in , ,

Електронні докази це особлива правова матерія, яка легко піддається маніпулюванням.

Електронні докази це особлива правова матерія, яка легко піддається маніпулюванням.

На це звернув увагу керуючий партнер Amber Law Company Семен Ханін під час вебінару з питань практичних особливостей роботи з електронними доказами.

Відповідно до Закону «Про електронні документи та електронний документообіг» оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону «Про електронні довірчі послуги».

Треба звернути увагу на наступні судові рішення, на які потрібно спиратися у своїй роботі:

1) від 11 березня 2022 року справа № 149/745/14, провадження № 51-4269км19:

На підставі висновку експерта було встановлено, що відеофонограми (фонограми), на які посилається сторона обвинувачення, що зафіксовані на оптичних дисках, на які фіксувалися негласні слідчі (розшукові) дії, є копіями, судом обґрунтовано визнано їх недопустимими доказами, тобто Верховний Суд зі своєю колегією погоджується в цьому рішенні, що неможливо використовувати як допустимі докази копії відеофонограм.

2) від 29 березня 2021 року справа № 554/5090/16-к, провадження № 51-1878кмо20:

Ототожнення електронного доказу як засіб доказування та матеріального носія такого документа є безпідставним, оскільки характерною рисою електронного документа є відсутність жорсткої прив’язки до конкретного матеріального носія, тобто сторона обвинувачення використовує саме це рішення, щоб казати що копії також можуть бути використані як доказ.

3) від 5 квітня 2021 року справа № 591/6739/20, провадження 818/21:

Копії електронних доказів мають бути засвідчені електронним цифровим підписом або мають бути надані суду в оригіналі, що також передбачає наявність на них, серед іншого ознак цифрового підпису автора, тобто наявність електронного цифрового підпису є основною

ознакою коли можна розмовляти про оригінал чи те, що ця копія дорівнює до оригіналу.

4) від 19 жовтня 2021 року, справа № 359/6722/20:

Беручи до уваги, що поданий до суду першої інстанції DVD-диск (а.с.57) містив відеозаписи (електронні документи у цифровій формі), які не було засвідчені електронним цифровим підписом, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що останні не можуть вважатися допустимими доказами з точки зору положень ст.ст.74, 99 КАС України.

5) від 17 травня 2021 року, справа № 910/17662/19:

Відповідно до ст. 96 ГПК України електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, яка містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (в тому числі текстові документи,

графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних й інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам`яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет). Електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, засвідченій електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України “Про електронні довірчі послуги”.

За публікаціями у ЗМІ. Джерело:https://zib.com.ua/ua/152820

 

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Війна 2022. День 193й. 04 вересня. Літопис.

Щодо Римського Статуту МКС