in ,

Від року безвізу до року прав людини

Кожен рік ми звикли оцінювати по головних подіях, що своїм значенням назавжди проникають у нашу ментальність. 2017-й рік ми запам’ятаємо як рік безвізу та прав людини, реалізованих у пенсійній, медичній та освітній реформах. А загалом цей рік — це своєрідний вимір української національної ідеї, тобто все що, відбулося, припадає кожному до сімейної скарбнички, до душі, до пам’яті.

Ще день тому чи не вся країна, співпереживала без перебільшення та зустрічала в аеропорту Бориспіль українців, перебували в катівнях сепаратистів. І сльози на очах були не лише в жінок. Ми бачили, як досвідчені вояки не соромилися їх у цю мить. Ми також пам’ятатимемо, як у грудні минулого року відбулася зустріч Уповноваженого ВРУ з прав людини Валерії Лутковської в Сімферопольському СІЗО з Ахтемом Чийгозом, Алі Асановим та Мустафою Дегерменджи. Цю  зустріч потім усі згадували, коли їх було звільнено з ув’язнення.

І таких подій, що пов’язують нас усіх у межах людської вдячності, було в році, що минає, чимало. Згадати хоча б  те, що в 2017-му відбулися важливі зміни в облаштуванні ринку електроенергії, якій має стати конкурентним, вільним від монополії постачальників; зроблено крок до спрощення національних стандартів бухгалтерської звітності, їх гармонізації до стандартів європейської фінзвітності. У корпоративних відносинах теж відбулася своєрідна реформа, а сфера виробництва нам подарувала зростання експорту товарів майже на  21,1 відсотка. В 2017 році Україна поглиблювала торговельну співпрацю з низкою розвинених країн. Проте найбільшої уваги було приділено структурним реформам. Медична реформа впроваджує нову форму управління медичними закладами, надає можливості для цих закладів змінити організаційну структури, аби залучати нові джерела фінансування, приймати незалежні від центру рішення, які послуги або обладнання замовляти, а для певної категорії громадян прийнято програму відшкодування вартості ліків.

Закон «Про Освіту» — програмний документ, що  продовжує реформу освіти і встановлює необхідність її фінансування з державного та місцевих бюджетів й інших джерел на рівні не менше 7% від ВВП. І це наближує освіту до цивілізованого рівня фінансового забезпечення. Вже не кажучи про те, що вчителям має бути  значно підвищена мінімальна заробітна плата.

Суть пенсійної реформи — це зміни в методиці розрахунку пенсій залежно від тривалості трудового стажу. Відтепер закон зобов’язує уряд вжити заходів до запровадження другого рівня пенсійної системи (накопичувальної). Щонайменше 20 категорій «спецпенсій» (із диференційними правилами їх розрахунку для державних службовців, прокурорів, суддів, депутатів тощо) було скасовано.

Безперечно важливими є й запуск новоутвореного Верховного Суду, прийняття змін до процесуальних кодексів, що дозволяє суддям  працювати за новими правилами. Сама судова система знову стала трирівневою, а шлях до правосуддя — коротшим. Реформа судочинства закріплює можливість брати участь у судових засіданнях через відеоконференції, що, правда, не розповсюджується на свідків, а за подання позову доведеться вносити плату, яка в разі перемоги відповідача піде на оплату адвоката. Тим самим забезпечується адвокатська монополія в судах. Чи добре це, чи погано, ще покаже час.

Указ Президента про утворення Вищого суду з питань інтелектуальної власності, який буде діяти як перша інстанція, і подання ним законопроекту про створення Вищого антикорупційного суду завершує перетворення цього року у сфері права. Говорити про те, що щось заважає суддям працювати належним чином, уже не має сенсу. За реформи треба відповідати, а не чекати вдячності.  Загалом же змін було набагато більше. Тим паче, що наступний рік стане роком права.

Нагадаємо, 2018 рік вважається роком собаки — тварини, яка асоціюється з вірністю. Сподіваємося, цей рік принесе благополуччя кожній людині, порозуміння в сімейних відносинах й успіх у житті. А тому підстав зустрічати новий рік із гарним настроєм є чимало. Головне, щоб у наших сім’ях запанували порозуміння і любов, щоб самотні люди знайшли другу половинку, щоб успіх в особистому житті, роботі та інших сферах не забарилися з приходом у наше повсякденне життя.

Віктор Ковальський, ЮВУ

Джерело: ЮВУ

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Чим запам’ятається 2017-й?

Як будемо судитися по-новому ГПК…