in ,

«Закарпатський виклик» для Києва. Час давати відповідь

Те, як бачить свої національні інтереси України, і як вона може і буде їх захищати (в тому числі і на Закарпатті), увійшли в пряме протиріччя з тим, як бачить свої національні інтереси Угорщина.

Запланована на завтра в Нью-Йорку зустріч міністра закордонних справ України Павла Клімкіна зі своїм угорським колегою Петером Сийярто стане перевіркою здатності Києва захищати свої ключові національні інтереси на ділі, а не на словах. Напередодні цієї зустрічі Будапешт поставив ультиматум: якщо Україна вишле консула, який організовував процес прийняття жителями Закарпатської області угорського громадянства, Угорщина у відповідь зробить додаткові зусилля по блокуванню зусиль України щодо зближення з ЄС.

Відносини між двома країнами увійшли в справжній клінч після того, як на минулому тижні було оприлюднено скандальне відео з закарпатського Берегова. На якому консул Угорщини в цьому місті а) організовує процес принесення закарпатцями присяги на вірність Угорщині, а при цьому б) настійно рекомендує приховувати від української влади факт принесення цієї присяги.

Озвучений намір Києва відреагувати на ці факти швидко і жорстко, виславши угорського консула в Берегово, — чітка заявка про готовність відстоювати свої національні інтереси. Тепер питання стоїть про те, чи зможе українська влада утримати таку високу планку, задану нею ж.

Передумови для того, що зможе, є. Це доводить історія протистояння з Угорщиною по імплементації на Закарпатті нового закону про освіту.

Правда, це був важливий, але все ж приватний питання. Що стосується «засвічений» історії з роздачею в Закарпатті угорського громадянства, то на цей раз питання стоїть набагато більш масштабно. Оскільки сама суть того, як бачить свої національні інтереси України, і як вона може і буде їх захищати, увійшли в пряме протиріччя з тим, як бачить свої національні інтереси Угорщина, і як вона може і буде їх захищати.

Іншими словами: Україна забороняє прийняття угорського громадянства громадянами України, які проживають в Закарпатті. І буде всіма доступними засобами перешкоджати цій практиці. А для угорської держави роздача угорського громадянства громадянам інших держав угорського походження — найважливіший і принциповий пункт реалізації своїх національних інтересів. У тому вигляді, в якому їх бачить Будапешт.

Ситуація додатково ускладнюється тим, що всі осередки численних тліючих протиріч в такому небезпечному регіоні як Закарпаття без зволікання і дуже ефективно роздуває Росія.

Тобто, ситуація для Києва надзвичайно серйозна. Але це не привід знову займати позицію страуса і ховати голову в пісок. Адже роздача угорських паспортів на Закарпатті десяткам тисяч громадян України йде вже багато років. Тому відповісти на «Закарпатський виклик» після появи відео з угорським громадянством з Берегово Україні доведеться. І завдання зараз полягає в тому, щоб ця відповідь вийшов одночасно і комплексним, і чітко прорахованих, і ефективним.

Тут потрібні і дипломатичні кроки (починаючи з того, щоб домогтися від Будапешта відкликання свого консула з Берегового), і «доточка» законодавства з введенням відповідальності для осіб, які беруть «на додаток» до рідного українського громадянства підданство інших країн. Особливо серйозна робота має бути Службі безпеки України, розвідці і контррозвідці, яким доведеться захищати наші національні інтереси у вибухонебезпечному Закарпатті відразу на двох фронтах — і на угорському, і на російському.

Андрій Миселюк, експерт, політолог, директор Інституту соціально-політичного проектування «Діалог»

Джерело: ЛІГА.net

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Нарахування процентів та пені за кредитним договором після судового рішення

Податкова застава або погашення податкового боргу за рахунок заставного майна платника податків