, виплаченої на користь членів сімей поранених та загиблих учасників бойових дій під час участі у відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки України» (законопроект № 7506-1).

Зокрема новою редакцією пп. «в» пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума (вартість) благодійної допомоги:

в) виплаченої (наданої) благодійниками, у тому числі благодійниками – фізичними особами, у порядку, визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», на користь:

– учасників бойових дій – військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, поліцейських та працівників Національної поліції України, у тому числі тих, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, або на користь членів сімей таких учасників бойових дій;

– працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій та у період здійснення бойових дій, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів їхніх сімей;

– фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах.

Для цілей цього підпункту до членів сімей учасників бойових дій та/або учасників масових акцій громадського протесту в Україні належать:

– батьки (якщо вони до досягнення особою повноліття не були позбавлені стосовно неї батьківських прав);

– дід та баба (якщо батьки померли); інший із подружжя, (якщо він (вона) не одружилися вдруге);

– малолітні та/або неповнолітні діти;

– повнолітні діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, до закінчення ними закладів освіти, але не більше ніж до досягнення 23 років;

– повнолітні діти, які не мають своїх сімей;

– повнолітні діти, які мають свої сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття;

– утриманці загиблого (померлого), яким у зв’язку з цим виплачується пенсія.

Зазначені у цьому підпункті доходи не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку до 31 грудня включно року, наступного за роком, в якому завершено проведення антитерористичної операції та/або припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан в Україні, та/або завершено здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Окрім того, до 1 березня 2023 р. (наразі – до 1 вересня 2022 р.) продовжено одноразове (спеціальне) добровільне декларування.

 

Органи влади зобов’язані сприяти волонтерам

 

18.08.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України «Про волонтерську діяльність» щодо підтримки волонтерської діяльності» (законопроект № 7363), яким, зокрема розширено напрями волонтерської діяльності та встановлено, що:

1) волонтерська допомога може здійснюватися в онлайн-режимі за допомогою мережі Інтернет та інших телекомунікаційних мереж;

2) органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи забезпечують сприятливі умови для здійснення волонтерської діяльності, підвищення суспільного престижу такої діяльності та створення передумов для її розвитку, підтримки та заохочення діяльності волонтерів в Україні;

3) центральні органи виконавчої влади у партнерстві з неприбутковими організаціями та установами, які залучають до своєї діяльності волонтерів, іншими організаціями, що сприяють розвитку волонтерства, з метою сприяння розвитку волонтерського руху в Україні створюють, розробляють, запускають, адмініструють та розвивають інформаційно-аналітичну платформу для інформування про можливості волонтерства в Україні та за її межами, підтримки інститутів громадянського суспільства у залученні волонтерів та для розміщення іншої інформації з метою сприяння розвитку волонтерського руху в Україні.

 

Нові вимоги до обороту об’єктів незавершеного будівництва і майбутніх об’єктів нерухомості

 

18.08.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» (законопроект № 5091).

Як пояснили у Нотаріальній палаті України, Законом визначено, зокрема:

1) механізм державної реєстрації права власності на об’єкти незавершеного будівництва та майбутні об’єкти нерухомості;

2) особливості вчинення правочинів з об’єктами незавершеного будівництва, майбутніми об’єктами нерухомості, зокрема укладення, виконання та розірвання договорів купівлі-продажу об’єкта незавершеного будівництва та майбутнього об’єкта нерухомості;

3) особливості посвідчення нотаріусами правочинів щодо об’єктів незавершеного будівництва та майбутніх об’єктів нерухомості;

4) особливості іпотеки об’єктів незавершеного будівництва та майбутніх об’єктів нерухомості.

Згідно з текстом законопроекту, підготовленим до другого читання, серед іншого:

1) визначено терміни: майбутній об’єкт нерухомості, спеціальне майнове право на об’єкт незавершеного будівництва, майбутній об’єкт нерухомості гарантійна частка будівництва об’єкта нерухомого майна тощо.

2) нотаріальному посвідченню підлягатимуть:

– договір щодо організації та фінансування будівництва об’єкта;

– правочин щодо другого та наступного відчуження неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості;

– договір про відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості;

– договір управління нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва, майбутнім об’єктом нерухомості;

– попередній договір щодо купівлі-продажу об’єкта незавершеного будівництва або майбутнього об’єкта нерухомості;

– договір застави предметом якого є нерухоме майно, неподільні об’єкти незавершеного будівництва (подільні об’єкти незавершеного будівництва у випадках, визначених законом), майбутні об’єкти нерухомості, космічні об’єкти;

3) визначено, що будь-які платежі на підтвердження зобов’язання за попереднім договором щодо купівлі-продажу об’єкта незавершеного будівництва або майбутнього об’єкта нерухомості, а також встановлення інших фінансових зобов’язань сторін, крім штрафних санкцій, за попереднім договором купівлі-продажу об’єкта незавершеного будівництва або майбутнього об’єкта нерухомості не допускаються.

 

 

МВС надаватиме ЗСУ інформацію про придатні для потреб оборони транспортні засоби юридичних осіб

 

18.08.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (законопроект № 5337).

Новою ч. 4 ст. 6 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що територіальні органи Міністерства внутрішніх справ України щокварталу подають до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відомості про реєстрацію (перереєстрацію), переобладнання та зняття з обліку транспортних засобів, які перебувають у власності підприємств, установ та організацій і можуть бути призначені для задоволення потреб Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

ЄСПЛ вжив екстраординарних заходів для захисту  польських суддів

КМУ розпорядженням 723-р виділив кошти у сумі 103 млн грн із резервного фонду державного бюджету для надання грантів бізнесу.