in , , ,

Україна та Росія мали словесні баталії на засіданні Ради Безпеки ООН…

Президент України Володимир Зеленський та глава МЗС РФ Сергій Лавров виступили на засіданні Ради Безпеки (РБ) ООН, але зустрічі один з одним уникли. Пан Зеленський говорив, коли пана Лаврова в залі не було, а на момент виступу російського міністра український президент уже залишив стіни РБ ООН. Щоправда, це не вберегло засідання скандалу. Незважаючи на протести російської сторони, Зеленський виступив першим і представив свою «формулу світу» як глобальний план вирішення міжнародних проблем. Більшість інших спікерів на Раді безпеки, включаючи представників країн Латинської Америки та Африки, у тій чи іншій формі висловили підтримку Києву.

Перший публічний виступ Володимира Зеленського у нью-йоркській штаб-квартирі ООН — у вівторок він звернувся до світу з трибуни Генасамблеї — не залишив сумнівів: український лідер приїхав до США, щоб схилити світову спільноту до всеосяжної підтримки Києва. У своїй промові він не просто намагався переконати інші країни у необхідності засудити дії Росії, а й спробував знайти для них вагомі аргументи.

Зокрема, він звинуватив Москву у використанні «ядерної енергії як зброї» та закликав до «ядерного роззброєння» Росії. Також український лідер запевнив, що Москва «використовує як зброю багато інших речей». Наприклад, він навів глобальну продовольчу безпеку, що постраждала після виходу РФ із зернової угоди.

«Мета нинішньої війни проти України — перетворити нашу землю, наших людей, наші ресурси на зброю проти вас, проти міжнародного порядку, заснованого на правилах. Багато місць у залі Генеральної асамблеї можуть спорожніти, якщо Росія досягне успіху у своєму віроломстві та агресії»,— сказав Зеленський. Він запевнив: уникнути цього можна лише підтримавши Україну та її «формулу світу», яку він представив минулого року.

Президент України ще раз презентував її на спеціальному засіданні Ради безпеки ООН 20 вересня. До цього заходу в середу якраз і була прикута вся увага. І не лише тому, що там особисто мав виступити пан Зеленський, а й тому, що у залі очікувався Сергій Лавров. Це, звісно, змусило світові ЗМІ гадати, що може вийти з цієї безпрецедентної для сьогоднішнього часу зустрічі. Однак усі припущення виявилися марними, оскільки дуже скоро з’ясувалося: одночасно опинитися в залі засідань українському президенту та російському міністру не судилося.

Сергій Лавров на виступ пана Зеленського не прийшов, а той не став чекати на промову глави МЗС РФ.

Проте без скандалу не обійшлося. Не встиг Еді Рама, прем’єр Албанії, яка головує в Радбезі, затвердити порядок денний засідання, як у російської сторони вже виникли питання. Не влаштувало Москву в особі постпреда РФ при ООН Василя Небензі твердження пана Рами про те, що список виступаючих та порядок виступу затверджено та погоджено.

«Ви поквапилися»,— взяв слово постпред РФ і запитав, чому пан Зеленський виступить до того, як виголосять промови члени Ради безпеки, деякі з яких представлені на рівні президентів.

Після цього на майданчику розгорілася спекотна процедурна дискусія, яка зайняла близько 15 хвилин. Причому суперечка вийшла досить циклічною і явно не мала шансів закінчитися згодою. Пан Рама запевняв, що за правилами Володимир Зеленський має право виступити вперед інших (не рахуючи генсека ООН Антоніу Гутерріша), а пан Небензя знаходив нові аргументи, чому албанський прем’єр ризикує «заплямувати» головування своєї країни.

— Зупиніть війну, і президент Зеленський не братиме слова,— зрештою зірвався Еді Рама.

— Ви виступаєте головою, а не представником Албанії. Ви не повинні давати політичних оцінок,— обурився Василь Небензя.

— Я лише відповів вам. Ви звернулися до мене як прем’єр-міністра Албанії. Чи не хочете, щоб я відповідав як прем’єр Албанії, не провокуйте мене. Ви знову просите слово…

— Я з вами веду процедурний діалог, а не субстантивний,— зізнався Небензя.

— А ви говорили про НАТО…— відповів Рама.

Дискусія, напевно, так і тривала б, але постпред Росії в якийсь момент, мабуть, вважав подальшу суперечку марною і, на полегшення Еді Рами, перестав просити слово.

Антоніу Гутерріш, який виступав першим, тут же похвалив Албанію за головування і ввів присутніх у залі в курс справи щодо російсько-українського конфлікту.

Слідом за генсеком ООН мікрофон перейшов до Володимира Зеленського. І до цього виступу він, безумовно, ретельно підготувався. Подякувавши «більшості світової спільноти» за визнання «правди про цю війну», він запевнив, що йдеться «не лише про російську агресію проти України». На його думку, Москва намагається «підірвати міжнародні норми, які мають захищати світ від війн». І якщо ООН не змогла зупинити конфлікт, то вся організація і світопорядок опинилися в безвиході, зазначив президент України. «Людство вже не покладає надій на ООН, коли йдеться про захист суверенних кордонів. Але я не був би сьогодні тут, якби Україна не мала пропозицій, як саме це вирішити»,— обнадіяв пан Зеленський.

