in , , , , ,

ОГЛЯД ТЕЛЕФОНУ, НА ЯКОМУ ЗБЕРЕГЛОСЯ ПРИВАТНЕ ЛИСТУВАННЯ, ТА ШЛЯХИ ПЕРЕВІРКИ ДОСТОВІРНОСТІ ЛИСТУВАННЯ У МЕСЕНДЖЕРІ

?? ДОПУСТИМІСТЬ ПРОТОКОЛУ ОГЛЯДУ ТЕЛЕФОНУ, НА ЯКОМУ ЗБЕРЕГЛОСЯ ПРИВАТНЕ ЛИСТУВАННЯ, ТА ШЛЯХИ ПЕРЕВІРКИ ДОСТОВІРНОСТІ ЛИСТУВАННЯ У МЕСЕНДЖЕРІ ?
❓Питання дослідження переписок на телефонах та інших гаджетах давно є предметом дискусій серед практиків – хтось фіксує такі докази протоколом огляду предмета, хтось звертається до суду за дозволом на тимчасовий доступ, а хтось проводить НСРД «постфактум» таких переписок, що апріорі суперечить самій суті НСРД.
?‍⚖️ Третя судова палата ККС ВС у постанові від 21.11.2022 по справі № 991/492/19 висловила свою позицію щодо добровільно наданого для огляду листування у месенджері:
?️ Відповідно до ч. 3 ст. 258 КПК спілкуванням є передання інформації у будь-якій формі від однієї особи до іншої безпосередньо або за допомогою засобів зв`язку будь-якого типу. Спілкування є приватним, якщо інформація передається та зберігається за таких фізичних чи юридичних умов, при яких учасники спілкування можуть розраховувати на захист інформації від втручання інших осіб.
? Ці положення охороняють права осіб, які бажають зберегти таємницю їхнього спілкування і надають гарантії від зловживань правоохоронних органів на несанкціоноване втручання у спілкування.
? Натомість таємниця виключається, якщо абонент (учасник) спілкування не бажає її зберігати і добровільно розкриває, зокрема, перед державними органами. За таких обставин не відбувається втручання у спілкування, а відбувається фіксація добровільно розкритої інформації, яка втрачає статус таємниці й набуває статусу відкритості.
? У цій справі ОСОБА_4 добровільно надав співробітнику правоохоронного органу ОСОБА_8 свій мобільний телефон, у якому продемонстрував зміст його спілкування з ОСОБА_1 .
Отже, здійснивши такі дії, ОСОБА_4 добровільно розкрив таємницю його спілкування з ОСОБА_1 , що за цих обставин не потребувало звернення до слідчого судді за дозволом на втручання в таємницю спілкування. Крім того, переписка ОСОБА_4 з ОСОБА_1 була сфотографована свідком ОСОБА_8 відкрито у присутності ОСОБА_4, з його добровільного дозволу та ситуативно, у зв`язку зі встановленням у месенджері ОСОБА_1 таймеру на видалення повідомлень.
? Також у касаційній скарзі захисник вказує про недопустимість зазначених протоколів з підстав того, що вони самі по собі не дають можливості ідентифікувати та підтвердити особи абонентів і точний час обміну повідомленнями, а технічний функціонал мобільного додатку «Viber», на його переконання, дозволяє будь-якій особі зареєструвати обліковий запис, указавши в ньому будь-які ідентифікаційні дані, прикріпити до створеного акаунта довільно обране фотозображення, у тому числі й те, яке міститься в матеріалах справи.
?‍♂️ Спростовуючи ці доводи, суд апеляційної інстанції зазначив, що під час проведення огляду мобільного телефону ОСОБА_4 із залученням спеціаліста встановлено, що в месенджері «Viber» виявлено відомості про обмін текстовими повідомленнями та здійснення з`єднань між користувачем НОМЕР_3 та користувачем номера телефону НОМЕР_4 із зареєстрованим ім`ям користувача «ОСОБА_13», а також виявлено зображення текстових повідомлень у месенджері «Viber» між цими користувачами.
? Приналежність мобільного номера НОМЕР_4 саме ОСОБА_1 підтверджується
? і протоколом огляду матеріалів, отриманих на підставі ухвали Солом`янського районного суду м. Києва від 02 травня 2019 року щодо карткових рахунків ОСОБА_1 , відкритих в АТ «Райффайзен банк Аваль», відповідно до яких ОСОБА_1 особисто вказав цей номер телефону.
? Крім того, належність цього мобільного номера не заперечував під час судового розгляду і сам засуджений.
? Водночас із протоколу огляду мобільного телефону свідка ОСОБА_8 було встановлено, що в телефоні містяться зафіксовані зображення екрану мобільного телефона свідка ОСОБА_4 під час листування в месенджері «Viber» із користувачем номера телефона НОМЕР_4 під іменем «ОСОБА_13». Під час огляду було встановлено час створення та географічні координати первинних зображень, зокрема дата і час створення фотографій (IMG) збігається із часом, що відображений у правому верхньому куті на екрані телефона ОСОБА_4, та відповідають хронології подій (04 квітня 2019 року у вечірній час і протягом дня 08 квітня 2019 року).
? Ці обставини цілком узгоджуються з показаннями свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_8, наданими в суді першої інстанції, і свідчать про те, що фотографування екрану мобільного телефону ОСОБА_4 відбувалося під час надходження текстових повідомлень від абонента «ОСОБА_13» у дати та часові проміжки, а також за координатами, які цілком відповідають часу й місцю подій.
? Крім того, іншої версії подій та обставин, за яких ОСОБА_1 здійснював листування із ОСОБА_4, зокрема в його контекстуальному розрізі, сторона захисту не надала.
✅ З урахуванням вищенаведеного апеляційний суд визнав протоколи огляду мобільних телефонів ОСОБА_4 від 10 та 22 квітня 2019 року та протокол огляду мобільного телефону ОСОБА_8 від 07 травня 2019 року належними й допустимими доказами, а інформацію, відображену в них, такою, що зібрана у спосіб, передбачений кримінальним процесуальним законом.
? Разом з тим апеляційний суд у своєму рішенні вказав, що сторона захисту в ході вирішення питання про долучення вказаних протоколів та їх дослідження місцевим судом не заявляла заперечення щодо невідповідності інформації, викладеної у цих протоколах.
? Крім того, суд наголосив, що під час апеляційного розгляду присутня сторона захисту заперечила проти задоволення клопотання захисника про витребування та огляд у судовому засіданні зазначених мобільних телефонів.
☑️ Верховний Суд погоджується з такими висновками суду апеляційної інстанції, вважає їх обґрунтованими, а доводи захисту про протилежне непереконливими.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Участники военного вторжения покинули Луганск. Они задержаны в Подольске (рос. мова)

Шановні нотаріуси! Наприкінці року з’явився матеріал щодо розмірів адмінзбору