in , , , ,

В ЄС готуються до оборони проти російського вторгнення

ЄС все більше трансформується в оборонний союз
У Брюсселі відбулося перше засідання Форуму Шумана з безпеки та оборони, на якому, крім представників 27 держав-членів ЄС, були присутні гості з приблизно 50 країн та організацій. Однією з ключових тем був український конфлікт, який став водночас головним мотивом для створення форуму. Як пояснив голова європейської дипломатії Жозеп Боррель, події лютого 2022 року змінили Євросоюз і тепер він має намір відігравати значно більшу роль в архітектурі світової безпеки. Підсумки форуму свідчать: окрім суто економічного об’єднання ЄС стає і військовим союзом.

Напередодні першого засідання Форуму Шумана (названий так на честь колишнього прем’єра Франції та одного з батьків-засновників ЄС Робера Шумана) глави МЗС та міністри оборони країн Євросоюзу ухвалили багато в чому історичне рішення. Узгодження спільних закупівель та постачання артилерійських боєприпасів (по-перше, для України, а по-друге, для поповнення спорожнілих складів у європейських країнах) ознаменувало собою як мінімум часткову передачу оборонних питань із ведення національних урядів на наднаціональний рівень.

Форум Шумана, що відбувся 21 березня, підтвердив, що після введення російських військ на територію України 24 лютого 2022 року Євросоюз почав приділяти підвищену увагу проблемам безпеки та оборони.

Економічний союз, що замислювався як передусім, ЄС перебуває в процесі серйозної трансформації. Про це під час зустрічі представників 27 країн-членів із колегами з приблизно 50 держав та організацій, включаючи ООН, НАТО, ОБСЄ, Лігу арабських держав, прямо заявив Жозеп Боррель. «Війна змінила наш профіль, наш бренд. ЄС тепер виглядає інакше», – зазначив головний європейський дипломат.

І з цим твердженням ніхто сперечатися не став. Тим більше, що на користь слів пана Бореля говорили факти. Наприклад, те, що навіть НАТО як організація за рік бойових дій не наважилася надати Україні військову допомогу, перекладаючи відповідальність за постачання на добровільні рішення країн-членів. А Євросоюз уже перейшов цю межу і тепер має намір зробити спільну оборону та безпеку одним із своїх головних треків на найближчі роки.

Власне, Форум Шумана і був організований у рамках військової концепції «Стратегічний компас ЄС», де один із розділів присвячений військовому партнерству та посиленню ролі союзу у світі. Ідея заходу, який, як очікується, проходитиме кожні два роки, полягала в тому, щоб зібрати навколо ЄС найближчих союзників та потенційних партнерів для обговорення спільних загроз. А головне, як у різних формах і висловлюваннях давав зрозуміти Жозеп Боррель, реакція Брюсселя на український конфлікт — це не виняток із правил, не аномалія, а політика, яку союз готовий поширити на будь-яку ситуацію, якщо вона цього вимагатиме.

“Ми готові зробити для інших країн те саме, що зробили для України у питаннях постачання озброєнь та надання летальної допомоги через Європейський фонд миру»,— заявив Боррель у вступному слові перед учасниками форуму.

Він зазначив, що багато країн, представники яких відвідали 21 березня Брюссель, «так чи інакше роблять свій внесок у 21 цивільну та військову місії та операції (ЄС.— “Ъ”) по всьому світу», а з більшістю з них Євросоюз проводить регулярні дискусії з питань безпеки та оборони. Однак причини організації такого масштабного форуму, як дав зрозуміти пан Боррель, «лежать глибше» і ставлять перед присутніми три питання: навіщо ЄС партнери, що Євросоюз може запропонувати партнерам і що ЄС із партнерами можуть зробити спільно?

Євросоюз вирішив поставити Києву мільйон артилерійських снарядів.
«Наша колективна підтримка України була вражаючою і має продовжуватися, щоб Україна та міжнародне право перемогли. Однак причина, чому нам потрібні партнери, не обмежується Україною… Жодна країна сама не впорається з такими викликами, як ослаблення багатосторонності, повернення політики застосування сили по всьому світу, відродження посилення авторитарних режимів… Наслідки зміни клімату та загострення конкуренції за природні ресурси… На всіх цих фронтах нам потрібні партнери»,— говорив Жозеп Борель.

За його словами, створення свого часу ЄС дозволило Європі уникнути логіки конфронтації та розвернутися до співпраці і тепер настав час захистити цю модель взаємодії між країнами, залучаючи до цього якнайбільше держав по всьому світу. «Усього за кілька тижнів, навіть днів після початку російської агресії проти України, європейські лідери прийняли те, що ми назвали “Стратегічним компасом”,— амбітний план щодо зміцнення нашої політики безпеки та оборони на найближчі п’ять-десять років»,— заявив дипломат.

При цьому він наголосив, що ідея тісніше взаємодіяти у військовій сфері виникла ще близько 20 років тому під час криз на Балканах та в Африці, проте нинішня ситуація змінила ставлення Європи до «власного порядку денного в галузі безпеки та оборони».

Крім того, за ці роки, визнав пан Боррель, Євросоюз припускався помилок, з яких витягнув урок. Наприклад, місії ЄС у ЦАР та Малі не змогли достатньо посилити боєздатність союзників Брюсселя в цих країнах, що використовувала у своїх інтересах ПВК «Вагнер», яку пан Боррель назвав «безжальним проксі російського режиму». На його думку, дії «Вагнера» в цих державах обернулися руйнівними наслідками для місцевого населення і ЄС більше не має права припускатися таких помилок.

Європейські міністри зайнялися проблемою нестачі боєприпасів
У результаті країни ЄС перезапускають та нарощують промислове виробництво озброєнь, здійснюють спільні військові постачання Україні та збираються зміцнювати цей трек взаємодії на рівні союзу, що спочатку не передбачалося під час створення об’єднання, визнав пан Боррель. І щоб захистити цю модель, Брюсселю потрібні партнери, а він, у свою чергу, готовий брати відповідальність та допомагати у пошуку відповідей на різні виклики по всьому світу.

Запевнивши, що ЄС готовий до оборонної співпраці з країнами з усіх регіонів і пообіцявши постачання зброї «африканським партнерам у найближчі місяці», дипломат висловив сподівання, що Форум Шумана стане постійним заходом, що проводиться раз на два роки. Однак наступне засідання пан Боррель запропонував провести трохи раніше — наприкінці 2024 року, щоб встигнути бути на ньому головою європейської дипломатії до завершення терміну своїх повноважень.

У Москві зусилля Брюсселя з пошуку партнерів в оборонній сфері по всьому світу визнали спробою «втягнути в авантюру» протистояння з РФ третіми країнами.

Відповідно до публікацій у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Воєнні злочини проти культурної спадщини Експерти та урядовці документують колосальні руйнування, спричинені російськими військами

З1 березня набуває чинності Закон «Про медіа»