in , ,

На тижні високого рівня Генеральної асамблеї ООН у центрі уваги президентів, прем’єрів та міністрів буде і українське питання …

У вівторок, 19 вересня, у Нью-Йорку стартує тиждень високого рівня Генеральної асамблеї ООН. У центрі уваги президентів, прем’єрів та міністрів буде, безумовно, конфлікт навколо України, який генсек ООН Антоніу Гутерріш напередодні назвав «ключовим чинником у загостренні геополітичних розбіжностей».

У Нью-Йорк полетить і український президент Володимир Зеленський, який минулого разу виступав з відеозв’язку. Російську делегацію очолить міністр закордонних справ Сергій Лавров. Чи можуть вони опинитися за одним столом на засіданні Ради безпеки ООН?

Тиждень високого рівня – головна подія року у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку. Глави держав та урядів більшості країн зазвичай намагаються не прогаяти можливості особисто звернутися до світової спільноти з трибуни ООН. Цього року рівень учасників буде, однак, трохи нижчим, ніж у минулому, постпандемійному: із п’яти країн — постійних членів Ради безпеки ООН лише США будуть представлені на рівні глави держави. Американський президент Джо Байден, як очікується, виступить із промовою у день початку тижня високого рівня – 19 вересня.

Китай, Великобританія та Франція надішлють представників рівнем нижче. Російську делегацію очолить міністр закордонних справ Сергій Лавров. Президент РФ Володимир Путін чотири рази особисто виступав із трибуни ООН — у 2000, 2003, 2005 та 2015 роках. Тепер він є невиїзний. Хоча 2020 року (коли вирувала пандемія коронавірусу) його виступ транслювали відеозв’язком. Глава МЗС РФ планує звернутися до Генасамблеї 23 вересня. Яу очикується,  міністр має представити російські принципові підходи до глобальних викликів, включаючи подальший розвиток системи міжнародних відносин з прицілом на формування справді справедливого багатополярного світопорядку, заснованого на цілях та принципах Статуту ООН у всій їхній повноті та інших основних міжнародно-правових нормах.

“Крім того, він має намір провести низку зустрічей з колегами з різних держав та керівниками міжнародних організацій. Як кажуть у МЗС рф:  «ізоляція дається важко, зустрічей та переговорів є чимало, в основному під час загальних заходів». Заплановано у глави МЗС РФ і розмову з Антоніу Гутеррішем.

Сам генсек ООН також підтвердив, що хотів би переговорити із Сергієм Лавровим «на полях» заходів у Нью-Йорку. Серед іншого він сподівається досягти реанімації так званої зернової угоди, з якої Росія вийшла в липні, пославшись на те, що дані їй у рамках цих домовленостей обіцянки не виконуються. Перспективи відновлення угоди, яка передбачає створення безпечного коридору для проходу морських суден з українським зерном, генсек ООН сподівається обговорити також із президентами України та Туреччини Володимиром Зеленським та Реджепом Тайіпом Ердоганом, які особисто прибудуть до Нью-Йорка.

Стати посередником у врегулюванні конфлікту навколо України Антоніу Гутерріш зараз не сподівається.

“Я хотів би мати можливість бути посередником, щоб розпочати мирні переговори, але я боюся, що ми далекі від того, щоб це стало чимось можливим”, – сказав він напередодні на прес-конференції. При цьому генсек ООН — говорячи вже не лише про Україну, а й загалом — висловив сподівання, що високопоставлені політики та дипломати, які прямують до Нью-Йорка, все-таки виявлять прагнення компромісу. «Мій заклик до світових лідерів є чітким: зараз не час для позерства чи позиціонування. Зараз не час для байдужості чи нерішучості. Настав час зібратися разом для ухвалення реальних, практичних рішень. Настав час компромісу заради кращого майбутнього, – заявив Антоніу Гутерріш (цитата з агентства “РИА Новости”). – Політика – це компроміс. Дипломатія – це компроміс. Ефективне лідерство — це компроміс… На лідерах лежить особлива відповідальність за досягнення компромісу під час проектування нашого спільного майбутнього заради загального блага». Почати, за його словами, «коштує з наступного тижня у Нью-Йорку».

Наскільки представники конфліктуючих країн готові прислухатися до генсека, стане зрозумілим під час відкритого засідання Ради безпеки ООН високого рівня, присвяченого конфлікту навколо України. Воно намічено на 20 вересня. Провести цей захід запропонувала Албанія, яка нині головує в Раді безпеки (на правах його непостійного члена) і виступає одним із найзапекліших критиків політики Росії щодо України. Вестиме засідання албанський прем’єр Еді Рама, який розраховує на те, що це буде «перший від початку війни справжній саміт щодо України».

Тим часом поки неясно, хто сидітиме за напівкруглим столом Ради безпеки цього дня. Американські ЗМІ з посиланням на джерела пишуть, що не виключена особиста участь і Джо Байдена, і Володимира Зеленського (Україна запрошена на це засідання, оскільки воно стосується її безпосередньо). І цікаво, хто в такому разі представлятиме Росію — Сергій Лавров чи інший дипломат, скажімо, постпред РФ при ООН Василь Небензя. За словами джерел, на даний момент від Росії в заході заявлений міністр.

За публікаціями у ЗМІ

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

16 вересня: Том Купер продовжує аналіз військових подій ( рос. та англ. мова)

Реформа юридичної освіти: знову на порядку денному…