І тут він знову запропонував світовій спільноті подивитися на конфлікт, ув’язавши його врегулювання з тим, про що говорять у ці дні в Нью-Йорку приблизно все, — з реформою ООН. «Вето в руках агресора — ось те, що загнало ООН у глухий кут… Багаторічні розмови та проекти з реформування ООН мають стати процесом реформування ООН. Застосування права вето – ось що потребує реформи, і це може стати ключовою реформою. Тим, що поверне силу Статуту ООН», – заявив Зеленський.

На його думку, Генасамблея повинна мати можливість долати вето за допомогою двох третин голосів, а Рада безпеки має розширитися та «відбивати сучасність».

«Африканський Союз має бути тут постійно. Азія заслуговує на ширше постійне представництво. Німеччина заслуговує на місце серед постійних членів Ради безпеки. Латинська Америка має бути тут представлена постійно. І держави Тихого океану»,— надав  козирі Володимир Зеленський.

Третім кроком, на його думку, має стати розробка механізму санкцій раннього реагування. «Кожен, хто хоче розпочати війну, має бачити ще до своєї фатальної помилки, що саме втратить, коли почне війну. Питання про застосування превентивних заходів має виносити на розгляд РБ ООН автоматично», – сказав український лідер.

І щоб це все запрацювало, за його словами, світовій спільноті необхідно реалізувати «формулу миру». Цікаво, що цього разу Володимир Зеленський представив свій план врегулювання не просто в контексті нинішнього конфлікту, а як глобальний універсальний засіб для припинення всіх воєн. Він закликав усіх підтримати повне виведення російських військ із території України у межах 1991 року, а також повернення Києву контролю над кордоном. І всі, хто приєднаються до формули, «працюватимуть заради міжнародного порядку», а «епіцентром такої роботи має стати зала Ради Безпеки ООН і ще більшою мірою — зала Генасамблеї», завершив думку пан Зеленський і закликав усіх «не боятися реформи».

Завершивши виступ, президент України не одразу залишив зал, що продовжило ворожіння щодо його можливої зустрічі із Сергієм Лавровим. Але чекати появи глави МЗС РФ пан Зеленський все ж таки не став, тим більше що російський міністр явно не поспішав, а кожен із виступаючих вважав своїм обов’язком докладно висловитися щодо ситуації.

Дискусії як такої не сталося. Практично всі, хто виступив до Лаврова — від президента Еквадору до президента Гани, не кажучи вже про представників Японії, Великобританії та США,— закликали Росію вивести війська з території України. Відзначився і прем’єр Габона Раймон Ндонг Сіма. Спершу він заявив, що Габон з перших днів конфлікту підтримував Україну, а потім одразу нагадав присутнім, що взагалі існують мирні ініціативи, і республіка їх все підтримує. «Габон переконаний, що будь-які односторонні рішення, які підживлюють антагонізм, мають бути припинені… Гармати мають замовкнути»,— завершив пан Сіма.

На момент промови Сергія Лаврова стало зрозуміло: все, про що він збирається сказати, навряд чи знайде відгук у тих, хто вже виступив. Але це російського міністра не збентежило, і він докладно подав позицію Москви відразу з усіх питань.

Примітно, що подібно до пана Зеленського пан Лавров визнав кризу в міжнародних відносинах і в ООН. Але причини занепаду існуючого світоустрою Росія бачить зовсім інакшим чином.

Глава МЗС РФ запевнив, що саме «колективний Захід на чолі зі США самочинно привласнив собі ранг вершителя доль всього людства і, схвильований комплексом винятковості, став дедалі частіше ігнорувати спадщину батьків-засновників ООН». Так, на думку Москви, «Захід звертається до статутних норм та принципів вибірково», а це «неминуче веде до розхитування глобальної стабільності». “Зростають і ризики глобального конфлікту”, – попередив Лавров.

І щоб уникнути гіршого сценарію, за його словами, необхідно поважати та застосовувати всі без винятку положення Статуту ООН. Після цього російський міністр розповів про «факти інжинірування української кризи» та розплутав «хронологічний ланцюжок подій», розпочавши з 2004–2005 років, коли Захід «санкціонував перший державний переворот у Києві».

На його думку, у Заходу, який несе «пряму відповідальність за події в України», «немає аргументів для чесного діалогу», і якби не «корисливі геополітичні потреби», а також якби цей Захід мав готовність погодитися на «пропозиції ОДКБ про співпраці», нинішньої кризи в Європі можна було б уникнути. Проте Москва не відмовляється від переговорів щодо України, як і від того, щоб працювати над порятунком світопорядку «під дахом ООН». Пан Лавров зробив висновок, що поняття «ефективна багатосторонність» має бути універсальним, оскільки тільки так можна повернути світопорядок у русло мирного співіснування та сталого розвитку.

У залі на той момент від України був присутній постпред при ООН Сергій Кислиця. І було очевидно, що Росія та Україна цього дня один одному наговорили багато, але навряд чи один одного почули. У всякому разі, точно не на рівні глав делегацій, відправлених до Нью-Йорка.

За публікаціями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Ціфрові інструменти для правосуддя…

Українськи суди повністю переходять на електронне онлайн-оформлення вихідної поштової кореспонденції