in ,

Актуальні питання пробації та її перспективи

Днями в Національній академії прокуратури України за участю представників Генеральної прокуратури України, керівництва Центру пробації, Національної школи суддів, суддів Верховного Суду, міжнародних експертів, науковців, представників громадськості відбувся міжнародний круглий стіл «Інститут пробації в Україні: сучасний стан і перспективи розвитку».

Захід мав на меті провести комплексний аналіз сучасного стану запровадження системи пробації в Україні, а також виробити рекомендації із удосконалення кримінального, кримінально-виконавчого та кримінального процесуального законодавства у цій галузі.

Відкрили дискусію ректори Національної школи суддів України Микола Оніщук та Національної академії прокуратури Михайло Лошицький. Як прозвучало, НШСУ активно впроваджує в навчальний процес для суддів, кандидатів на посаду судді тему пробації та її ролі у процесі судочинства та виконання кримінальних покарань. У навчальну програму включені матеріали про систему пробації, її функції та переваги, про історію пробації, про інструменти пробації, про доцільність і призначення цих інструментів, їх ефективність, мету, форми і методи пробаційної діяльності. В березні місяці кандидати в судді розпочали відвідувати уповноважені органи з питань пробації для ознайомлення з практикою роботи підрозділів пробації.

Під час круглого столу розглядались актуальні питання застосування пробації, завдання та функції пробації в Україні, перспективи розвитку цього інституту, питання законодавчого врегулювання досудової пробації, взаємодії державних органів та представників громадськості при реалізації заходів пенітенціарної пробації, реалізації пробаційних програм, роль органів прокуратури у забезпеченні прав громадян під час пробації.

Говорячи про аспекти міжнародного партнерства, заступник  міністра юстиції України Денис Чернишов, зокрема, зазначив, що завдяки активній співпраці з міжнародними партнерами у сфері реформування системи пробації вже досягнуто вагомих результатів. На черзі впровадження електронного моніторингу. Робота всієї пенітенціарної системи повинна бути оцифрована, тому що рецидив може бути конкретно обчислений і це показує якість нашої роботи. І ми повинні максимально адаптувати міжнародний досвід до нашої системи законодавства, а також спільно з органами правосуддя, представниками прокуратури бути ініціаторами необхідних змін. А суспільство має визнати роль системи пробації. Це визнання підвищить і авторитет самої інституції, й ефективність роботи офіцера пробації зі своїми підопічними.

Уваги заслуговувала й доповідь директора «Центру пробації» щодо перспектив впровадження системи пробації в державі, її правової бази, а також основних показників у напряму реалізації пенітенціарної, досудової та наглядової її видів. «Пробація — рівноправний суб’єкт кримінального процесу. І дискусійні майданчики такого формату є цьому підтвердженням. Спілкуючись з нашими партнерами, ми враховуємо виклики і помилки, які допускалися на шляху впровадження пробації,  коли не було стандартів, коли були новації, яким ніхто не міг навчити і показати. З точки зору розвитку нормативної бази, інституціональної спроможності пробації, ми пройшли цей шлях розвитку набагато швидше, ніж інші країни саме завдяки міжнародному партнерству. В роботі ми використовуємо інструменти, розроблені на основі світового досвіду і наукових досліджень. Наша мета — приведення цих інструментів до українських реалій задля досягнення позитивних результатів», — резюмував О.  Янчук.

Натомість його перший заступник Ірина Яковець детально зупинилася на питанні вдосконалення законодавства і практики його застосування в напрямі ефективної реалізації покладених на органи пробації завдань. Вона пояснила, що пробація — це доволі новий для України інститут, впровадження якого, на відміну від інших зарубіжних країн, характеризувалося введенням нових функцій та покладанням нових завдань протягом доволі обмеженого часу та ресурсів. У таких умовах вагомого значення набуває саме належне регулювання діяльності новоутворених органів та єдність практики реалізації покладених завдань.

Під час дискусії обговорювалися й механізми та стратегії роботи із правопорушниками в контексті сьогодення, а заразом також піднімались питання перспектив для суспільства в даній царині.

Джерело: Мін’юст

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

ЄС схвалив cуперечливу директиву щодо авторського права в інтернеті

Газово-тарифний позов проти уряду